40 lat TMB      

fakty, wspomnienia, refleksje…

Od początku 2008 roku ogłaszaliśmy po raz dziewiąty wybór Osobowości Barlinka Roku ... tym razem 2007 i drukowaliśmy kupony konkursowe. Oto dotychczasowi laureaci zaproponowani przez mieszkańców Barlinka, a „wyłonieni” przez kapitułę: Osobowość Barlinka Roku 1999 - Jerzy Bitel - przedsiębiorca, handlowiec, darczyńca, działacz i sponsor wielu poczynań. 2000- Katarzyna Czerwińska - dyrektor i choreograf  Zespołu Formacji Słońce- Słoneczna Gromada, wielokrotnie nagradzanego i wyróżnianego nie tylko w Polsce. 2001- Piotr Adamiok - przyrodnik, ornitolog, dla którego ochrona ptactwa, a w szczególności miejsc lęgowych jest misją i pasją. 2002- Kazimierz Hoffman - badacz, znawca i pasjonat historii naszego miasta, autor książek o Laskerze, Młynie - Papierni i wielu folderów. 2003 - Elżbieta Ligenza - działaczka zaangażowana w pomoc kobietom wiejskich z trudnymi problemami życiowymi. 2004 - Elżbieta Smoczyk- założycielka klubu książki, propagatorka czytelnictwa, szczególnie wśród dzieci. 2005- Iwona Dwojewska - sołtys wsi Żydowo, która potrafiła pozyskać ludzi do działań na rzecz wsi i realizacji ciekawych inicjatyw. Przyznano również tytuł „Niezwykła Osobowość Barlinka” Romanie Kaszczyc za pracę twórczą i całokształt działań na rzecz miasta. 2006 - ks. Andrzej Miś- za działalność wykraczającą poza pracą duszpasterską. 2007 - Marek Piechocki- właściciel Hotelu „Alma”- propagator turystyki w Barlinku, mecenas sztuki, sponsor wielu działań w mieście.

Z początkiem roku 2009 ze względów finansowych zlikwidowany został Klub Książki „Smoczykówka”- miejsce spontanicznych spotkań ludzi zainteresowanych książką oraz rodzących się pomysłów i inicjatyw. Wspólnie organizowaliśmy wiele spotkań. Elżbieta Smoczyk została zatrudniona w Bibliotece Miejskiej przy BOK, gdzie kontynuuje czytanie dzieciom, prowadzi Klub Książki dla dorosłych, a także realizuje wiele pomysłów związanych z popularyzacją czytelnictwa.

Na spotkaniach zarządu coraz częściej powracał temat zrezygnowania z siedziby TMB, ponieważ nie byliśmy w stanie płacić zbyt wysokiego czynszu. Czyżbyśmy musieli wrócić do stanu sprzed lat i tułaczki?

W związku z obchodami 730 lecia miasta wprowadziliśmy do gazety stronę z logo obchodów, na której drukowaliśmy historię, programy uroczystości i wszystko, co wiązało się z rocznicą. Podjęliśmy też działania dla uzyskania funduszy na koncert w kościele p.w. NSNMP, który był naszym wkładem w obchody rocznicy.

Zwrócili się do nas sportowcy, którzy chcą zakładać kluby i organizować turnieje, abyśmy im pomagali. Nie odmawiamy. Objęliśmy patronatem Turniej Siatkówki zorganizowany przez Barlineckich sympatyków Piłki Siatkowej, a potem również nowopowstały Klub Sportowy „Boran”(sporty siłowe  i sporty walki).

W marcu Muzeum Regionalne zorganizowało z okazji 730 lecia miasta i Dnia Kobiet wystawę retrospektywną zatytułowaną „Roma Barlinecka”. Uroczystość otwarcia wzbogaciły występy teatru „Wiatrak”(spektakl oparty na moich tekstach). W wernisażu uczestniczyli ojcowie miasta, radni, członkowie TMB, przyjaciele, a także goście z poza Barlinka (relacja w naszej gazecie- kwiecień 2008).

Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie - Filia w Myśliborzu zorganizowało wystawę  „Nauczyciele artyści”, w której reprezentowałam Barlinek. Ta sama placówka ogłosiła konkurs powiatowy. „Dzień z Romą Barlinecką” związany z osobą i jej twórczością. Wręczenie nagród i spotkanie odbyło się w kwietniu. W uroczystości wzięli udział członkowie Towarzystwa Miłośników Barlinka.

W „Almie” zorganizowaliśmy wystawę batików Małgorzaty Całus - Jarno z Gorzowa Wlkp. Wernisaż i spotkanie z artystką odbyły się w kwietniu. Oprócz mieszkańców naszego miasta przybyli artyści z Gorzowa i rodzina autorki wystawy.

Redaktor  Naczelny „Echa Barlinka” i członek TMB Andrzej Rudnicki zaproponował i zorganizował wycieczki dla mieszkańców miasta do Pragi, Karpacza i innych atrakcyjnych miejsc.

W Klubie Hotelu „Alma” zorganizowaliśmy recital poezji śpiewanej, znanej u nas i lubianej Elżbiety Kuczyńskiej z Gorzowa, od lat zaangażowanej w działania teatralne i śpiew. Na koncert przyjechali również ludzie teatru z Dębna i wielbiciele artystki z wielkim dorobkiem i ciekawą drogą twórczą.

Uczestniczyliśmy w premierach teatru „Wiatrak” przygotowanych na okazję Międzynarodowego Dnia Teatru.

W marcu odbyło się walne zebranie TMB i wybory uzupełniające do zarządu. Wybieraliśmy nowego prezesa, ponieważ Andrzej Potyra będąc Starostą Powiatu Myśliborskiego zrezygnował z funkcji prezesa towarzystwa ze względów formalno- prawnych. Z funkcji sekretarza TMB zrezygnowała też Katarzyna Bartnicka obarczona obowiązkami  zawodowymi. Prezesem TMB został wybrany Krzysztof Komorowski, zaś sekretarzem Bożena Kulesza- Mazurek. Romana Kaszczyc pozostaje zastępcą  prezesa ds. kultury, skarbnikiem Grzegorz Przybylski, a Jadwiga Drwięga i Kazimierz Hoffmann członkami zarządu. Przy tej okazji przypomnę wszystkich dotychczasowych prezesów TMB:

Waldemar Patrzałek 1974-1975

Edward Kowalek 1972-1974 i 1975-1984

Romana Kaszczyc 1984-1986

Romuald Kołbyk 1986- 1991

Halina Olkiewicz- Fijałkowska 1991-1996

Władysław Kmiecik 1996-1999

Jadwiga Drwięga 1999-2005

Andrzej Potyra 2005-2008

Krzysztof Komorowski od roku 2008

Współpraca z właścicielem hotelu „Alma” panem Markiem Piechockim układa się idealnie. Klub na nasze działania udostępniany jest nieodpłatnie, a każde spotkanie przygotowane perfekcyjnie, z zapewnieniem wszelkiej pomocy technicznej (również sprzętu) i stworzeniem odpowiedniego klimatu. Artyści przyjeżdżający na wernisaż czy koncert maja zapewniony nocleg i są wręcz rozpieszczani. My w zamian staramy się dbać o reklamę hotelu i SPA, relacje w gazecie i wystawy w klubie.

W maju na prośbę mieszkańców zorganizowaliśmy a „Almie”  następny koncert poezji śpiewanej w wykonaniu (również aktorskim) Ewy Grzeszczuk z Grudziądza, z akompaniamentem Iwony Piotrowiak na flecie. To kolejny koncert Ewy w  Barlinku. Jej recitale towarzyszyły uroczystościom, jubileuszom, wernisażom, a także wieczorom klubowym Barlineckiego Lata Teatralnego. (EB- czerwiec 2008)

c.d.n.

Romana Kaszczyc
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka