fakty, wspomnienia, refleksje…

W styczniu 2003 roku zorganizowaliśmy w naszej siedzibie uroczystość podsumowania i wręczenia nagród za najlepsze prace w konkursie ozdób choinkowych, ogłoszonym wcześniej przez TMB. W następnych miesiącach odbyło się wiele spotkań. Wymienię niektóre z nich:

-Józef i Eugeniusz Mrowiński opowiadali o swoim kazachstańskim rozdziale życia w sposób ciekawy i wzruszający

-Pouczające spotkanie z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody Maciejem Trzeciakiem

-Kazimierz Hoffmann prowadził cykl spotkań o historii miasta i regionu

-Cykl spotkań Romany Kaszczyc (2002 i 2003) na temat sztuki i tworzenia w muzeum, w naszej siedzibie, a także w Szkole Podstawowej w Płonnie

-Spotkanie przyrodnicze, na którym dzieci pod kierunkiem nauczycielki Jadwigi Pająk, zaprezentowały spektakl „Nie zabijajmy ziemi”,  a prelekcje o Agendzie 21 i ochronie lasu wygłosili Eugeniusz Dmytruszewski z UMiG i Dariusz Jesionowski z Nadleśnictwa Barlinek.

-Zaprosiliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Osinie na spotkanie w naszej siedzibie, gdzie zaprezentowały piękny spektakl na motywach legend i baśni barlineckich. Przedstawienie przygotowała Dorota Kowalska z okazji 725 lecia Barlinka, a także jubileuszu Romy Kaszczyc.

W dniu Ochrony Zabytków odwiedziliśmy i opisywaliśmy niszczejące zabytki w Barlinku i okolicach. Powrócił też temat „Pałacyku Cebulowego” i ratowania tego charakterystycznego obiektu. Zbigniew Ligus- dyrektor BOK i członek TMB opracował na podstawie materiałów ze wspólnych spotkań, zestawienie dotyczące dziedzictwa kulturowego Barlinka i okolic. W podtytułach tego opracowania są: architektura, pomniki i miejsca pamięci, postacie, duchowe elementy dziedzictwa kulturowego, pomniki przyrody i parki, wnioski i propozycje. Rejestr znajduje się w naszych dokumentach- dla potomnych.

Upamiętnianie historii, to temat powracający w czasie naszych spotkań. Mamy kilka pomysłów, z których jeden chcemy zrealizować i sfinalizować na Dni Barlinka. Gdzieś po morzach świata pływa statek(drewnowiec) o nazwie „Barlinek”, zwodowany w lipcu 1973 roku. Niegdyś należał do armatora polskiego, teraz pływa pod banderą grecką, ale napis podobno jest widoczny. Kiedy odejdzie na zasłużony odpoczynek, nikt o nim nie będzie pamiętał. W 30 rocznicę wodowania „Barlinka”, postanowiliśmy upamiętnić ten fakt i postawić na promenadzie pomnik- kotwicę z tablicą informacyjną i wmurowaną w postument tubą z nazwiskami darczyńców i danymi statku. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Andrzej Potyra, który doprowadził pomysł do finału. Przy pomocy finansowej Burmistrza Miasta Zygmunta Siarkiewicza i przedsiębiorców, przy współpracy z Klubem Żeglarskim „Sztorm”, pracę ukończono w terminie. Uroczyste odsłonięcie kotwicy nastąpiło w czasie Dni Barlinka 2003 roku, z udziałem byłego kapitana statku Waldemara Pawłowskiego z małżonką mieszkających w Szczecinie, Matki Chrzestnej „statku” Haliny Garbacz z Barlinka, władz miasta i mieszkańców (szczegóły w „Echu Barlinka” : lipiec i sierpień 2003)

Z inicjatywy Bogdana Tomaszewskiego powstał  Społeczny komitet Budowy Wodociągu w Moczydle. Pomysłodawca opracował nieodpłatnie projekt. Dołączyli do niego Andrzej Potyra i Tadeusz Szyld oraz mieszkańcy Moczydła. Wiele prac wykonano społecznie i pomysł zrealizowano.

Pod koniec wakacji uczestniczyliśmy w ciekawej wystawie studentów archtektury w Młynie- Papierni, będącej podsumowaniem 10 dniowych warsztatów, w czasie których starali się oni wykreować i przedstawić ideę ocalenia miejsc funkcjonujących w krajobrazie okolic.

Jesienią wspólnie z młodzieżą i nauczycielami zorganizowaliśmy wyjazd do Szczecina na prezentację w Zamku Książąt Pomorskich twórczości artystów bieszczadzkich (malarstwo, rzeźba, pieśni).

W naszej siedzibie wyeksponowaliśmy zdjęcia, które wpłynęły na konkurs fotograficzny „Wakacje z tatusiem”. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród ufundowanych przez Kodak Express miało miejsce w listopadzie, a konkurs był pomysłem Elżbiety i Andrzeja Ligenzów- gospodarzy wieczoru.

Objęliśmy patronatem Gminny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, zorganizowany przez  Szkołę Podstawową nr 4. Uczestniczyliśmy w jury i pomagaliśmy zdobyć fundusze na nagrody.

Na spotkanie wigilijne zaprosiliśmy duchownych trzech wyznań, władze, nauczycieli, a także pana Józefa Mrowińskiego, który przy wystawie swoich obrazów snuł wspomnienia i grał kolędy na organkach.

Cdn

Romana Kaszczyc
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka