Finał konkursu "Dzień z Romą Barlinecką"

Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie oraz Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna, Filia w Myśliborzu to organizatorzy konkursu, związanego z osobą i twórczością Romany Kaszczyc. Konkurs w założeniach powiatowy, w rzeczywistości obejmował południowy rejon naszego województwa. Jego inicjatorkami były Panie:Barbara Bycka – kierująca filią myśliborską i Krystyna Smolik.

Konkurs, który miał na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z osobą i dorobkiem artystycznym,  zorganizowano w trzech kategoriach:

Konkurs plastyczny –  „W świecie baśni i legend” – uczniowie klas I – III SP.

Konkurs recytatorski –  „Nie naprawiajcie zegara” – uczniowie klas IV – VI SP.

Konkurs wiedzy –  „Życie i twórczość Romany Kaszczyc” – uczniowie gimnazjum.

3 kwietnia w myśliborskiej filii WBP odbyło się spotkanie nauczycieli i bibliotekarzy z Romaną Kaszczyc. Przed spotkaniem jury, z udziałem autorki legend, wybrało z nadesłanych na konkurs ilustracji dzieci te, które nagrodzono i te które wzięły udział w wystawie.

8 kwietnia odbył się konkurs wiedzy. 

14 kwietnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród. Po uroczystym powitaniu  uczestników konkursu i zaproszonych gości, przez Panią Barbarę Bycką, mogliśmy posłuchać recytacji. Młodzież ze szkół podstawowych: nr 2 w Myśliborzu, nr 1 w Barlinku i Zespołu Szkół przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Renicach,  przedstawiła zebranym interpretacje wybranych wierszy z tomiku „Nie naprawiajcie zegara” i fragmentów prozy ze zbiorów „Kiedy kruk był biały” oraz „Duchy z puszczy rodem”. Bardzo ładnie zaprezentowali się nasi uczestnicy: I nagrodę zdobył Adam Ogarewicz II nagrodę odebrała Ola Zacharewicz z Myśliborzaa III –  Estera Adryjanowska. .

W konkursie plastycznym, gdzie oceniano atmosferę przedstawianej baśni, czy legendy, I nagrodę otrzymała Helena Wielgus, II – Anna Szafkowska, III Jakub Rękas, wyróżnienia – Wiktoria Egier, Karina Gabryszewska, Michał Karpiński i  Michał Krawczyk.

Młodzież konkursu  wiedzy: I nagroda – Ewelina Kaliwoszka i  Patrycja Karapuda, II – Konrad Ferbes, III – Daniel Jarosz, wyróżnienia: Ilona, Katarzyna Jastrzębska, Nikoletta Milkowska, Michał Mruczkowski, Daniel Szreder.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie młodym Barliniakom. Cieszy fakt, że  młodzież tak pięknie rozwija się. Potrafi w dobie komputerów zainteresować się sztuką , nie tylko wirtualną ale tą w realu.

Pani Ewa Porada z Biblioteki Pedagogicznej w Szczecinie podziękowała uczestnikom oraz opiekunom i rodzinom za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie spotkania. Bohaterka konkursu opowiedziała zebranym o pasji tworzenia, o demonach i dobrych diabłach, które zawsze wywołują dużo emocji. Miłą niespodzianką było przekazanie Romie Barlineckiej, z okazji kwietniowego święta pisarzy, tomiku wierszy autorstwa pisarki z Chojny, Pani Doroty Dobak-Hadrzyńskiej. Myśliborskie spotkanie zakończyło się rozmowami o sztuce i możliwościach rozwoju młodego pokolenia w tym kierunku. Dbajmy o to, aby naszym dzieciom nie zabrakło kontaktu ze sztuką – Barlinek jest w tym temacie bogaty – wystarczy podpowiedzieć naszym latoroślom, jak wykorzystać wolny czas.

                                                     Bożena Kulesza-Mazurek
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka