Historia TMB

fakty, wspomnienia, refleksje…

W roku 1999 redaktorzy „Echa Barlinka” opuścili Muzeum Regionalne-kolejne miejsce spotkań redakcyjnych. Przenieśliśmy się do nowej, własnej nareszcie siedziby przy ul. Sądowej 8. Zaciągnęliśmy w banku kredyt na zakup sprzętu komputerowego, niezbędnego do działalności wydawniczej.

W kwietniu na walnym zebraniu Władysław Kmiecik złożył rezygnację z funkcji prezesa TMB, ale w zarządzie pozostał. Powodem rezygnacji był stan zdrowia i nadmiar pracy na stanowisku redaktora naczelnego „Echa Barlinka”. Jego propozycja powierzenia tej funkcji Jadwidze Drwiędze została przyjęta większością  głosów. Zarząd ukształtował się następująco: Prezes- Jadwiga Drwięga, sekretarz- Alicja Michałek, skarbnik- Adam Kuczyński. Ponadto w składzie zarządu pozostali Władysław Kmiecik i Romana Kaszczyc.

W tym też roku miało miejsce uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu historycznego „Czy znasz historię Barlinka” zorganizowanego przez Danutę Ślepowrońską i Grzegorza Przybylskiego.

Ponadto wydaliśmy dwujęzyczny (polsko-niemiecki) przewodnik po Barlinku i okolicach. Poruszaliśmy też sprawę biblioteki(temat nieustający). W czasie Dni Barlinka zorganizowaliśmy nasze stoisko i braliśmy udział w obchodach.

Zaproszeni przez Stowarzyszenie „Teatr Kana” na Festiwal Bukserów w Szczecinie, zorganizowaliśmy wyjazd i prezentację w Alei Fontann prac naszych twórców(profesjonalnych i nieprofesjonalnych) oraz wydawnictw. Obok nas mieli stoisko „Młynarze”. Naszym prezentacjom towarzyszyły dzieci z Rychnowa, które pod kierunkiem Danuty Ślepowrońskiej przygotowały piękne występy i przyciągające ludzi barwne, wielkie, pomysłowe kukły.

Kilku naszych członków uczestniczyło w obchodach 18lecia Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn- Papiernia”. Myślą przewodnią spotkań we Młynie było motto: ”Nie zawsze cywilizacja  i względy ekonomiczne uszczęśliwiają”.

Nawiązaliśmy kontakt z kołem PTTK w Myśliborzu i zorganizowaliśmy spotkanie z Małgorzatą Misiowiec – prezesem tego koła, myśląc o zorganizowaniu szkoleń dla przewodników turystycznych. Z różnych względów temat nie ostał zrealizowany.

Siedzibą TMB było w dalszym ciągu Muzeum Regionalne, a spotkania odbywały się w każdy drugi czwartek miesiąca. W czasie spotkań rozważaliśmy, a potem wydaliśmy kalendarz na rok 2000.

Marzyło się nam utworzenie Muzeum Puszczy Barlineckiej, zorganizowaliśmy więc spotkanie w Stanicy Myśliwskiej połączone z ogniskiem, aby przedyskutować utworzenie takiego muzeum, połączonego ze skansenem. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Koła Łowieckiego „Szarak”, Nadleśnictwa Barlinek, Parku Krajobrazowego w Gorzowie, ornitolog, przedstawiciel UMiG, kustosz Muzeum Regionalnego i członkowie TMB. Muzeum Puszczy Barlineckiej miało promować piękno naszej ziemi. Zwróciliśmy się z propozycją wypowiedzi na ten temat do czytelników gazety. Pomysłów było wiele. Powstała nawet grupa inicjatywna, plany i. t . p. Jednak czas i „obiektywne trudności” pokazały nierealność naszych propozycji, chociaż nie szybko odpuściliśmy temat i był jeszcze wiele razy drążony. W listopadzie zaplanowaliśmy następne spotkanie w tej sprawie, po rozmowach z przyrodnikami.

W październiku nasi delegaci brali udział w X Sejmiku Szczecińskiego Towarzystwa Kultury. Prezesem STK został Stanisław Krzywicki - ówczesny dyrektor Książnicy Pomorskiej. Ważnym tematem obrad było mające odbyć się w Warszawie Ogólopolskie Forum Regionalistyczne pod hasłem: ”Społeczny Ruch Regionalistyczny wobec wartości narodowych”. Forum było przygotowaniem do Kongresu Kultury Polskiej w 2000 roku, na którym głównym tematem było zachowanie wartości narodowych i dziedzictwa kulturowego w regionach.

W listopadzie spotkaliśmy się na wieczornicy z okazji Święta  Niepodległości, a rok zakończyliśmy tradycyjnie spotkaniem wigilijnym.

W roku 2000 Władysław Kmiecik i nasza gazeta „Echa Barlinka” zostali uhonorowani „Złotą Gęsiarką Barlinecką” za dziesięcioletnią pracę na rzecz miasta. Podjęliśmy próbę rozpropagowania i przeprowadzenia na łamach gazety konkursu zainicjowanego przez „Gazetę Wyborczą” w różnych miastach p. t. „Magiczne miejsca”. To krótkie, osobiste opowieści o mieście, miejscach i ludziach. Myśleliśmy o zebraniu ich w książkę i wydaniu p. t. „Barlinek-ludzie i miejsca”. Jednak wpłynęło tylko kilka prac, które wydrukowaliśmy w naszej gazecie.

Powracający temat to Muzeum Puszczy Barlineckiej. Zorganizowaliśmy wyjazd do  Puszczy Drawskiej i Noteckiej. Odwiedziliśmy elektrownię „Kamienna” na Drawie, potem Drezdenko, przez które przebiega droga rowerowa Berlin-Królewiec i prosperuje Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w odrestaurowanym XVII wiecznym spichlerzu. W zbiorach muzeum znajduje się 1550 eksponatów. Całość pięknie zorganizowana i zaaranżowana przez Juliusza Piechockiego (artysta plastyk z Gorzowa). W organizację muzeum było zaangażowanych kilku działaczy i miłośników przyrody, koła łowieckie, nadleśnictwo, Noteckie Towarzystwo Kultury i inne stowarzyszenia. U nas niestety skończyło się na spotkaniach, chęciach jednych i przedstawianiu samych trudności przez innych. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się nad jeziorem, by przy ognisku podziwiać majestat przyrody. Dalej obejrzeliśmy stary cmentarz w lesie, stare, potężne dęby i parę ciekawostek natury.

W tym też roku 2000 braliśmy udział w prezentacji Barlinka w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie zaprezentowaliśmy prace twórców i nasze wydawnictwa(kalendarze, foldery, informatory, książki, gazety).

W czerwcu zorganizowaliśmy wyjazd do Frankfurtu, n/o którego głównym celem było spotkanie z Czesławem Miłoszem(Nobel w 1980 r. ).

Po drodze odwiedziliśmy jedyne w Polsce „Muzeum Łąki” w Owczarach, gdzie jest również siedziba Towarzystwa Przyrodniczego i schronisko. W Słubicach zwiedziliśmy słynną bibliotekę i Collegium Polonicum (filia Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu). Dwujęzyczne spotkanie z Czesławem Miłoszem zorganizowano w auli Uniwersytetu Viadrina( szczegóły w „Echu Barlinka” - lipiec 2000). Sala była wypełniona po brzegi, atmosfera niezwykła, wrażenia niezapomniane.

                  c.d.n
          Romana Kaszczyc
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka