II SESJA RADY MIEJSKIEJ W BARLINKU

 

Mikołajki... dla Burmistrza

 

Krótko po zakończeniu I Sesji Rady Miejskiej Przewodniczący D. Zieliński zwołuje kolejną na dzień 6. grudnia 2006 roku, wszyscy radni oraz zaproszeni goście po raz drugi spotykają się w dobrze wszystkim znanej świetlicy i rozpoczynana się kolejne posiedzenie Rady, a roboty jest co nie miara...

 


 

Tradycyjnie na początku Przewodniczący otworzył obrady, powitał gości i przedstawił porządek obrad. Bardzo duże zainteresowanie budziły trzy punkty z owego porządku, gdyż na tej sesji miała zapaść decyzja co do składów osobowych stałych Komisji Rady Miejskiej, Komisji Rewizyjnej oraz ich Przewodniczących, a przed wszystkim należało ustalić wysokość zarobków obecnego Burmistrza.
 

Przed ustaleniem składów komisji przewodniczący zarządził krótką przerwę, aby radni mogli poprzydzielać się do następujących komisji stałych:

Komisja Finansowo – Budżetowa i Planowania Gospodarczego:

- Wiśniak Ryszard – Przewodniczący

- Janas Jan

- Lewczuk Paweł

- Sikorski Krzysztof

- Zieliński Dariusz


Komisja Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Budownictwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska :

- Zieliński Grzegorz – Przewodniczący

- Trafalski Eugeniusz

- Wilk Roman

- Piotrowska Teresa

- Romaniuk Romuald


Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Praworządności:

- Zbigniew Blezień – Przewodniczący

- Tomczyszyn Teresa

- Kasprzak Halina

- Kurkiewicz Marek

- Maciejewski Mariusz


Wszystkie komisje oraz ich przewodniczący zostały zatwierdzone jednomyślnie.

Kolejnym punktem było powołanie składu osobowego Komisji Rewizyjnej oraz jej Przewodniczącego.

 

W skład komisji weszli następujący radni:

- Lewczuk Paweł – Przewodniczący

- Wisniak Ryszard

- Kurkiewicz Marek

- Trafalski Eugeniusz

- Romaniuk Romuald

- Blezień Zbigniew

- Zieliński Grzegorz


Burmistrz MiG złożył ślubowanie o następujące treści „Obejmując urząd Burmistrza Miasta i Gminy uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta i gminy. Tak mi do pomóż Bóg”.


Po złożeniu ślubowania przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad, a mianowicie uchwalenie projektu uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Miasta i Gminy.


Po odczytaniu projektu uchwały przez radnego Jana Janasa rozpoczęła się ostra dyskusja co do wysokości wynagrodzenia dla Burmistrza.


W powyższym projekcie wysokości wynagrodzenia kształtują się na następującym poziomie:

1. wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3.780 zł;

2. dodatek funkcyjny w wysokości 1.400 zł;

3. dodatek za wieloletnią pracę określony procentowo od wynagrodzenia zasadniczego;

4. dodatek specjalny w wysokości 20% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

 

Radna T. Tomczyszyn stanęła w obronie Burmistrza mówiąc: „Przedstawiona  jest propozycja znacznego obniżenia wynagrodzenia Burmistrza bez żadnego uzasadnienia(...)nie wiem jak to jest z punktu widzenia formalno – prawnego(...)ja uważam  iż  po prostu dla przyzwoitości powinno być takie uzasadnienie. W związku z tym, że zaproponowana uchwała obniża płace Burmistrza o 3.000 zł.( ...)Nie wiem, czym sobie zasłużył, aby tak obniżyć pobory....”

 

 

Radny Lewczuk bardzo szybko odpowiedział na pytania radnej Tomczyszyn:

„...projekt uchwały jest zgodny z przepisem, opinia radcy prawnego została odczytana, uchwała została sporządzona na podstawie kompetencji stanowiących(...)to rada stanowi o wynagrodzeniu Burmistrza i tylko i wyłącznie rada. Ta uchwała nie jest poniżej normy... Kadencja panu Burmistrzowi minęła. To jest stanowisko z wyboru. To rada w tej chwili ustala nowe wynagrodzenie i to jest obniżenie, porostu rada ustala takie wynagrodzenie. Sprawy są unormowane w ustawie(...)ustala się wynagrodzenie od wielkości gminy. Nasza gmina jest w przedziale 15 tys.-100tys. przedział wynagrodzenia 3700-4980, ale nasza gmina liczy niecałe 20 tys. Dotychczasowe stawki były zawyżone(...)były porównywane z prezydentami miast. Nie zamierzam akceptować tak wysokiego wynagrodzenia Burmistrza, bo to niezgodne ani z oczekiwaniem mieszkańców, ani moim. To wynagrodzenie sprawiło sfingowanie płac również innych wysokich dostojników w urzędzie jak sekretarz, jak v-ce burmistrz, skarbnik(...)Projekt budżetu zakłada zadłużenie gminy do roku 2019

(...)uważam że jest jak najbardziej zasadny projekt uchwały i będę zdecydowanie za takim projektem głosował. Będziemy się starali szukać oszczędności, racjonalnego wydawania kosztów...”


Po wypowiedziach radnych głos zabrał  Burmistrz Z. Siarkiewicz: ,,...mieszkańcy dali mi mandat, abym mógł wykonać program, który przedstawiłem w trakcie kampanii wyborczej(...)jestem wdzięczny za okazane mi zaufanie i po ślubowaniu mam reprezentować wszystkich mieszkańców.(...) Dlaczego w tym przedziale, o którym mówił mój przedmówca stosuje się minimalne stawki?( ...) Burmistrz poprzedniej kadencji...miał brutto 9300, zastępca burmistrza miał 7600, skarbnik gminny 6600 (...), sekretarz 5900, kierownik jednostki organizacyjnej np. BOK, OPS,4800, (...) kierownik referatu 3600...

To tylko w moim przypadku tak jest, że rada bez konsekwencji prawnych może zmienić płace(...) netto wyjdzie to około 4000(...) są to moje jedyne źródła dochodu...

Czy to jest wartość właściwa za odpowiedzialność za majątek gminy.( ...) Dlaczego na dzisiejszej sesji nie ustala się diet radnych(...) i te diety bez żenady się bierze...”


Po wypowiedzi Burmistrza rada przystąpiła do głosowania za uchwałą obniżeniem poborów dla „głowy” Barlinka. Za było 11 radnych, 3 było przeciw (radne Pietrasik i Tomczyszyn oraz radny Sikorski) i jedna wstrzymała się od głosu (radna Kasprzak).


Później przedstawiono interpelacje i wnioski radnych oraz głos zabrał p. J.J. Faliński i jeden z mieszkańców Barlinka.

Drugą część sesji przełożono na piątek 8. grudnia, aby dać czas radnym do zastanowienia się nad otrzymanymi projektami uchwał podatków lokalnych. W piątkowe popołudnie rada odrzuciła niemal wszystkie projekty uchwał zaproponowane przez Burmistrza Z. Siarkiewicza - żadna z komisji nie wypowiedziała się pozytywnie. A prace dotyczyły uchwał w sprawie:

- stawek podatku od nieruchomości oraz poboru podatku w drodze inkasa.

- wysokości stawek podatku od środków transportowych

- obniżenia cen żyta do celów wymiaru podatku rolnego, oraz poboru tego podatku w drodze inkasa

- wysokość stawek podatku od posiadania psów, oraz poboru tego podatku

- zwolnień z podatków: od nieruchomości, od środków transportowych, podatku rolnego oraz od posiadania psów.
 

Rada odrzuciła projekty wyższych stawek zaproponowane przez Burmistrza i przyjęła stawki obowiązujące w roku poprzednim.

                                                                                                                          ulf
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka