Osobowość Barlinka

IWONA DWOJEWSKA l. 35; Laureatka – Osobowości Roku 2005; mężatka, 3 dzieci (10,12 i 14 lat). Mieszkanka i sołtys wsi Żydowi, Niepołcko i Wilcze. I mąż, i Ona zawodowo pracują w Barlinku. Prowadzą też z zamiłowania i potrzeby niewielkie gospodarstwo rolne.

Od kiedy Pani jest sołtysem i jakie ma obowiązki?

 W sumie czwarty rok(w lutym miną 4 lata). Urzędowo jestem łącznikiem między mieszkańcami Żydowa i Niepołcka, których reprezentuję a Samorządem Gminy. Chodzę z różnymi potrzebami do władzy w Urzędzie. Rozprowadzam komunikaty czy np. informacje o podatkach; prowadzę tablicę aktualnych ogłoszeń; spotkania i zebrania. Prowadzę różne rozmowy z mieszkańcami na miłe i ciężkie tematy. Zbieram podatek rolny.

W jaki sposób współpracuje się z ludźmi środowiska wsi?

Mam taką grupkę, w której coś wymyślamy, czasem ktoś ma gotowy pomysł i z nim przychodzi do mnie. Jest parę osób niezawodnych, które wciągają do działania wszystkich. Różne rzeczy robimy. Uczestniczyliśmy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej pomocy czy Dniu Kobiet. Ludzie są bardzo chętni.

Co uważa Pani za największe osiągnięcie w pracy środowiska Żydowa?

Dla mnie to ciągła gotowość ludzi i ich chęć do pracy i działania. 

To że zawsze ufają mi, są ze mną, wspierając pomysły i inicjatywy.Te chęci to zrobienie naszego boiska, placu zabaw czy coroczny wyjazd nad morze czy zwiedzanie wystawy rolniczej w Baszkowicach. Zagospodarowaliśmy teren nad jeziorem. Zapraszamy wszystkich, ale w zamian oczekujemy aby pozostawiali po sobie porządek i zachowywali się z kulturą.Bardzo mnie cieszy, że zawsze przychodzą rodzice z dziećmi.

Co koniecznie należy zrobić w najbliższym czasie w Żydowie?

Drogę w środku wsi do jeziora i drogę do Niepołcka. Też wyremontowanie świetlicy. Na bieżąco prowadzić koszenie traw. Ludzie sami wiedzą, co trzeba. W sierpniu będą u nas nad jeziorem zawody wędkarskie dzieci, co staje się imprezą rodzinną. Naszym kochanym sponsorem jest p. Lech Zdunowski, nieskąpiący dzieciom ani słodyczy, ani drobnych upominków. Zawsze. Jeszcze tylko bardzo chcę podziękować moim dziewczynom i chłopakom za wspólne wszystko. Tylko powiem: Renia B., Gosia S. Wandzia S., Halinka C., Lidka J., p. Marysia M. i Stefcia Sz.; Heniu L., Kaziu, Zdzisiu i Jasiu N., Lesiu C., 2 Romków i 2 Mirków. To moja załoga.

Gratulujemy tej wspaniałej Dziewczynie należnej Jej nagrody Osobowości Roku (za 2005), bo to, co ona robi, jest dobrze pojętą rolą człowieka w służbie i przyjaźni dla innych ludzi.

                                           Urszula Berlińska
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka