„PRL – tak daleko, tak blisko”

Pomysł narodził się w naszym Muzeum Regionalnym. Pracownica zadzwoniła do IPN i udało się. Zorganizowano wystawę zatytułowaną „PRL – tak daleko, tak blisko”. Wernisaż odbył się 5 lutego br. w naszym muzeum. Zainteresowanie było duże , wręcz tłok. Przyszli starzy i młodzi, ci którzy pamiętają i tacy, dla których to historia w której nie uczestniczyli; ci którzy strajkowali i ci którzy byli po przeciwnej stronie. Oglądali uważnie  i długo. Wspominali i rozmawiali raczej w skupieniu.

Główną ekspozycję stanowiły duże, czarno-białe zdjęcia umieszczone na 45 planszach, przedstawiające fotogrficzną historię Polski Ludowej od roku 1944 do 1989.  „Autorzy wybrali zdjęcia dokumentujace najważniejsze wydarzenia kolejnych lat. Polityczne: jak powstanie PZPR. Grudzień ‘ 70 czy stan wojenny, gospodarcze: z budowy Nowej Huty i hali montazowej  FSO na czele, oraz kulturalne: przejawy socrealizmu, czasy „odwilży”, znaczace spektakle i filmy, imprezy sportowe, ale też obrosły legendą festiwal rockowy w Jarocinie i festiwal piosenki w Opolu.

Wystawa prezentuje również odbudowę powojennej Warszawy, przodownice pracy na traktorach, Edwarda Gierka po pas w zbożu w czasie „gospodarczej wizyty”, kolejki przed sklepem mięsnym i polskiego kosmonautę. Wystawa porusza także kwestię stosunków państwo- Kościół. Uwzglednia pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny, współpracę opozycji demokratycznej z Kościołem katolickim, a także przesladowania polskiego duchowieństwa i działaczy niepodległosciowych.”

Wystawa została stworzona w 2004 roku i pokazywana była w wielu krajach. Do nas przywieziono ją ze szczecińskiego oddziału Biura Edukacji Publicznej IPN. Gościem, prelegentem i komentatorem wystawy był pan Jarosław Palicki z oddziału IPN w Gorzowie Wielkopolskim nie po raz pierwszy goszczący w Barlinku. Mówił między innymi o barlineckich strajkach i nie ukrywał sympatii dla naszego społeczeństwa. Miłym zaskoczeniem nie tylko dla niego była obecność młodzieży i oprawa towarzysząca ekspozycji. Oprócz przywiezionych plansz, wystawiono gabloty z numizmatami i medalami z czasów PRL ze zbiorów Jana Klimańca, a także propagandowe plakaty, gazety, stare radia... Było tło muzyczne w czasie zwiedzania – piosenki śpiewane przez Mieczysława Foga, Annę German, Kapelę Czerniakowską i innych, z czarnych ebonitowych płyt, odtwarzane na starym adapterze. Maria Piotrowska przekazała w czasie wernisażu do zbiorów muzealnych swoje pamiątki z tamtych czasów: banknoty PRL, bony towarowe z 1977 roku, cegiełkę za 500 złotych na budowę Domu Partii i czek Pomorskiego Towarzystwa Śpiewaczego.

Ażeby było nie tylko wzniośle, organizatorzy (BOK – Muzeum Regionalne) zadbali o klimaty „z przymrużeniem oka”. Przy wejściu lustrował gości policjant i witały dziewczyny w białych koszulach i czerwonych krawatach. Była młodzież w ludowych strojach i rekwizyty. Nie zabrakło biało- czerwonych goździków, szarego papieru toaletowego spod lady i bufetu z pyskującą i krzykliwą kierowniczką, serwującą gościom na kartki (dołączone do zaproszeń) fasolę z kiełbasą zwyczajną. Było więc i refleksyjnie i zabawnie.

W sierpniu 2010 roku będziemy obchodzić 30 rocznicę strajku w Barlinku. Zapewne będzie to okazja do przypomnienia zdarzeń i ludzi biorących w nich udział. Prosimy o przesyłanie swoich wspomnień na adres redakcji naszej gazety:

Echo Barlinka ul. Sądowa 8 74-320 Barlinek lub pocztą elektroniczną e-mail: biuro@echo.barlinek.biz.pl

Romana Kaszczyc
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka