O kulturze i pasji

 

Rozmowa z Andrzejem Potyrą, Starostą Powiatu Myśliborskiego.

 

R: Porozmawiajmy o kulturze... Kultura interpretowana jest przez przedstawicieli różnych nauk w różny sposób. Interpretuje się ją jako ogół wytworów ludzi, zarówno materialnych , jak i duchowych. Jak pan postrzega kulturę , czy są to dla Pana wzory postępowania, czy coś więcej ?

 

A.P.: Kultura to inaczej dbanie , pielęgnowanie i kształcenie w wielu dziedzinach. Dla mnie kultura to pasja poznawania dorobku społeczeństwa. To oderwanie się od codzienności, od bycia bankierem, urzędnikiem, prawnikiem itd. To możliwość poznawania czegoś innego.

 

 

R:Czy takim oderwaniem od codzienności jest dla pana zaangażowanie w Towarzystwie Miłośników Barlinka ?

 

A.P.: W pewnym sensie tak, lecz teraz mam mniej czasu dla Towarzystwa. TMB działa w mieście od końca lat sześćdziesiątych. Współzałożycielką jest Romana Kaszczyc, moje nazwisko przy tym, jest mało istotne. Nie chciałbym skupiać uwagi na swoim zaangażowaniu. Starałem się pomóc ile mogłem, bo wiem, że Towarzystwo robi sporo dobrego dla mieszkańców Barlinka.Trudno tak na gorąco wymienić wszystkie inicjatywy. Objęło patronatem  powiatowy konkurs Szopek Bożonarodzeniowych zorganizowanych przez SP 4. Oprócz tego TMB organizowało w swojej siedzibie spotkania z aktorami Teatru „Kana” ze Szczecina. Poza tym odbywają się koncerty kameralne, które są wspierane m.in. przez GBS Bank i Fabrykę Drzwi-Klaus Borne. Warto wspomnieć również o ustanowieniu przez TMB konkursu na „Osobowość Barlinka”. Tytuł przyznawany jest za dokonania, ciężką pracę oraz zaangażowanie na rzecz miasta, a czasami po prostu za pasję życia.

O wszystkich działaniach Towarzystwa można przeczytać w miesięczniku Echo Barlinka, który od 20 lat jest wydawany przez TMB, i spełnia rolę kroniki miejskiej. To właśnie w nim można przeczytać o nieprzeciętnych działaniach mieszkańców Barlinka, o ich pasjach.

 

R: O pasjach ?

 

A.P.: Tak dokładnie. W każdym z nas mieszka jeszcze ktoś. Często ten „ktoś” różni się bardzo od naszego oficjalnego życiorysu, ma inne priorytety, zainteresowania, a nawet inną osobowość. I albo pozwalamy się mu uwolnić ze schematów życia przyjętych na co dzień, albo ukrywamy tego „kogoś” do końca naszych dni, czasami nawet nie wiedząc o tym. Pewien poeta pisał, że życie nie jest teatrem, a już na pewno nie takim, w którym na afiszu widnieje wciąż tylko jedna sztuka. Dlatego nikt nie jest tylko urzędnikiem, prawnikiem, czy bankierem.

 

R:W takim razie kim Pan jest jeszcze ?

 

A.P.: Interesuję się historią. Lubię poszukiwać wiadomości na temat naszego miasta, ale nie tylko. Swojego czasu otrzymywałem sporo pytań na temat kotwicy, która została umieszczona na brzegu Jeziora Barlineckiego. Wiele osób przechodząc obok, dziwi się skąd się tam znalazła ? Nawet ostatnio odpowiadałem na podobne pytania. Kotwica jest ustawiona aby upamiętnić  statek Barlinek- GDA - 16 , który był w eksploatacji w Polskiej Żegludze Morskiej w latach 1973 – 1976. Statek został zbudowany w Gdańsku. Nawet dziś na you tube można posłuchać pieśni pt. „GDA-16”, Jurka Porębskiego, polskiego pieśniarza i wykonawcy szant, który w swoim utworze, śpiewa o Statku Barlinek. Pieśń pochodzi z płyty „Dziękuję ci Oceanie”. Wspólnie z kolegą Mirkiem Bartosiewiczem nie mogliśmy przejść obok tego tematu obojętnie. Znaleźliśmy w literaturze informacje na ten temat i postanowiliśmy wspólnie zrealizować to przedsięwzięcie. Warto było uwiecznić statek. Na mojej półce stoi książka pt. „Flota spod Biało-Czerwonej” – Jana Piwowońskiego.

Moją słabością jest  lotnictwo wojskowe, posiadam pokaźną kolekcję modeli samolotów. Moja żona nazywa to pasją chłopięco-męską (śmiech).

Dla utrzymania kondycji uprawiam również sport - biegi przełajowe w naszej malowniczej Puszczy Barlineckiej. Czyli coś dla oka, coś dla ducha i coś dla ciała. Wytyczona przeze mnie 10 kilometrowa trasa, przebiega koło Krzynki.Nie  każdy mieszkaniec Barlinka wie  jakie piękne widoki o każdej porze roku, można podziwiać w tamtych rejonach.   

Według mnie pasja w życiu jest bardzo ważna, jest motorem działania i z doświadczenia wiem , że nie należy jej w sobie tłumić. Zawsze starałem się doceniać osoby, które robią coś co kochają i do tego dzielą się tym z innymi.

 

R: Czy ma Pan na myśli przyznawane co roku przez Starostwo, nagrody Złote Żagle ?

 

A.P.: Tak dokładnie. Jedną z takich nietuzinkowych osób, która została doceniona przez kapitułę konkursu jest Paweł Chara, to on został w ubiegłym roku Osobowością Powiatu Myśliborskiego. Paweł jest znaną osobą wśród fotografów. Staraliśmy się również nagrodzić działalność Towarzystwa Miłośników Barlinka, nagradzając je Złotym Żaglem w kategorii Kultura, Sport i Oświata. Natomiast w roku bieżącym kapituła doceniła barlinecki zespół taneczny „Uśmiechy”, w którym tańczy około 120 młodych ludzi. Zostały nagrodzone również działania biznesowe firmy Pyrmo – Chemia Leszka Hyżego, za zastosowanie nowoczesnych technologii w połączeniu z dbałością o środowisko naturalne. Osobowością Powiatu Myśliborskiego w tym roku został Zbigniew Wielgosz, prezes GBS Banku, którego działania widoczne są gołym okiem.

 

R: Przeglądając portal Głosu Szczecińskiego oraz portal kurier.pl przeczytałam sporo informacji o uroczystości wręczenia nagród. Jak widać rozgłos jest spory ?

 

A.P.: Ale tu nie tylko chodzi o rozgłos, chodzi o docenienie osób, które na to zasługują, dlatego kiedy kapituła przyznaje złotą odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego Wojciechowi Szczepanowskiemu, a srebrną Janowi Chojnackiemu i Jerzemu Gumiennemu to znaczy, że te osoby są cenione przez otoczenie , a przez nas w szczególności i, że na to w pełni zasługują.

 

R:Czyli jak widać warto w życiu pielęgnować swoje zainteresowania ?

 

A.P.:Brzmi jak pytanie podsumowujące ( uśmiech ). Pasja jest zdecydowanie istotną sferą życia człowieka, mobilizuje mnie do poszukiwania nowych rozwiązań, nastawia twórczo umysł , uwrażliwia, wzbogaca. Jest motorem działania a z doświadczenia wiem, że nie należy jej w sobie tłumić.Zawsze starałem się doceniać osoby, które robią coś co kochają i do tego dzielą się tym z innymi.   Przy tej okazji chciałbym złożyć wszystkim czytelnikom i mieszkańcom , serdeczne życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych , żeby ich pasja życia była tak ogromna, że trudy kolejnego dnia będą stanowiły dla nich błahostkę. 

Dziękujemy za rozmowę.

 

                                                                        Eliza Chojnacka
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka