XIV Barlineckie Lato Teatralne

I zaczęło się prawdziwe szaleństwo… przez prawie dwa tygodnie młodzież i starsi „bawili się w teatr”.

Pierwszą częścią BLT był Międzynarodowy Obóz Wolontariacki, który swoje artystyczne działania rozpoczął już 7. sierpnia. Tegoroczny projekt warsztatów  zorganizowany został pod tytułem „Legendy Europy”. W zajęciach uczestniczyli wolontariusze z odległych krajów: Maroka, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Holandii, Czech oraz Polski. Młodzi wolontariusze przyjechali do naszego miasta na  dwutygodniowe warsztaty, aby na koniec samodzielnie stworzyć własny pokaz. Mimo barier językowych wszyscy dogadywali się znakomicie, zawiązały się pomiędzy nimi przyjaźnie, a nawet drobne miłostki.

Ale tak naprawdę prawdziwa zabawa rozpoczęła się 14. sierpnia, kiedy to zjechały się wszystkie teatry, a trzeba przyznać, że w tym roku różnorodność mogła zachwycić. Każdy z całą pewnością znalazł coś dla siebie. We wtorek tradycyjnie ruszyła spod Panoramy parada przebierańców informująca o początku kolejnych imprez teatralnych. Tego roku wszyscy poprzebierali się w różnorakie stroje par młodych, z wieką fantazją oraz zaangażowaniem teatry przygotowywały się do parady.  Parami, a czasem nawet trójkami, dumnie przemaszerowali ulicami Barlinka na rynek, aby tam poddać się rytuałowi przewietrzania skrzydłami wiatraka, aby ich umysły oczyściły się i nabrały nowej energii oraz weny.

W tym roku gościliśmy następujące teatry: „Po-Za” ze Świebodzina, Grupę Teatralną „Lepsza” ze Smolnicy, Teatr „MAMROT” ze Złocieńca, Studencki Teatr Tańca z Zielonej Góry, Teatr Tańca „PROJEKT GP” z Zielonej Góry, Kabaret „Forma” z Zielonej Góry. Barlinek godnie reprezentował Teatr „Wiatrak”, jak zawsze znakomicie przystosowany i przygotowany do wszystkich działań.

Wszystkie grupy prezentowały swoje umiejętności na tradycyjnej scenie  w BOK Panorama , ale również w plenerze na malowniczej letniej scenie.  Warsztaty , które odbywały się codziennie pozwoliły młodym adeptom sztuki teatralnej rozwijać się aktorsko i nie tylko np.  warsztaty dykcji i emisji głosu, tai – chi czy zajęcia z Arturem Barcisiem.. Odważniejsi mieszkańcy naszego miasta również włączali się do zabawy.

Nie zapominajmy o gwiazdach tegorocznego festiwalu: znakomity aktor - Jan Nowicki, zaprezentował się mieszkańcom na deskach barlineckiej Panoramy w dwóch spektaklach: we wtorkowy wieczór wraz z grupą muzyków (to oni głównie poprzez swoją muzykę prowadzili przedstawienie) „Misterium – Droga Krzyżowa” oraz w środę w spektakleupt.„Wszystko jest miłością”.(Od recenzji  wolałabym się powstrzymać…bo może nie znam się na tego typu sztuce).

Kolejnymi gwiazdami byli Artur Barciś oraz Cezary Żak, który przedstawili swój program kabaretowy.  „Norek z Krawczykiem” w znakomity sposób rozbawiali ludzi, którzy oprócz znakomitych dowcipów i trafnych aluzji, pokazali doskonałą grę aktorską oraz świetną szkołę dykcji. Publiczność dopisała i myślę, że wszyscy byli bardzo zadowoleni.

Nie można zapomnieć o „Kuraku”, któremu i w tym roku udało się „wykluć”. Gazetkę festiwalową w tym roku wzięła na siebie dr Ania Michałek, przy pomocy Gosi Maciejewskiej, Przemka Drążyka oraz Emilii z Worcampu. Gazetka festiwalowa działała i skrzętnie opisywała wszystko co się działo na BLT.

W sobotę 19. sierpnia na zakończenie XIV Barlineckiego Lata Teatralnego, młodzież zaprezentowała to, czego się nauczyła przez ten tydzień. Pokazy warsztatowe były niesamowite, to one ukazywały ile pracy i energii uczestnicy zajęć musieli włożyć aby osiągnąć tak znakomite i zaskakujące efekty. 

Spektakle i  warsztaty są bardzo ważnym elementem takowych spotkań teatralnych, ale nie najważniejsze. Piękne było to, że młodzież przybyła do Barlineckiego Ośrodka Kultury, chciała działać, robić coś, pokazać, że potrafi tworzyć wspólnie widowiska i pracować na warsztatach. Nie było ważne, kto ile ma lat lub do jakiej subkultury należy. Tutaj tworzyli oni jedną „rodzinę”. Całe dnie brali udział w różnorodnych zajęciach, a później oglądajali występy swoich nowych znajomych a mimo to znajdowali siły, aby całymi nocami grać na bębnach, gitarach, śpiewać, prowadzić rozmowy na różnorodne tematy oraz wspólnie się bawić i tańczyć. Wszystkie zaproszone grupy nocowały w „Panoramie” na materacach,  śpiworach, nikomu nie przeszkadzał brak ciszy nocnej, aby spokojnie zasnąć, wszyscy byli szczęśliwi, że mogą tu być. Szczególnie mocno widoczne były emocje, gdy nadszedł czas pożegnań i rozstania, niejedna łza zakręciła się w oku.

Takie imprezy kulturalne to nie tylko sztywne przedstawienia, warsztaty, ale one umożliwiają młodym ludziom poszerzanie własnych horyzontów myślowych, poznawać ludzi, nauczyć się współpracy i współdziałania z ludźmi.

Oby takich imprez było jak najwięcej, a wtedy na pewno przyszłe pokolenia będą kontynuować tę tradycję, bo czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość...

                                                                               ulf

Serdecznie dziękuję Eli Chudzik – Komisarzowi BLT oraz wszystkim pracownikom BOK „Panorama” oraz  Publicznemu Gimnazjum Nr 1 i Szkole Podstawowej Nr 4 za wypożyczenie materacy, p. B. Jabłońskiemu za użyczenie platformy, Komisariatowi Policji w Barlinku, p. M. Piechockiemu (Hotel ALMA) oraz wszystkim innym, którzy pomagali przy organizacji XIV BLT

BLT finansowo wsparli: Burmistrz MiG, Urząd Marszałkowski w Szczecinie, Starostwo Powiatowe w Myśliborzu, Bank GBS oraz firma WATEX (A.Pakosz, W.Kuczer)

                                           Brygida Liśkiewicz

Z całego serca pragniemy podziękować wszystkim naszym sponsorom, dzięki którym mógł odbyć się Międzynarodowy Obóz Wolontariacki oraz już po raz XIV Barlineckie Lato Teatralne. To dzięki wam młodzież mogła zakosztować tak wielu emocji, jakie za sobą niesie teatr. MEX oraz firmie HaCon Sp. z o.o. i KLAUS BORNE.

Ponadto Stowarzyszeniu „Jeden Świat”, Przystani Żeglarskiej SZTORM i Towarzystwo Miłośników Barlinka, które włączyły się w zbieranie funduszy i darów dla młodych.  Dziękujemy wszystkim pracownikom „Panoramy”
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka