Uroczysta XXV Sesja Rady Miejskiej w Barlinku z okazji 730 – lecia nadania praw miejskich

27 czerwca 2008 roku o godz. 17.30 aula Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki zapełniona gośćmi. Rozpoczyna się uroczysta sesja z okazji Jubileuszu Miasta. W podniosły nastrój wprowadza zebranych występ chóru „Halka” pod dyrekcją Ireneusza Zagaty. Przy dźwiękach fanfar zajmują swoje miejsca Burmistrz Zygmunt Siarkiewicz i Królowa Puszczy Barlineckiej.

Po takim wstępie i w takiej scenerii Przewodniczący RM Dariusz Zieliński otwiera obrady słowami:

„W życiu każdej społeczności lokalnej są chwile podczas których dokonuje się swego rodzaju podsumowań. Takim podsumowaniom sprzyjają różne okazje. Rok 2008 dla Barlinka i jego mieszkańców jest czasem szczególnym. To rok Jubileuszu 730 – lecia nadania praw miejskich.

My barlinianie  XXI wieku świadomi przeszłości naszego grodu chylimy czoła przed wszystkimi byłymi mieszkańcami naszego miasta dziękując za ich dokonania”.

Potem następuje powitanie gości. Lista długa a goście znamienici. Wśród nich poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki, Przewodniczący Sejmiku woj. Zachodniopomorskiego Michał Łuczak, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie Janusz Piórkowki, Starosta Myśliborski Andrzej Potyra i Przewodniczący Rady Powiatu w Myśliborzu, burmistrzowie zaprzyjaźnionych z nami miast Eksjö i Schneverdingen wraz z radnymi, burmistrzowie i wójtowie oraz Przewodniczący Rad z okolicznych miast naszego województwa, proboszczowie barlineckich parafii, komendant komisariatu policji w Barlinku, radni RM w Barlinku, sołtysi z gminy Barlinek, Lord Paul z synem – właściciele Firmy CAPARO BOMET oraz jej przedstawiciele i przedstawiciele Związków Zawodowych w tej firmie, Przewodniczący Zarządu Okręgu Pomorza Zachodniego NSZZ „Solidarność” w Szczecinie Mieczysław Jurek, przedstawiciele firm, banków, dyrektorzy placówek oświatowych i innych zakładów pracy, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji oraz media.

Następny ważny punkt Jubileuszowej uroczystości to wręczenie medali „Za zasługi dla Barlinka”. Bo „taka chwila jak dzisiejsza jest okazją, aby podziękować tym wszystkim naszym mieszkańcom, którym Barlinek zawdzięcza swój obecny wygląd” – powiedział Przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Zieliński.

Medale „Za zasługi dla Barlinka” otrzymali panowie:

Bolesław Bortnowski, Jerzy Gumienny, Kazimierz  Hoffmann, Zbigniew Kosiński, Andrzej Potyra, Józef  Wawrzyniak.

W imieniu odznaczonych głos zabrał Andrzej Potyra mówiąc, że nadal będzie pracował i dbał o dobro swego miasta.

Okolicznościowe wystąpienie poświecone 730 –tej rocznicy nadania praw miejskich Barlinkowi – Wykład Kazimierza Hoffmanna – pasjonata i badacza historii Barlinka i regionu.

A oto fragment wystąpienia – „Decyzja o założeniu Barlinka zapadła w 1278 . w Gorzowie. Był to 25 stycznia. Od tego momentu zegar tutejszej historii zaczął bić swoje godziny i lata. Mocniejszymi uderzeniami ów alegoryczny chronometr wybijał odtąd najważniejsze lata w dziejach naszego miasta. W tym roku zabrzmiał on głośniej niż zwykle na pamiątkę wydarzenia sprzed 730 – tu lat. Wydarzenia od którego zaczęło się to wszystko, czego dziś jesteśmy spadkobiercami i kontynuatorami. To właśnie wtedy, w 1278 r. miejscowy rycerz imieniem Henryk otrzymał zadanie wybudowania nad brzegiem jeziora warownego miasta. Do dzieła tworzenia jego pierwszych zrębów przystąpił niezwłocznie – wymagała tego pilna potrzeba zorganizowania w tym miejscu odpowiedniej przeciwwagi militarnej dla pomorskich wówczas Pełczyce./.../”

W dalszych słowach, około 20 – minutowego wykładu, Kazimierz Hoffmann krótko zreferował, w jakich okolicznościach zapadła decyzja o potrzebie erygowania tutaj miasta i co na tę decyzję wywarło istotny wpływ. Mówca dokonał precyzyjnej analizy Aktu Lokacyjnego odsłaniając prawdziwy sens i znaczenie sformułowań zawartych w starodawnym tekście. Obalił w  ten sposób pokutujące na ten temat poglądy i udowodnił „że Barlinek ma więcej niż 730 lat”, a miejscowość jaka tu  istniała przed nadaniem jej praw miejskich określił mianem Pra – Barlinka.

Na uroczystej sesji Lord Paul – właściciel Caparo – Bomet otrzymał od władz naszego miasta  MEDAL HONOROWY MIASTA BARLIINKA.

Jest to wyróżnienie niedawno ustanowione przez Radę Miejską w Barlinku przyznawane z okazji ważnych wydarzeń w życiu miasta. Lord Paul jest pierwszą osobą wyróżnioną tym medalem.

Lord Paul jest jednym z największych przedsiębiorców w Anglii. Człowiekiem bogatym ale skromnym i wrażliwym na potrzeby ludzkie. Za swoją działalność z rąk Królowe Anglii otrzymał tytuł Lorda. Z Barlinkiem związany jest od 2006 roku poprzez przejęcie właścicielstwa w Zakładach Urządzeń Okrętowych „Bomet”.

W swoim wystąpieniu po otrzymaniu Medalu powiedział, ze podoba mu się Polska i Polacy, którzy kochają wolność. On też od dziecka kochał wolność i zawsze o nią walczył. Pierwszy raz był w Polsce, w Warszawie, w 1955 r., potem w Katowicach w 1957 r. Zawsze wywoził stąd miłe wrażenia i poczucie, że Polacy są narodem serdecznym i tolerancyjnym. W Barlinku jest pierwszy raz i bardzo mu się tu podoba. Wszystkie jego firmy znajdujące się w różnych krajach to jedna wielka rodzina CAPARO gdzie dba się o pracowników. A o sobie powiedział „...Jestem stuprocentowym Brytyjczykiem i stuprocentowym Hindusem /.../ i kocham wolność...”.

W czasie trwania uroczystej sesji zabierali głos Europoseł Bogusław Liberadzki, przedstawiciel Rady Miejskiej z  Dębna i inni. Na zakończenie zabrał głos Burmistrz Zygmunt Siarkiewicz, który podziękował. Przewodniczącemu RM Dariuszowi Zilińskiemu i całej Radzie Miejskiej za przygotowanie uroczystej sesji; wszystkim gościom za zaszczycenie swoją obecnością, członkom Komitetu Honorowego Obchodów 730 - lecia nadania praw miejskich za pomoc oraz sponsorom, bez których trudno byłoby uczcić tak ważną rocznicę i wszystkim pracownikom spółek gminnych, organizacjom pozarządowym i związkom.

                                        Jadwiga Drwięga
foto.M.Szura

 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka