Prezentacja Barlinka w Szczecinie

Pracownicy Książnicy Pomorskiej, zaproszeni goście, widzowie w różnym wieku, reporterzy, telewizja... a wśród nich nieco stremowani gospodarze prezentacji zaproszeni do książnicy, to znaczy ludzie z Barlinka. Najbardziej niepokoili się ci, którzy dzień wcześniej przygotowywali wystawę prezentującą nasze miasto. Trzeba było dobrze się zastanowić, co wybrać, bo przecież w jednej sali, nawet największej, nie da się pokazać dobytku miasta.

Na V Spotkanie Regionalne „Barlinek w Szczecinie”, które odbyły się 19. września w Książnicy Pomorskiej zostały wybrane: Muzeum Regionalne z wystawą „Barlinek w czasach wybitnego szachisty dr. Emanuela Laskera” przygotowaną i prezentowaną przez Halinę Fijałkowską. O swoich wystawionych zbiorach broni i monet opowiadał pionier Ziemi Barlineckiej Jan Klimaniec. Centrum Informacji Turystycznej i wszystko, co związane z turystyką prezentowała Katarzyna Mielcarek. Wyświetlany był też film o Barlinku, a koncertujący zespół wokalny Ireneusza Zagaty wzbudzał zachwyt. Dużą część sali zajmowała ekspozycja ceramiki wielu autorów, ciesząca się zainteresowaniem, a przygotowała ją Teresa Bartkiewicz. Podały się też rzeźby w drewnie Henryka Marony. Sporo miejsca zajęła wystawa moich obrazów i ilustracji do „Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej”, a w sali obok zorganizowano spotkanie autorskie i podpisywanie książki.

Żywa zaś Królowa witała gości, zapraszała i była jak zwykle oblegana. Królowa Spiżarni Barlineckiej wabiła przywiezionymi smakołykami, cieszącymi się powodzeniem nie tylko u smakoszy. Nie mogło zabraknąć Teatru Poezji „Wiatrak”, który był wszechobecny. To nasi aktorzy w barwnych kostiumach i poddani charakteryzacji witali gości przed wejściem do książnicy, udawali p.p. Laskerów i ludzi z epoki, ożywiając ekspozycję. Byli wszędzie i przez cały czas, a prezentację kończył spektakl „Arlekin na moście” i polonez wśród eksponatów, w który jak zwykle włączyli się wszyscy obecni. Nad całością i realizacją programu czuwała Brygida Liskiewicz – główny organizator.Wybaczcie, że nie wymienię wszystkich nazwisk, które powinny się tu pojawić, ale jest ich zbyt dużo, a wszystkie ważne.twarcie prezentacji celebrowali: Dyrektor Książnicy Pomorskiej (obecny do samego końca), v-ce dyrektor Derpartamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, Burmistrz Urzędu Miasta i Gminy w Barlinku. Obecni też byli: ksiądz – opiekun środowisk twórczych, kierownik działu regionalnego książnicy, Przewodniczący Rady Powiatu Mysliborskiego, v-ce burmistrz i sekretarz Urzędu MiG w Barlinku, dyrektor muzeum w Stargardzie, przedstawiciele radnych i Stowarzyszenia Przedsiębiorców Barlineckich. Być może jeszcze inne osoby, które powinnam wymienić, ale zbyt byłam pochłonięta swoimi obowiązkami, by wyłapać wszystko, co ważne.

Prezentacji towarzyszyły rozmaite serdeczności, zainteresowanie, rozmowy i propozycje na przyszłość, a zdaniem pracowników Książnicy Pomorskiej była to najlepsza prezentacja z dotychczasowych. Wystawa eksponowana będzie do 3. października br.

                                                             Romana Kaszczyc
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka