Tajemnice Dziedzic

W poniedziałkowy zimowy wieczór, a dokładnie 16 lutego bieżącego roku, w sali kawiarni BOK PANORAMA miało miejsce pierwsze spotkanie z cyklu „Ciekawe zakątki naszej Gminy”.

Organizatorzy – Centrum Informacji Turystycznej i PTTK Barlineckie „Bobrusie” jako temat wybrali „Tajemnice Dziedzic”. Gośćmi i jednocześnie współtwórcami spotkania byli członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic panie: Jadwiga Krasowiak, Izabela Łacek, Halina Miduch, które przygotowały słodkie pyszności „dziedzickie”, prezes Grażyna Leszkiewicz i Sołtys Sołectwa Dziedzice Jan Miduch. Prowadząca, Katarzyna Mielcarek w prezentacji wizualnej przybliżyła obecnym zarówno trochę historii i współczesności Dziedzic.

Na spotkaniu uczestnicy dowiedzieli się wielu interesujących spraw o tej miejscowości. O szkole,  powstałej dzięki zaangażowaniu byłych więźniów obozu Woldenberg, którzy wolność uzyskali (wywalczyli) właśnie tu. Jej uroczyste otwarcie odbyło się w 1970 r., a obecnie po zamknięciu szkoły w 2004 r. opiekę nad obiektem i pamięcią Woldenbergu sprawuje Stowarzyszenie Przyjaciół Dziedzic. W budynku utworzona jest filia muzeum regionalnego z Barlinka, z ekspozycjami o woldenberczykach, o historii wsi i szkolnictwa. W śród licznych eksponatów (których kilka zostało pokazanych podczas spotkania) uwagę zwracały: popiersie Stefana Flukowskiego autorstwa Xsawerego Dunikowskiego, czy obrazy batalistyczne Józefa Śmietany - Barlinianina.

Z ciekawostek podam, że w Dziedzicach znajduje się najstarszy w gminie Barlinek dom (chałupa nr 14), bo pochodzący z poł. XIX w., wpisany do rejestru zabytków. Sama miejscowość w źródłach pisanych wzmiankowana jest od 1337 r. W roku 1960 przeprowadzono prace wykopaliskowe i znalezione zostały relikty osadnicze datowane na VII wiek naszej ery, z ceramiką charakterystyczną dla Dziedzic. Jest kościół z końca XIV w. z kamieni polnych, który po zniszczeniach ostatniej wojny został odbudowany w 1985 r. Pierwsza osoba, która była w Dziedzicach w momencie zakończenia II wojny to Franciszek Czarnecki. Został on wcześniej przywieziony tu na roboty przymusowe. Pierwszym dzieckiem urodzonym była Iwona Sierant, a związek małżeński jako pierwsi zawarli państwo Józefa i Bronisław Dmitrowscy, którzy zamieszkali w budynku przedwojennej plebani. Obecnie we wsi są 52 numery posesji i mieszka 168 osób. Dla wiadomości podam że, w 1938 r. mieszkało ok. 730 osób. Legendę o Dziedziach, a właściwie o mieszkańcach okolicznych pól – południcach i południowych diabłach napisała i zacytowała autorka Romana Kaszczyc.

Trochę historii przybliżył Grzegorz Zajączkowski, który w 2007 r.  wraz z młodzieżą z PTTK ze Szczecina i Książnicy Pomorskiej prowadził inwentaryzację gminy Barlinek. Piszący te słowa przedstawił osobliwości przyrodnicze tego terenu. Do najciekawszych należą 4 platany klonolistne o obwodach pni 337, 440, 300, 375 cm oraz stary krzew derenia jadalnego. Zaprezentowane zostały publikacje naukowe i popularnonaukowe mówiące o Dziedzicach – artykuł Pt. „Drzewa i krzewy parków i cmentarzy w gminie Barlinek” z Rocznika Dendrologicznego z 2000 r., oraz „Wśród zabytków wśród zieleni” – Europejski dni dziedzictwa – zachodniopomorskie 2006 r. i „Z Lipian do Maszewa i z powrotem” 2004 r. Dyskusja bardzo ożywiona z tematów współczesnych – działania stowarzyszenia; przechodziła na tematy odległe czy wojskowe. Tak niepostrzeżenie upłyną czas i trzeba było się pożegnać. Wiele „zamieszania” wywołała przedwojenna pocztówka przedstawiająca Dziedzice, ale… właśnie; czy te nasze Dziedzice – „dochodzenie” trwa. Zapraszamy na kolejne spotkanie już w marcu, gdzie tematem będzie wieś Strąpie. Już następnego dnia po spotkaniu jedna z pań odszukała w domowej biblioteczce książki informujące o Dziedzicach o Stefanie Flukowskim. Celem spotkania i planowanych kolejnych jest włączenie mieszkańców naszej gminy do odkrywania tajemnic okolicznych terenów i zostaje on realizowany – co cieszy.

                                                                          G. Przybylski
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka