„Korzystamy z doświadczenia innych
-  Razem i Przeciw”

budowanie koalicji na rzecz efektywnego przeciwdziałania przeciwko zjawiskom przemocy. Sympozjum Forum Inicjatyw Oświatowych.

16 listopada w auli SP nr 1 odbyło się kolejne sympozjum  F I O . Celami spotkania były: zobrazowanie skali zjawisk i problemów związanych z przemocą i agresją wśród dzieci i młodzieży miasta i gminy Barlinek, diagnozowanie zjawisk agresji i przemocy w środowisku, określenie kierunków systemowych działań (długoterminowych, krótkoterminowych)  zmierzających do zminimalizowania i wyeliminowania niepożądanych zachowań, wspólne wypracowanie transparentnych i drożnych przepływów informacji między osobami, instytucjami zajmującymi się w/w problemami.  Stowarzyszenie F I O  zostało zarejestrowane 29 lipca 2005 roku. Jest to organizacja społeczna pomagająca w rozwiązaniu problemów oświatowych w mieście i gminie Barlinek.

Główne cele stowarzyszenia to: inicjowanie i prowadzenie różnych form pracy i pomocy w sprawach dotyczących poprawy warunków nauki, wychowania, zdrowia, warunków socjalnych dzieci, młodzieży i rodziców. Zaktywizowanie społeczeństwa na rzecz funkcjonowania szkół, placówek oświatowych i ośrodków wychowania. Organizowanie współpracy i wymiany informacji pomiędzy osobami, instytucjami wspierającymi przemiany w oświacie. Ułatwianie współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi i samorządem terytorialnym w tworzeniu lokalnej polityki oświatowej. Stowarzyszenie liczy  20 członków, osób związanych bezpośrednio i pośrednio z oświatą. Funkcję prezesa F I O  powierzono Małgorzacie Makowskiej- Kociembie, v-ce prezesa – Zdzisławowi Kik, sekretasza – Elżbiecie Kasperkiewicz, skarbnika – Ryszadowi Syroce, członka zarządu – Lidii  Kulczyckiej – Perske. W skład komisji rewizyjnej wchodzą: Teresa Staszak, Andżelika Wojciechowska, Kazimierz Siarkiewicz. Sympozjum w dn. 16. listopada prowadziła Lidia Perske. . Rozpoczęła je grupa kabaretowa z PG nr 1 prowadzona przez Andrzeja Wieczorka przedstawiając „7 grzechów  głównych wg nastolatków”.

Grupę tworzą: Katarzyna Wyderska, Emilia Gibalska, Beata Bielecka, Karolina Machała, Agnieszka Macuch. Występ zakończyłą piosenka „Dziwny jest ten świat”, której słowa  są także adekwatne do problemów szkolnych (świetne wykonanie Kasi Wyderskiej). Następnie krótki występ miały cherleederki ze szkoły podstawowej nr 1 prowadzone przez Jacka Jobke. Zdzisław Kik w ogólnym zarysie przedstawił działalność Forum Inicjatyw Oświatowych od 2005 r. Kolejno głos zabierali: dyr. Delegatury w Chojnie Ryszard Lejman, przedstawiciel  Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej Wojciech Światłowski oraz   burmistrz Zygmunt Siarkiewicz. Wojciech  Światłowski podkreślił, że Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna jest współautorem seminarium F I O . Powiedział, że to spotkanie jest początkiem tworzenia doraźnego systemu walki z przemocą. Jest to system długofalowy. Burmistrz wskazał na fakt, że zachowania nabyte w szkole przenoszą się poza nią i odwrotnie. Podkreślił, że wszyscy odpowiadamy za politykę oświatową i za program walki z  przemocą i agresją..

Nastąpił najważniejszy punkt spotkania -  wykład dr Wiesława Sokolnika pt.: Konstruowanie programów profilaktycznych w pracy z dziećmi i młodzieżą”.Prelegent zwrócił uwagę na fakt atrakcyjności przemocy, która dla wielu młodych ludzi staje się  najkrótszą drogą do zrealizowania interesów, jest powszechna ( a co powszechne odbierane jest jako oczywiste), jest komercyjna ( dobrze się sprzedaje). Stwierdził, że młodzi ludzie częściej identyfikują się ze sprawcą przemocy niż z jej ofiarą. Przemoc,  a konieczność jej stosowania zostały zachwiane. Zwrócił uwagę na to, że przemoc stała się atrakcyjna i należy przedstawić młodym ludziom coś równie atrakcyjnego co byłoby antidotum na agresję. Wskazał podstawowe obszary przemocy, jakimi są: szkoła, rodzina i mass media.. Wykład był początkiem rozpoczęcia zajęć warsztatowych prowadzonych przez dr W. Sokolnika, WOM w Gorzowie Wlkp. i Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Barlinku. Warsztaty zakończyły się  następnego dnia o godz. 17 :00. Zebrano wnioski i określono założenia wspólnych działań na rok szkolny 2007/2008.

                                        Halina Kasprzak    
              

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka