IV Mistrzostwa Barlinka MTB- przygotowania

19 sierpnia w naszym mieście odbędą się IV Mistrzostwa Barlinka MTB w kolarstwie górskim. Jest to impreza o zasięgu ogólnopolskim. Przewidziany jest udział ponad 200 uczestników z całej Polski. Aby ukazać państwu jak przebiegają przygotowania do tego przedsięwzięcia udałem się na rozmowę do pasjonata kolarstwa, szefa organizatorów tych zawodów Andrzeja Binkowskiego. – Od wielu lat biorę udział w maratonach kolarskich, więc pomyślałem, że skoro na miejscu dysponujemy niezłym ukształtowaniem terenu, to dlaczego nie spróbować zorganizować takiej imprezy w Barlinku? Pierwszy maraton odbył się w 2004 roku. - mówi p. Andrzej.

Podczas sierpniowych zawodów będzie możliwość jazdy na jednym z trzech dystansów:

Gryfik 10km - przeznaczony jest dla całych rodzin. Dystans 30km dla nieco bardziej zaawansowanych, ale jeszcze nie „zawodowców”. Długość głównej trasy - czyli maratonu wynosi ok. 65-70km. Trasa jest w tej chwili opracowywana a mapkę z gotowa trasą będzie można obejrzeć już w przyszłym tygodniu na stronie internetowej BGK. W maratonie zawodnicy startują w 9 kategoriach ( 6 męskich i 3 kobiece).

Organizatorami IV Mistrzostw Barlinka są: Barlinecka Grupa Kolarska (organizacja nieformalna, jednak widoczna na wielu wyścigach w całym kraju)- jej zadanie polega na przygotowaniu i oznakowaniu trasy oraz koordynowaniu działań pozostałych współorganizatorów, Firma BIMEX- nieodpłatnie udostępnia ośrodek „Janowo” jako miejsce przeprowadzenia imprezy, a ponadto, co roku jest fundatorem ogromnej ilości grochówki dla wszystkich uczestników, Ryszard Hyży- nagłośnienie i prowadzenie zawodów, oraz zapewnienie innych atrakcji artystycznych, Urząd Miasta Barlinka- przeznacza dotacje finansową, organizuje pomoc Policji, Straży Pożarnej, Barlineckiego Ośrodka Kultury. W bieżącym roku zawody objęła patronatem Organizacja Przedsiębiorców Barlinek, która znacząco wspiera organizatorów dzięki czemu nasza impreza zyskuje na atrakcyjności.

- Zawody takie są bardzo dobrą okazją do reklamy lokalnych firm- informuje Binkowski- Z imprezy kręcony jest film, który na zakończenie otrzymuje każdy uczestnik.

-Podstawą dobrej imprezy kolarskiej jest : atrakcyjna trasa, poprawne oznakowanie, zabezpieczenie, bezstronne sędziowanie oraz oczywiście trofea sportowe- mówi organizator. Wszystko to podczas zawodów w naszym mieście będzie zapewnione- dodaje. Podczas trwania zawodów dla osób towarzyszących przewidzianych jest wiele atrakcji poza sportowych: korzystanie z uroków ośrodka „Janowo”, liczne niespodzianki estradowe - Prowadzimy rozmowy z Klubem Żeglarskim „Sztorm”, mające na celu ufundowanie przez żeglarzy nagrody w postaci rejsów żaglówką. Dzięki naszym płetfonurkom będzie możliwość zejścia pod wodę. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Barlinka zarówno do uczestnictwa, jak i do kibicowania podczas zawodów. Startujemy w niedzielę 19 sierpnia o godzinie 11 z terenu ośrodka „Janowo”- kończy p. Andrzej

Andrzej Binkowski jest także organizatorem nowego przedsięwzięcia sportowego w Barlinku, jakim jest Barlinecka Liga Kolarska. –Jest ona adresowana jest do mieszkańców naszego miasta, którzy nie mają dobrego sprzętu, czasu lub pieniędzy na udział w profesjonalnych i odległych wyścigach a chcieliby spróbować swoich sił w kolarstwie-wyjaśnia Binkowski- Zawody odbywają się raz w miesiącu, przeważnie w środy o godz. 18. Dokładny termin i program jest publikowany z dwutygodniowym wyprzedzeniem na stronie BGK www.mtb-barlinek.dt.pl  . Celem Ligi jest popularyzacja kolarstwa wśród mieszkańców Barlinka . Każda impreza preferuje inny typ kolarstwa( m.in. wyścig szosowy, czasówka, wyścig MTB, wyścig kurierów, wyścig australijski). Przewidujemy 9 zawodów w 2007 r.. Wszystkie są punktowane, na zakończenie Ligi odbędzie się podsumowanie, zaś zwycięzca otrzyma Puchar Burmistrza Miasta Barlinka.

Zawodnicy ,którzy zajmą miejsca 2-6 otrzymają puchary ufundowane przez Grupę Carlsberg, natomiast wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy- dodaje.

Warto dodać, iż Barlinecka Liga Kolarska jest imprezą bezpłatną. Uczestnicy nie uiszczają żadnego wpisowego. Wyniki są znane zaraz po zakończeniu imprezy.- Jedynym warunkiem udziału w zawodach jest jazda w kasku rowerowym. Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych - mówi na zakończenie p. Andrzej

 Andrzej Binkowski jest aktywnym kolarzem. Bierze udział w wielu maratonach, odnosząc liczne sukcesy. W dniach 25-28 sierpnia wystartuje w wyścigu IMAGISTOUR, którego trasa przebiega przez całą Polskę, od Świnoujścia do Ustrzyk Górnych(1008 km). Wypada mu tylko życzyć zdrowia, wyśmienitej kondycji oraz jeszcze więcej medali w domowej kolekcji.

                                     Tekst i foto:OLI
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka