Zamarzyły się nam podróże!

Podpowiedział nam jak zacząć - Janosch, autor znanych książeczek dla dzieci.

Trzeba zacząć od Atlasu. Tak, tak, tego samego atlasu, który Maja Papaja podarowała małemu Tygryskowi.

Na podróżach „palcem po mapie”, poznawaniu uroków dalekich krajów oraz towarzyszeniu w eskapadzie  Misia i Tygryska upłynęło nam kilka feryjnych dni w bibliotece dziecięcej. Pobudzona książkami wyobraźnia, mogła się jeszcze bardziej rozkręcić na zajęciach artystycznych. Miś i Tygrysek wędrowali do Indii - u nas powstawały makaronowe mandale, Miś z Tygryskiem poznawali krainy geograficzne a  w Panoramie, na wielkich planszach papieru ożywały egzotyczne zwierzęta!

Podróże w wyobraźni zaostrzyły nam jednak apetyt. Chcieliśmy posmakować prawdziwej przygody. Udało się! Pojechaliśmy do lasu, poznaliśmy zwyczaje prawdziwych zwierzaków. Były gawędy leśne, pyszne kiełbaski i... lodowisko.

A kilka dni później - Wielka Wyprawa! Plan wycieczki, pan kierowca autobusu, prowiant i dobry humor - przyczyniły się do udanej podróży do Szczecina.

Tam czas na Wielkie Wrażenia - zwiedzaliśmy Prawdziwy Statek, jego siłownię (niektórzy szukali uparcie sztang do podnoszenia!), kajuty marynarzy, mostek kapitański, mesę...Uff, trochę bujało!

Aby sprawnie podróżować warto znać siły natury. Wybraliśmy się więc do „Eksperymentarium” wydziału fizyki na US na wystawę Eureka! Oj, tam się działo. Chucherka podnosiły większe ciężary niż osiłki, niektórym włosy stawały dęba, robiliśmy wielkie bańki mydlane i poszukiwaliśmy naszej planety na Drodze Mlecznej. Ostatnia podróż tego dnia odbyła się.. w czasie - pomyszkowaliśmy trochę w Muzeum!

Kolejne dni ferii to szaleństwa taneczne, sportowe i teatralne - mogliśmy dać upust energii i wyobraźni.

Na koniec Bal Przebierańców - w końcu był karnawał i... niespodzianka od Teatru Wiatrak - spektakl „Przyjaciele”! Tak to oni, nasz Miś i Tygrysek w kolejnej podróży - w podróży do Panamy a tak na prawdę w podróży jaką jest życie - gdzie przyjaźń, dobra zabawa i wyobraźnia mają miejsca honorowe!

Oj, coś cicho w Panoramie się zrobiło... gdzie te dzieciaczki? No tak - ferie się skończyły...

BOK - Biblioteka Publiczna w Barlinku pragnie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do umilenia tegorocznych zajęć dla dzieci i młodzieży. Podczas ferii na zajęcia uczęszczało codziennie kilkadziesiąt dzieci.

Dziękuję:

Piekarni państwa Boratyn, Kołu Łowieckiemu „Szarak”, zespołowi TOP DANCE z Pełczyc, Uśmiechom i  Feelingowi, aktorom Teatru Poezji Wiatrak, Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie, Muzeum Narodowemu w Szczecinie, GBS Barlinek, OPS Barlinek, Urzędowi Miejskiemu w Barlinku, Klubowi Szachowemu „Lasker’, Pracownikom BOK Panorama oraz... dzieciom, że zechciały nas odwiedzać!

Elżbieta Smoczyk
Biblioteka Publiczna  w Barlinku

 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka