PODRÓŻ ZA OCEAN

Kiedy ponad rok temu nawiązaliśmy współpracę z p. Romanem Dorne z Kanady, nie sądziłam, że przerodzi się  ona w emocjonalny związek Polonii kanadyjskiej z całą społecznością Domu Dziecka. Jest to nowe doświadczenie dla wszystkich podopiecznych naszej placówki, gdyż jeszcze nigdy nie mieli okazji odbyć „internetowej podróży” do tak odległego kraju, jakim jest Kanada.

Niedzielne popołudnie za sprawą połączenia internetowego stało się niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich dzieciaków.

Pomysłodawcą konkursu piosenki przez Internet był sam p. Roman Dorne, który dla wszystkich, także nas zgromadzonych przed ekranem, zaśpiewał utwór pt. „Biedroneczki są w kropeczki”. Trzeba przyznać, że pan Roman odznacza się wyjątkowo pięknym głosem i odwagą, bo gdy wszyscy przeżywali ogromny stres związany z występem, transmisją internetową i telewizyjną /w TV Szczecin/, p. Roman śpiewał niemalże jak zawodowiec.

Jego występ ośmielił pozostałych uczestników, którzy w ustalonej kolejności zaśpiewali przygotowane przez siebie utwory. Repertuar był wyłącznie polski. Wszystkie piosenki śpiewane były w naszym rodzimym języku. Dzieci z Kanady świetnie sobie poradziły i nie dało się zauważyć problemów językowych. Zupełnie tak, jak gdyby od zawsze mieszkały w Polsce a nie w Kanadzie. Ale jak same mówiły, jest to zasługa ich rodziców, którzy dbają o to by uczyły się języka polskiego w szkole, a także w domu, bowiem rozmawiają z nimi po polsku.

We wspomnianym konkursie piosenki naszą placówkę reprezentowali: Anetka P. – lat 12, Weronika – lat 15, Monika – lat 13, Karolina – lat14, Anetka W – lat 12, Marta – lat 11, Staś – lat 8. Wśród piosenek wykonanych przez wychowanków Domu Dziecka były utwory takie jak: „Płonie ognisko”, „Profesorze”, „Barka”, „Stokrotka”, „Powiedz Stop”, „Pomarańcze”, „ Sokoły”.

Po drugiej stronie ekranu w konkursie udział wzięli: Oliwia – lat 5, Basia – lat 10, Hania – lat 10, Natalia – lat 12, Patrycja – lat 7, Emilia – lat 10, Nel – lat 9, Carmen lat 5, Bartek – lat 7. Zaśpiewali oni takie utwory jak: „Na wyspach Bergamutach”, „Nasze polskie ABC”, „Sante”, „Pan Tik – Tak”, „Kiedy w piątek słońce świeci”, „Baloniku mój malutki”, „Krakowiaczek jeden”.

W wyniku głosowania przez jury polskie i kanadyjskie wyłoniono zwycięzców, którymi okazali się: Hania i Natalia z Kanady oraz Karolina z Domu Dziecka.

W nagrodę za wysiłek i trud, jaki włożyliśmy w przygotowanie piosenek otrzymaliśmy stół do tenisa stołowego oraz indywidualne nagrody, które każde dziecko otrzyma pocztą kurierską.

Trudno było nam wszystkim uwierzyć, że kontakt drogą internetową na tak ogromną odległość jest możliwy. Starsi chłopcy byli zafascynowani nowoczesną techniką komputerową. Zadawali tysiące pytań panu Miłosławowi Kaliszukowi , dzięki któremu mogliśmy tę „podróż za ocean” odbyć.

W imieniu Dyrekcji i wszystkich dzieciaków pragnę złożyć serdeczne podziękowanie panu Mirkowi za zaangażowanie i udział w spotkaniu z naszymi przyjaciółmi z Kanady.

Już dziś wiemy, że nasza współpraca nie skończyła się na konkursie piosenki. Otrzymujemy korespondencję od naszych przyjaciół, którzy w swoich listach opowiadają nam o swoim życiu w Kanadzie, o tym, że kiedyś postarają się nas odwiedzić, tak jak zrobił to pan Roman podczas Świąt Wielkanocnych. Będziemy czekać z niecierpliwością.

                                              Elwira Komorek - Białkowska
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka