„Klimaty żydowskie”
- malarstwo Lili Fijałkowskiej w muzeum

Kultura żydowska to jeden z ulubionych tematów artystki, będący zapewne echem dzieciństwa związanego z Kresami. Urodziła się w Kijowie, gdzie ukończyła Liceum Plastyczne. Studiowała grafikę na Akademii Sztuki Drukarskiej w Moskwie.  W Polsce mieszka od roku 1974 i realizuje pomysły twórcze w wielu dziedzinach sztuk plastycznych, miedzy innymi w ceramice, malarstwie, ilustracji książkowej, grafice... Pracowała dla wydawnictw takich jak Krajowa Agencja Wydawnicza, Książka i Wiedza, Interpres... W dorobku ma wiele wystaw krajowych i zagranicznych oraz liczne nagrody. Jej prace znajdują się w kolekcjach w Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, USA, Izraelu, Kanadzie. Uczestniczy w międzynarodowych plenerach malarskich i ceramicznych.

Wernisaż wystawy miał miejsce w muzeum 31 maja w ramach XVI Festiwalu Emanuela Laskera, a rozpoczął go przed muzeum taniec żydowski w wykonaniu „Wiatraków”. Obecni byli najdostojniejsi goście z powiatu i miasta oraz szachiści nie tylko z Polski. Sprawy dotyczące festiwalu i jego otwarcia zostawiam innym, bardziej w tym temacie oświeconym. Ja czuje się upoważniona jedynie do paru słów o wystawie. Obrazy Lili Fijałkowskiej (olejne i akwarele) nasycone kolorystycznie, malowane z rozmachem i swobodą, świadczące o temperamencie autorki i doskonałym warsztacie, zawierają równocześnie poezję, baśniowość i znajomość kultury żydowskiej. We mnie wzbudzają zachwyt, być może dlatego, że z Lili łączą mnie wspomnienia z Kresów i zauroczenie światem Chagalla – największego poety wśród malarzy.

Lili jest osobą otwartą, pogodną, szczerą, sympatyczną. W muzeum oprócz obrazów nowych znalazły się też takie, które wcześniej prezentowane były na znaczących wystawach: w Galerii „Bejtenu” w Warszawie, na VII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, w USA, na wystawie „Wspomnienia z nieistniejącego świata” we Włodawie, na Spotkaniach Kultur Świata w Ciechocinku, na Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” i innych ważnych wystawach w muzeach i synagogach.

Tematy żydowskie to mały wycinek jej twórczości. 28 lipca rozpoczyna się w Barlinku Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Malarski, na który zaproszono również Lili i Wiesława Fijałkowskich. Korzystając z okazji (własny transport) TMB planuje zorganizować  wspólnie z Hotelem „Alma” w tamtejszym klubie wystawę obrazów Lili o tematyce cyrkowej. Będzie to prawdopodobnie 3 sierpnia br., a w wernisażu będą uczestniczyć również artyści, którzy przyjadą na plener. Szczegóły podamy w gazecie sierpniowej i na plakatach. Zapraszamy.

                                                                Romnana Kaszczyc
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka