XIII Festiwal Szachowy Pamięci Emanuela Laskera

Górą Polacy

3 czerwca (piątek) w Muzeum Regionalnym w Barlinku nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy szachowej p.n. Emanuel Lasker obywatel Barlinka oraz ławeczki Emanuela Laskera. Zwiedzający mogli zrobić sobie zdjęcie na tle wykonanego z granitu popiersia Laskera.

Już 4 czerwca przeprowadzono dwa turnieje: turniej szachów szybkich, w których zwyciężył  Bartłomiej Heberla z Polski i turniej szachów błyskawicznych, w którym najlepszym okazał się Leonid Voloshin z Czech. W turnieju szachów szybkich udział wzięło 46 zawodników, natomiast w turnieju szachów błyskawicznych  grało 34 szachistów.

5 czerwca równocześnie ruszyły dwa turnieje: Open A i Open B. Zawodnicy, którzy mieli ranking powyżej 1800 punktów w klasyfikacji FIDE utworzyli stawkę A. Natomiast ci z rankingiem poniżej 1800 punktów weszli w skład turnieju B.

Po rozegraniu 9 rund, najlepszym w Open A okazał się zawodnik z Polski Marcin Dziuba z Lublina. Drugie miejsce zajął Dariusz Szoen z Krakowa a trzecie Maciej Jaworski z Dębna Lub. W turnieju B pierwsze miejsce zajął Piotr Niciński z Barlinka, co jest wielkim sukcesem naszego zawodnika, miejsce drugie zajął Marek Bajek z Gorzowa, trzecie Sebastian Matul ze Stargardu Szcz. W turnieju A wzięło udział 22 zawodników, natomiast w B zawodników 19.

W trakcie Festiwalu 5 czerwca na Rynku odbył się Festyn Szachowy, Wystąpiła Kapela Retro z Gorzowa, laureaci Festiwalu Piosenki Dziecięcej 2005,  zespół Presto z Barlinka. Teatr Poezji Wiatrak przywołał postacie Emanuela Lasera i jego żony Marty, którzy wkroczyli na Rynek w strojach z epoki. Przeprowadzono liczne konkursy zręcznościowe, plastyczny, oraz z wiedzy o życiu Emanuela Lasera. Na stoisku ceramicznym każdy chętny mógł ulepić z gliny figurki szachowe pod okiem instruktora. Na stoisku szachowym pasjonaci gry w szachy rozegrali indywidualne partie szachowe.

Uczestnicy konkursów nagradzani byli upominkami rzeczowymi i słodyczami.

Przez 8 dni informacje dotyczące rozgrywek szachowych po każdej rundzie, na bieżąco ukazywały się w biuletynie XIII Festiwalu Szachowego oraz w internecie.

11 czerwca w sali widowiskowej odbyło się uroczyste zakończenie Festiwalu, w którym wzięło udział wielu gości z regionu, sponsorzy, radni, przedstawiciele prasy. Sędzia główny zawodów pan Ryszard Więckowski ogłosił wyniki turniejów. Sponsorzy Festiwalu wraz z radnymi wręczali zawodnikom puchary, nagrody i wyróżnienia  specjalne.

W krótkiej części artystycznej wystąpił zespół wokalny Presto oraz Justynka Nadolska. Po części oficjalnej zaproszono wszystkich do bufetu na wachlarz propozycji kulinarnych. Nie przesadzam - daję słowo! Zawodnicy żegnając się z nami wyrazili swoje pełne zadowolenie wynikające z organizacji i dbałości o stronę kulturalno-rozrywkową Festiwalu.

    Do zobaczenia za rok!

Monika Zajączkowska
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka