Zdrowie kobiet tematem numer jeden w Szczecinie!

20 lutego w Szczecinie realizowano program kolejnej edycji ogólnopolskiej inicjatywy edukacyjnej „Rok 2010 i Zdrowie Kobiety” skierowanej do lekarzy i opinii publicznej. Cel akcji to zwiększenie wrażliwości i podniesienie świadomości w zakresie dbałości o zdrowie. Wśród prelegentów na sympozjum pojawili się był prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski, Kierownik Kliniki Ginekologii  i Położnictwa CMKP oraz prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski – Kierownik Kliniki i Katedry Ginekologii Onkologicznej i  Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Podczas spotkań naukowo-szkoleniowych profesorowie skupili się na najbardziej aktualnych kwestiach związanych z higieną i zdrowiem kobiet. W pierwszej kolejności omawiali zagadnienia profilaktyki nowotworów, ze szczególnym naciskiem położonym na problem raka szyjki macicy, oraz szeroko odnosili się do kwestii świadomego planowania rodziny w kontekście pięćdziesięcioletniej historii antykoncepcji hormonalnej.

Według statystyk Krajowej Bazy Danych Nowotworowych liczba zachorowań na nowotwór złośliwy szyjki macicy w 2007 roku w województwie zachodniopomorskim wyniosła 157 przypadków, zaś  w samym powiecie myśliborskim z powodu choroby ucierpiało w analizowanym okresie 8 kobiet. To zdecydowanie za dużo zważywszy na fakt, że rak szyjki macicy jest chorobą, której można skutecznie zapobiegać. Regularnie wykonywane badania cytologiczne i populacyjne szczepienia mogą się przyczynić do znacznego zmniejszenia ilości stanów przedrakowych szyjki macicy, zdiagnozowanych nowotworów oraz wykonywanych procedur diagnostycznych i zabiegów chirurgicznych.

Zdaniem profesorów troska o komfort życia kobiet wyrażona jest m.in. przez rozwój doustnej antykoncepcji. Widoczny postęp dotyczy tu zmian w składzie leków (zastosowanie estradiolu zgodnego z naturalną fizjologią kobiety) oraz innych schematów ich przyjmowania (odejście od klasycznego modelu 21 + 7 zakładającego tygodniowe okresy odstawienia leku na rzecz przyjmowania kolejno 24 tabletek aktywnych farmakologicznie i 4 tabletek placebo w trakcie całego cyklu). Nowoczesne preparaty zapewniają pełną kontrolę przed ciążą i idą w kierunku poprawy jakości życia kobiet.

Konferencja poruszała również wiele innych problemów ważnych dla kobiet.

                                                                                                            Tekst: Maria  Konieczna

Babeczki zróbcie sobie prezent na dzień kobiet, znajdźcie czas i udajcie się na badanie do waszego ginekologa. Bezbolesne badanie, a może uratować wam życie.

Wasze życie jest w waszych rękach. Dbajcie o siebie.

 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka