Zasłużony kulturze 

Dnia 28 sierpnia bieżącego roku w Auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, odbyło się Krajowe Spotkanie Liderów Regionalnego Ruchu Kulturalnego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele, działacze, członkowie, współpracownicy, współtwórcy i sympatycy stowarzyszeń regionalnych - kulturalnych całej Polski, a wśród nich R. Kaszczyc, J. Drwięga i G. Przybylski z naszego Towarzystwa Miłośników Barlinka. Ważnym punktem w porządku obrad był akt wyróżnienia zasłużonych regionalistów i towarzystw. Na wniosek Krajowej Rady Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski uhonorował Romanę Kaszczyc srebrnym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”, a Towarzystwo Miłośników Barlinka Honorowym Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który odebrał Grzegorz Przybylski. Część osób została wyróżniona również Odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. W tym miejscu warto wspomnieć, że nasze towarzystwo było najliczniej reprezentowane na tym spotkaniu, gdyż prócz osób z Barlinka przybyli przyjaciele Romy z Warszawy - jak np. Adam Kuczyński, a także z Gorzowa Wlkp. Anna Makowska-Cieleń.

Kolejną częścią spotkania było wystąpienie Piotra Żurawskiego Vice Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który zobowiązał się do wydania przez ministerstwo Encyklopedii Regionalizmu Polskiego, publikacji oczekiwanej i poszukiwanej na polskim rynku wydawniczym. Były referaty: Anatola Jana Omelaniuka przewodniczącego Krajowej Rady Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej pt. „Ruch regionalistyczny w III Rzeczypospolitej” oraz ks. prof. dr hab. Henryka Skorowskiego prorektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pt. „Kultura Regionalna i jej znaczenie w kreowaniu i rozwoju regionów Polski”. Przez Ewę Repsch (jest Głównym Wizytatorem Ministerstwa Edukacji i Nauki; autorką i współautorką programów do realizacji edukacji regionalnej oraz edukacji europejskiej dopuszczonych do użytku szkolnego; autorką licznych publikacji z zakresu edukacji regionalnej, kulturowej i europejskiej) ogłoszona została inspiracja programowa RSRRP „Myśląc Ojczyzna”, kształtująca polską tożsamość – wychowanie patriotyczne.

Uczestnicząc w konwencji zapamiętałem kilka myślę cennych i trafnych wypowiedzi, uwag czy wniosków, które chciałbym tu przytoczyć. W Polsce działa ponad 2,5 tyś. towarzystw kulturalnych, a nasze z 40-letnim stażem wpisuje się w tę liczbę. Jesteśmy jednym z młodszych, gdyż na spotkaniu byli reprezentanci towarzystw działających: 60, 70, 75 i 100 lat. Około 400 towarzystw może pochwalić się wydawaniem czasopism regionalnych, w tym nasze. Ruch regionalny w Polsce boryka się z wieloma trudnościami, także finansowymi. Jest niedoceniany przez samorządy i państwo. Dla nas nic nowego – potwierdzamy tę regułę. Padły też słowa referujących, odebrane przez słuchaczy z niedowierzaniem, iż w Polsce bywają samorządy, które uważają że stowarzyszenia powinny płacić za swoje siedziby. To kolejny punkt w który TMB niestety ale wpisuje się i to DUŻYMI LITERAMI. Oczywiście podawane były też pozytywne przykłady współdziałania władz i stowarzyszeń.

Do ważkich wypowiedzi trzeba zaliczyć słowa księdza prof. Skorowskiego informujące o tym, że pielęgnowanie regionalizmu to ważne zadanie dla nas wszystkich. Jednak szczególnie ważne dla młodego pokolenia aby kształtować w nim świadomość lokalną i świadomość swoich korzeni. Autonomia regionów wpłynie na ubogacenie i upodmiotowienie społeczności lokalnej, a wtedy wzrasta aktywność ludzi związanych ze swoim regionem. Społeczność będzie angażować się w wiele inicjatyw społecznych i lokalnych, kiedy będzie miała poczucie przywiązania do miejsca swego urodzenia czy zamieszkania. Swoim zaangażowaniem w działania będzie tworzyć kulturę swojego środowiska. Ważką jest też poruszona sprawa edukacji patriotycznej i kształtowania poczucia odpowiedzialności za kraj, za swoją małą ojczyznę, które są niestety zaniedbane.

Udział w spotkaniu był dla nas nowym doświadczeniem ale i potwierdziło się poczucie, że nasze działania, sukcesy czy porażki są także udziałem innych społeczników. Spoglądając na salę zauważyliśmy, że wśród obecnych właściwie bark było młodych ludzi. Zatem edukacja patriotyczna, a właściwie jej brak jest już zauważalna. Mało jest chętnych młodszych obywateli naszego kraju, do działania dla innych, dla dobra swojej lokalnej społeczności – za darmo. Kultura masowa i komercja, które są i zawsze były, wkradają się w każdą dziedzinę życia i zagłuszają działania społeczne - mniej hałaśliwe – szkoda.

                                 Grzegorz Przybylski

 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka