Koncert Świąteczny

Restauracja Pensjonatu „Pod Łabędziem” wieczorem 11 grudnia 2008 wypełniła się stałymi słuchaczami organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Barlinka „Czwartkowych Salonów Muzycznych”, i tych, którzy przyszli specjalnie na Koncert Świąteczny.

Kwartet Smyczkowy „Sedina” rozpoczął koncert kolędą „Bóg się rodzi” w instrumentacji M.Jasińskiego. Oprócz Kolęd Polskich wysłuchaliśmy utworów W.A.Mozarta i E.Griega w wykonaniu: Jakub Rabizo- I skrzypce, Karolina Uźniak- II skrzypce, Emilia Goch- altówka i Tomasz Szczęsny- wiolonczela. Po raz pierwszy zabrakło prowadzącego koncerty dr Mikołaja Szczęsnego, którego zmogła choroba. Informacje o kompozytorach i utworach przekazywał Jakub Rabizo, nikt jednak nie silił się na zastąpienie pana Mikołaja, bo nie jest to możliwe.

Koncert był uroczysty, a muzycy dla podkreślenia jego charakteru wystąpili w strojach galowych. Gospodarze pensjonatu Teresa i Bogdan Serwetowie zadbali o świąteczny wystrój sali (choinka i stroiki na stołach), a także o kolację dla gości ze Szczecina. Kwiaty dla muzyków jak zawsze przygotowała, dostarczyła i sponsorowała Zofia Sobczak. Finansowo wsparł koncert Urząd Miasta. Dziękujemy.

Muzycy „Sediny” zaprosili nas na Koncert Świąteczny w Filharmonii Szczecińskiej z ich udziałem, a przy kolacji snuliśmy wspólnie plany na przyszłość z nadzieją, że przynajmniej niektóre z nich nie pozostaną tylko marzeniami.

Cieszy fakt, że mieszkańcy Barlinka interesują się koncertami kameralnymi, i że udało się zgromadzić grupę stałych słuchaczy muzyki klasycznej, bo jak mówi dr Mikołaj Szczęsny: „Każdy rodzaj muzyki ma i będzie mieć swojego odbiorcę. Rzecz w tym, aby zachować równowagę i oferować jej pełną gamę. Nie mając wyboru, widz albo wcale nie będzie uczestniczył w zdarzeniu muzycznym, albo ulegając snobizmom pójdzie na to, co jest po prostu modne”.

                            Romana Kaszczyc
foto:A.Ligenza

 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka