60 LAT MINĘŁO – RELACJA Z UROCZYSTOŚCI

Czytając ostatnie numery „Echa Barlinka”  mieliśmy okazję przypomnieć sobie historię najstarszej szkoły średniej w Barlinku. Najpierw 3-letnia Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa, potem Zespół Szkół Zawodowych nr 1,  a dziś Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 to ta sama szkoła, która do dnia dzisiejszego wypuściła ze swych murów już 8332 absolwentów. Wśród nich są dyrektorzy firm, zakładów, wynalazcy, burmistrzowie i inni przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele, wychowawcy i … Przyglądając się strukturze demograficznej naszego miasta, to co druga osoba mieszkająca w Barlinku (a już na pewno mężczyzna) jest absolwentem naszej szkoły.

Minęło 60 lat i to doniosłe wydarzenie było okazją do uroczystego świętowania.W dniach od 27 do 28 października mogliśmy uczestniczyć w najważniejszym wydarzeniu naszej szkoły. Wszystko rozpoczęło się w piątek o godz. 8.30, kiedy to uczniowie i nauczyciele spotkali się na boisku szkolnym, by krótkim apelem rozpocząć uroczystości. Chwilę później wszyscy w Marszu Milczenia wyruszyli przez miasto do kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP, by tam podczas wspólnej modlitwy dziękować Bogu za 60 lat istnienia szkoły, za wszystkich absolwentów, nauczycieli i wychowawców oraz pracowników szkoły, a także prosić o opiekę i błogosławieństwo na dalsze lata pracy i nauki. Przemarsz odbywał się w ciszy, bo w ten sposób chcieliśmy uczcić pamięć tragicznie zmarłej gimnazjalistki Ani, a także solidaryzować się z innymi ofiarami przemocy w szkole.

Mszy św. przewodniczył JE ks. Biskup M. B. Kruszyłowicz, który poświęcił nowy sztandar szkoły z wizerunkiem patrona, symbolem Polski Walczącej i batalionu Zośka. Druga strona sztandaru to godło Rzeczypospolitej i napis BÓG – HONOR – OJCZYZNA –NAUKA. Podczas mszy św. uczciliśmy również pamięć tych wszystkich osób związanych z naszą szkołą, które już nie żyją. Uroczystość zaszczyciły poczty sztandarowe szkół z Barlinka i Powiatu Myśliborskiego oraz Hufca ZHP Myślibórz. Zebrana w kościele młodzież, nauczyciele, absolwenci, harcerze oraz zaproszeni goście po mszy św. mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. „To Zośki wiara !!!” -  poświęcone nowemu patronowi szkoły kpt. hm. Andrzejowi Romockiemu „MORRO”, a przygotowane przez uczniów pod kierownictwem Alicji Romanowskiej i Krzysztofa Komorowskiego. Zrobiło ono ogromne wrażenie, co dało się zauważyć na wielu twarzach widzów. Wspomnienia matki, wiersze, śpiew i muzyka, to elementy tworzące całość niezwykłego portretu życia młodego człowieka – naszego patrona.

Dalszy ciąg tego niezwykłego wydarzenia miał miejsce na rynku miejskim, gdzie zaproszonych gości i mieszkańców Barlinka przywitali prowadzący tę część uroczystości pani Małgorzata Osińska i Grzegorz Zieliński. Przewodniczący Rady Powiatu Myśliborskiego pan Marian Polański odczytał i przekazał Akt Nadania Szkole Imienia, zaś Starosta Myśliborski pan Janusz Winiarczyk wręczył dyrektorowi szkoły Ryszardowi Syroce nowy sztandar szkoły. Jego fundatorzy to Rada Rodziców, Starostwo Powiatowe, Burmistrz Miasta i Gminy, parafia pw. św. Wojciecha oraz związki zawodowe, pracownicy szkoły, absolwenci i przedsiębiorcy. Wszyscy oni  wbili gwoździe w drzewiec sztandaru.



Dyrektor szkoły Ryszard Syroka odebrał ślubowanie uczniów i przekazał sztandar społeczności szkolnej, a w niebo poleciało kilkaset białych i czerwonych balonów. Była to podniosła i historyczna chwila. Warto wspomnieć, ze w trakcie uroczystości wicedyrektor Krzysztof Komorowski odczytał wzruszający list przekazany szkole przez honorowego patrona uroczystości pana Stanisława Sieradzkiego ps.„Świst”, Powstańca Warszawskiego, harcerza z batalionu Zośka, przyjaciela Andrzeja Romockiego. Uroczystość zaszczyciło wielu znamienitych gości w tym JE ks. Biskup M. B. Kruszyłowicz i Maciej Kopeć Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz drużyny harcerskie ZHP z Barlinku, ZHR z Gorzowa Wlkp.W samo południe  uroczystości zostały przeniesione na teren Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro”. Najpierw nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej z nową nazwą szkoły. Dokonał tego Starosta Myśliborski Janusz Winiarczyk w asyście hm. Andrzeja Topolskiego, przedstawiciela Stanisława Sieradzkiego oraz Zbigniewa Zięby komendant Hufca ZHP w Myśliborzu. Przedstawiciele rodziców, uczniów, nauczycieli i wychowawców złożyli pod nią wiązanki kwiatów.

Następnie wszyscy zaproszeni goście udali się  na uroczystą akademię, która odbyła się w sali gimnastycznej naszej szkoły. W scenerii przypominającej mur powstańczy walczącej Warszawy, zebranych gości, absolwentów, nauczycieli i uczniów powitali prowadzący uroczystość pani Bożena Danisz i wicedyrektor Krzysztof Komorowski. Wieloletni nauczyciel i wychowawca Romuald Lachowicz przybliżył zgromadzonym, w iście gawędziarskim stylu, historię naszej szkoły, okraszoną licznymi fotografiami z czasów minionych. Wśród gości swoją obecnością zaszczycili nas Wicewojewoda Zachodniopomorski Marcin Sychowski, eurodeputowany Sylwester Chruszcz, proboszcz parafii św. Wojciecha ks. prałat Jan Jermak, władze samorządowe naszego powiatu i gminy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych stowarzyszeń i przedsiębiorstw, oraz dyrektorzy placówek oświatowych. Uroczystość ta była znakomita okazją do nagrodzenia szczególnie zasłużonych osób. Wicewojewoda wręczył Srebrny Krzyż Zasługi  panu Grzegorzowi Zielińskiemu, a Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali: Krzysztof Komorowski, Kazimierz Siarkiewicz, Jacek Szkwarek, Piotr Walaszczyk, Stanisław Wojciechowski, natomiast Kurator odznaczył, panią pedagog - Iwonę Czujko, Medalem Komisji Edukacji  Narodowej. Pan Zygmunt Czerwik otrzymał zaś z jego rąk Nagrodę Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.



Obecni na akademii przewodniczący Rady Miejskiej w Barlinku Mieczysław  Adryjanowski  i burmistrz Miast i Gminy Barlinek Zygmunt  Siarkiewicz wręczyli obecnym i byłym pracownikom szkoły medale „Za zasługi dla Barlinka”. Odznaczeni zostali: Ryszard Syroka, Kazimierz Siarkiewicz, Zygmunt Czerwik, Zofia Wertel, Ryszard Wiśniak, Zdzisław Kuczmarski, Zbigniew Blezień, Irena Borecka-Danisz, Teresa Piwowarczyk. Ponadto liczni nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali Nagrody Dyrektora z okazji 60-lecia szkoły. Na koniec także uczniowie otrzymali swoje nagrody w szkolnej edycji konkursu Primus Inter Pares - dla najlepszego ucznia, klasy i sportowca. Każdy z przybyłych gości życzył społeczności szkolnej kolejnych tak udanych lat pracy i nauki, składając na ręce dyrektora wiązanki kwiatów i prezenty, a wśród nich między innymi: obraz, encyklopedie, zestaw map, słowniki … Również goście otrzymali pamiątkowe upominki związane z 60-leciem istnienia szkoły i zaproszeni zostali przez Dyrektora szkoły na bankiet w stołówce internatu.

Drugiego dnia szkolnego świętowania, czyli w sobotę 28 października, od godz. 12.00 można było zwiedzać szkołę. Na tę okazję przygotowano Szkolne Muzeum Pamiątek w świetlicy szkolnej, zaś na I piętrze ekspozycję o nowym patronie. Na zjazd absolwentów przybyło około 100 byłych absolwentów różnych roczników. Licznie przybyli również byli nauczyciele, którzy w zaciszu klas spotkali się ze swoimi podopiecznymi. Zjazd Absolwentów otworzył dyrektor szkoły pan Ryszard Syroka, który przekazał symboliczny klucz od szkoły dwóm absolwentom technikum, a dziś wicedyrektorom: panu Kazimierzowi Siarkiewiczowi i Krzysztofowi  Komorowskiemu. Obok gawęd i wspomnień nauczycieli i uczniów, którzy już ukończyli szkołę, w szczególny sposób uhonorowani zostali  absolwenci najstarszych roczników: Józef Mrowiński, Izabela Wertel, Stanisław Litra, Mieczysław Szczyglewski i Grzegorz Norsesowicz. Zwieńczeniem zjazdu był Bal Absolwenta i Pracownika Szkoły, który odbył się w stołówce Internatu. Bal przygotowała Rada Rodziców pod wodzą pani Marii Długaszek, a także absolwenci i pracownicy szkoły: pan Mirosław Żuk, panie Magdalena Janas i Grażyna Fajerska. Do białego rana bawiono się i wspominano czas spędzony bądź w szkole na ulicy Strzeleckiej, bądź już w budynkach szkolnych na ul. Szosowej.

A dziś, kiedy już minęło trochę czasu zawsze możemy wrócić do historii spisanej i uwieńczonej na fotografiach zawartej w Księdze Pamiątkowej 60 lecia naszej szkoły.  Tu również znajdują się liczne wpisy zaproszonych gości i absolwentów. Wśród nich czytamy: „Przepracowałem w tej szkole 39 lat. Zawsze będę mile wspominał koleżanki i kolegów, z którymi pracowałem. Jestem dumny z osiągnięć mojej szkoły. Gratuluję obecnej Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu wspaniałej organizacji 60-lecia szkoły. Życzę osiągnięć w pracy z młodzieżą.”

                                                              Agnieszka Komorowska
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka