XIII Festiwal Teatrów Szkolnych w Schwedt

 

29.06.06 grupa teatralna „Eichhörnchen” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Barlinku wzięła udział w XIII Festiwalu Teatrów Szkolnych, który odbywał się w dn.26.06-29.06.2006  w Schwedt. Udział w tym Festiwalu  był wynikiem   nawiązanej w październiku zeszłego roku i rozwijającej się współpracy z Uckermärkische Bühnen Schwedt, bardzo prężnie działającym teatrem w  Brandenburgii. Festiwal jest corocznym spotkaniem grup uczniów, którzy działając w szkolnych teatrach chcą przedstawić swój dorobek na deskach prawdziwego teatru dla innych grup uczniowskich, zgodnie z celem Festiwalu: „Schüler spielen für Schüler Theater”. Na Festiwal zostały zgłoszone 23 teatry, w tym 22 szkolne i tylko jeden polski- właśnie nasz!!!

 


Występ w języku niemieckim w teatrze przed niemiecką publicznością  był dla nas nie lada wyzwaniem, w związku z tym  cała grupa pracowała bardzo solidnie, poświęcając przygotowaniom do przedstawienia wiele czasu. Chcieliśmy pokazać coś znanego, a jednocześnie coś nowoczesnego, więc wybór padł na bajkę braci Grimm „Czerwony Kapturek” wg. własnego scenariusza pt. ”Czerwony Kapturek – nieco inaczej” czyli wersję na wesoło z elementami muzyki, wyrazistą mimiką i gestami. Na nasz występ przybyła liczna publiczność, zapewne dlatego, że wszyscy byli  ciekawi, jak uczniowie  z Polski poradzą sobie ze sztuką w języku niemieckim.

Po spektaklu odbywały się rozmowy w foyer przy tzw. „KriTisch”, służące wymianie  doświadczeń, dotyczących gry aktorskiej, pozytywnych i negatywnych stron przedstawienia  oraz pracy  przy jego realizacji   .

Uczestnicy „debaty” byli pełni podziwu dla polskich dzieci, które tak wspaniale wcieliły się w role  i tak wspaniale poradziły  sobie z - mimo wszystko- trudnym zadaniem.

 


Przez cały okres  Festiwalu wydawana była gazeta „SONNENSEGEL”, w której umieszczano recenzje, dotyczące przedstawianych spektakli. Recenzja naszej sztuki pt.: „Kleines Rotkappchen - ganz groB” ukazała się w piątek 30.czerwca . Noty i opinie, jakie otrzymały dzieci były bardzo pochlebne, podziwiano je za chęć pracy i zaangażowanie , za doskonałe poradzenie sobie z językiem niemieckim oraz  za umiejętności aktorskie, podsumowując ,że ,,…to wszystko złożyło  się na udane i wspaniałe przedstawienie .”

 Wystąpili:

cudowny i słodki Kapturek –  Greta Fąka

zły i ciągle głodny Wilk –  Maja Maciejewska

opanowana i pogodna Mama – Patrycja Podsiedzi

żwawy i bohaterski Myśliwy – Wiktoria Kowalczyk

uratowana i szczęśliwa Babcia – Paulina Mazurkiewicz

poważny Szef chóru ptaków – Magda Janusz

chór ptaszków                           Ola Solińska

                                                Paulina Ślaż

                                                Marta Bielesz

                                                Magda Fijałkowska

                                                Karolina Kucharska

pilnujące porządku w lesie Zwierzątka – Marcin Pawlik

                                                          Maciej Łentek

                                                          Łukasz Szczepański

doskonałe, wprowadzające w akcje narratorki – Żaklin Wantuch

                                                                     Klaudia Nawolska

oraz nieoceniony DJ-Wiewiórek – Piotr Trautman , bez którego wsparcia muzycznego nie byłoby tak udanego przedstawienia.


Moim małym aktorom serdecznie dziękuję za wszystko! Praca z nimi to prawdziwa przyjemność , radość i ogromna satysfakcja, co podkreślałam cały czas w rozmowach przy KriTisch” i co zostało zacytowane w gazecie festiwalowej :,, Każdemu nauczycielowi życzę takich dzieci… to są wyjątkowe dzieci!”


Serdecznie dziękuję  moim koleżankom :
Bogusi Lisowskiej  za  wykonanie przepięknego logo naszego koła i duchowe wsparcie, Monice Piekarskiej  za  sprawy organizacyjne i   poczucie humoru oraz Weronice Czerwik za pomoc i uwiecznienie naszych dokonań na kasecie video.
 

Pani Elżbiecie Chudzik składam szczególne  podziękowania za zorganizowanie mojej grupie warsztatów teatralnych, fachową pomoc i dobre słowo, natomiast  pani Waltraud Bartsch z Uckermarkische Buhnen Schwedt- głównemu organizatorowi Festiwalu pragnę podziękować za całoroczną współpracę, regularne informacje i fantastyczne przyjęcie nas na tejże imprezie.
 

Na stronie: www.theater-schwedt.de można znaleźć zdjęcia oraz recenzje wszystkich przedstawień.

                          

                                                                               Mariola Maciejewska


 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka