Rozmaitości z miasta
 

Wolne działki

Uprzejmie informujemy, że w miejscowości Mostkowo, można kupić około 20 działek budowlanych. Są one uzbrojone w podstawowe media, a przede wszystkim są znacznie tańsze niż w Barlinku.

Ruina znowu wolna

Doprowadzony do stanu ruiny budynek dawnej siedziby Stowarzyszenia Opiekuńczego przy ul.Paderewskiego 4, ma wyraźnego pecha. Wojewódzkie Centrum Krwiodawstwa ostatecznie zrezygnowało z jego remontu i przyjęło ofertę lokalizacji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w obiektach naszego szpitala - będzie to tańsze o około 250 tys. zł. Rada Powiatu zatwierdziła tą decyzję. Teraz Rada Miejska musi podjąć decyzję co z tym „fantem” zrobić? Można ją przekazać na cele kościelne i rozebrać, można wyasygnować około 400 tys.zł na odbudowę i umieścić tam bibliotekę, lub sprzedać w otwartym przetargu. To ostatnie jest jednak ryzykowne.

Suche problemy

Nasi czytelnicy sygnalizują problem uschniętych drzew: od dwóch lat przy wjeździe do Klaus Borne, uschnięty konar nad chodnikiem naprzeciwko ruin pewnej rezydencji Sz., kilka przy ścieżce spacerowej między plażą a PAM oraz dwa uschnięte drzewa przy ul.Gorzowskiej. Do roboty urzędnicy - jak powiedział w Sejmie premier Belka!

Wyższa dywidenda

Mamy miłą wiadomość dla członków naszego GBS-u. Zgromadzenie Przedstawicieli podjęło decyzję o podwyższeniu dywidendy od udziałów członkowskich za 2004 rok z 10 do 12%

Nowe hale produkcyjne

Po długim okresie wydania warunków zabudowy (UMiG) i pozwolenia na budowę przez Starostwo, spółka ESTO rozpoczęła budowę dodatkowej hali produkcyjnej przy ul.Moniuszki (za dawnym SKR). Poważne plany rozwojowe ma firma Ha-Con (stary teren ZUO) i Metpol. Również Klaus Borne ogrodził działkę dawnej kotłowni PGK i być może rozpocznie budowę nowej hali produkcyjnej. Niestety firma Prygnitz Meble, definitywnie opuściła nasze miasto i rozpoczęła produkcję w nowo wybudowanej dużej hali produkcyjne w Lipianach.

Przygotowują do sprzedaży

Odpowiadając na pytania czytelników informujemy, że aktualnie trwa proces przygotowania do sprzedaży działki pod budowę dużego sklepu wielobranżowego na Górnym Tarasie. Do sprzedaży w drodze przetargu, przygotowuje się teren o powierzchni 0,49 ha przy ul. 31-Stycznia pod budowę bloku mieszkalnego.

Smutna statystyka

Ze sprawozdania pełnomocnika ds. rozwiązywania problemów alkoholowych za 2004 rok wynika, że w gminie mieliśmy aż 467 osób trwale uzależnionych od alkoholu i aż 2.024 osób nadmiernie pijących oraz 44 nieletnich z tym problemem.

Mniejsze bezrobocie?

Liczba bezrobotnych w naszej gminie zmalała do około 1.840 osób. Okazało się, że młode osoby, zarejestrowane jako poszukujące pracy, zostało wyrejestrowanych, gdyż nie chcą przyjmować skierowań do pracy do pracodawców, którzy oferują wynagrodzenie w wysokości 80% najniższego wynagrodzenia, czyli około 500 zł miesięcznie. Jak tak dalej pójdzie, naszym biznesmenom do dyspozycji pozostaną starsi bezrobotni, którzy dotychczas nie mogli uzyskać pracy. Młodzi pewnie wyjadą na Zachód

Rośnie skala biedy

Na około 1.400 lokali, będących w dyspozycji BTBS, na koniec kwietnia br. aż 652 lokatorów zalegało z opłatami czynszowymi na kwotę 375 tys. zł, z czego 184 za okres powyżej 3 miesięcy na kwotę 282 tys. zł. Średnio do sądu trafia rocznie około 30 spraw o uzyskanie nakazu płatności bądź o eksmisję. Przypominamy, że aby uzyskać prawo do otrzymywania dodatku mieszkaniowego z OPS, należy rozpocząć bieżące płacenie czynszu i opłat i podpisanie porozumienia o spłacie zaległości.

Dobra wiadomość dla rolników

Jak informuje nasza posłanka na Sejm rolnicy, którzy zaciągnęli kredyt suszowy lub klęskowy, mogą mieć przesunięty termin spłaty do 10 lat. Odsetki od tego kredytu, za zgodą Min.Rolnictwa i Min.Finansów, będzie pokrywała Agencja Rynku Rolnego.

Niesolidna ENEA

Rolnicy z kilku miejscowości naszej gminy są oburzeni postawą naszego posterunku energetycznego. Po jednej z burz, mieszkańcy wsi byli pozbawieni energii elektrycznej przez pięć dni. Niestety kierownikowi tej placówki nie chciało się powiadomić o tym fakcie mieszkańców na sołeckich tablicach informacyjnych. Wstyd panie kierowniku - klientów tak się nie traktuje

Prawdziwy smak oranżady

Na etykiecie oranżady Vivat czytamy: „ Napój gazowany słodzony aspartamem, acesulfamem K, cyklamianem sodu i sacharynianem sodu, E-3. Skład: (obok wody, dwutlenku węgla, kwasu cytrynowego i aromatu) cyklamian i sacharynian sodu, acesulfam K, aspartam, benzoesan sodu, czerwień koszenilowa i azurbina, fenyloalainy, substancje słodzące”. Napis reklamowy brzmi: „Prawdziwy smak oranżady”. Czytając te nazwy, napis winien brzmieć: „Prawdziwy smak chemii”.
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka