XIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich- bieg na orientacje

 

W bardzo trudnych warunkach atmosferycznych przyszło rywalizować uczestnikom Mistrzostwa Polski w biegu na orientacje. Pierwszego i ostatniego dnia zawodów pogoda w miarę dopisała, natomiast 12 i 13 lipca zawodnicy pokonywali leśne trasy przy obfitych opadach deszczu. Niezorientowanych informujemy, iż biegi na orientacje narodziły się ponad 100 lat temu w Skandynawii. Z czasem zaczęły znajdować sympatyków w innych krajach europejskich, w tym także w Polsce. Polski Związek Orientacji Sportowej jest stosunkowo młodym podmiotem, gdyż działa dopiero od1989r.

 

W środę 11 lipca na stadionie Publicznego Gimnazjum nr 1 odbyło się uroczyste otwarcie imprezy. Do rywalizacji stanęło 14 województw. Na zawody przybyło wielu zacnych gości:: Prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej Tadeusz Patejko, przedstawiciel Zachodniopomorskiej Federacji Sportu Jerzy Goclik, Burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz, Burmistrz Pełczyc Mirosław Kluk, przewodniczący Rady Miejskiej w Barlinku Dariusz Zieliński oraz dyrektor PG nr 1 Lidia Kulczycka- Perske.

 

Po oficjalnych przemowach nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie hymnu narodowego, a także zapalenie znicza olimpijskiego. Następnie wszyscy uczestnicy oraz kibice mogli podziwiać umiejętności artystyczne grupy tanecznej „Feeling” oraz zespołu tanecznego z Pełczyc.

 

- O przyznaniu organizacji tego przedsięwzięcia Barlinkowi i Pełczycom zadecydowało kilka względów- mówi Tadeusz Patejko, prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej.- W województwie zachodniopomorskim biegi na orientacje nie są dyscypliną dość popularną. Doszliśmy jednak do wniosku, iż skoro mamy na miejscu pasjonata naszego sportu(Macieja Krzyśko z Pełczyc- przyp. red.) to powinniśmy dać szanse organizacji tym dwóm miastom - dodaje prezes.- Należy bardzo pochwalić miejscowych organizatorów za bezbłędne przygotowanie i zabezpieczenie tras, gdyż wbrew pozorom jest to zadanie bardzo trudne- kończy Patejko

 

Rozgrzewka na placu szkolnym

 

Start

 

W końcu przyszła pora na otwarcie imprezy i pierwszy bieg. Tego dnia zawodnicy rywalizowali na trasie sprinterskiej na terenie Barlinka(zarówno w lesie jak i na terenie zurbanizowanym). Dwa kolejne dni zawodów to dłuższe biegi w okolicach Pełczyc.

 

Ostatni dzień zawodów to sztafeta w barlineckich lasach. Każdy z zespołów wystawiał w niej 3 najlepszych zawodników. PO tej konkurencji nastąpiło podsumowanie wszystkich zmagań w ciągu 4 dni. Medale mistrzostw Polski zawisły na szyjach wielu sportowców. Poniżej publikujemy końcową klasyfikacje województw:

 

1)Łódzkie-91pkt.

2)Wielkopolskie-90pkt.

3)Dolnośląkie-74pkt.

4)Mazowieckie-52pkt.

5)Małopolskie-47pkt.

6)Pomorskie-21pkt.

7)Opolskie-12pkt.

8)Warmińsko-Mazurskie-10pkt.

9)Zachodniopomorskie-9pkt.

10)Śląskie-7pkt.

11)Podkarpacie-6pkt.

12)Lubelskie-4pkt.

13)Lubuskie-4pkt.

14)Kujawsko-Pomorskie-0pkt.

 

Po krótkich przemówieniach v- ce Burmistrz Barlinka Amelii Pakosz oraz Tadeusza Patejki XII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży została zamknięta. Słowa uznania należą się organizatorom: Maciejowi Krzyśko (z ramienia UKS „Sprint” Pełczyce) oraz Sylwestrowi Wrońskiemu( z ramienia Barlineckiego Ośrodka Kultury) za bezbłędny przebieg tego przedsięwzięcia. Obaj panowie udowodnili, iż nawet w tak małych miastach jak Barlinek i Pełczyce, może odbyć się impreza sportowa o randze mistrzostw Polski.

 

OLI


 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka