Wieści z Publicznego Gimnazjum nr1 w Barlinku

W partnerskim mieście Barlinka w Niemczech – Schneverdingen w dniach od 23.09. – 28.09.2007 odbyło sie po raz kolejny spotkanie młodzieży szkolnej ze Szwecji, Niemiec i Polski. Publiczne Gimnazjum nr 1 reprezentowały uczennice klas I-III N. Milkowska, O. Kozłowska, P. Leszkiewicz, K. Wirhanowicz wraz z opiekunem panią Sylwią Stanisz. Uczestnicy wymiany brali udział w warsztatach tanecznych oraz artystycznych. Harmonogram zajęć był bogaty i interesujący. Zwiedziliśmy między innymi Hamburg, płynęliśmy statkiem nabrzeżem miasta.

Doskonale bawiliśmy się również w Heide Parku w Soltau. Odwiedziliśmy też  lokalne radio, gdzie nagraliśmy prezentację o Barlinku – oczywiście w języku niemieckim. Mieszkając u niemieckich rodzin mieliśmy okazję poznać tamtejsze zwyczaje oraz sprawdzić swoje umiejętności językowe. Uczestniczyliśmy w lekcjach naszych rówieśników w szkole, a także w zabawach i grach sportowych. W wolnym czasie spacerowaliśmy ulicami Schneverdingen podziwiając na każdym kroku piękne różnobarwne wrzosy. Miasteczko to polożone jest w obszarze rezerwatu przyrody, w którym dominują ogromne skupiska naturalnych wrzosów.

Pobyt dostarczył  wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci. Kilka dni po naszym powrocie Publiczne Gimnazjum nr 1 gościlo nauczycieli z gimnazjum w Schneverdingen z dyrektorem Wofgangiem Winterem na czele. Nauczyciele z Niemiec brali udział  w lekcjach pokazowych w naszej szkole, zwiedzali Barlinek, płynęli stateczkiem po jeziorze zachwycając się pięknymi widokami. Odbyli wycieczkę do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. Wzięli również udział w uroczystym korowodzie ulicami naszego miasta podczas kolejnych Biegów Leśnych, w których nauczyciel z Niemiec – Klaus Hebenbrock zajął  7 miejsce. Nie obyło się także bez wspólnej konferencji na temat „Aktywizujących metod nauczania”, w której udział wzięli wszyscy nauczyciele.

Spotkania takie są zawsze okazją do wymiany doświadczeń, dostarczają wszystkim pozytywnych wrażeń i na pewno będą kontynuowane w przyszłości – jak zgodnie zapewniali dyrektorzy obu szkół  Lidia Kulczycka-Perske i Wolfgang Winter.

                                                             Sylwia Stanisz
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka