EKONOMIK WCZORAJ I DZIŚ

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Barlinku obchodzi w tym roku 60-lecie powstania i nieprzerwanej działalności oświatowej. Przy tej wielkiej okazji można się pokusić o dokonanie podsumowania na podstawie krótkiej genezy rozwoju naszej szkoły, która mimo przeróżnych zawirowań reformatorskich w oświacie, mimo zmian administracyjnych i ustrojowych przetrwała i w dobrej kondycji może służyć społeczeństwu naszego miasta i gminy po dziś dzień. A było to tak:
 

Na początku grudnia 1945 roku z inicjatywy P. Sankowskiego , byłego Starosty Powiatowego w Myśliborzu, utworzono w Barlinku przy ul. Jasnej 14 Gimnazjum Kupieckie, które na przełomie 1945/1946 kształciło 16 uczniów, w niewyobrażalnie jak na dzień dzisiejszy trudnych warunkach lokalowych, kadrowych, sprzętowych i dydaktycznych. Należy pamiętać, że przecież zaledwie 8 miesięcy wcześniej skończyła się wojna. 
 


Wiara w przyszłą Polskę i patriotyzm, którego wówczas nikomu nie brakowało potrafiły uczynić wiele. Szkoła zaczęła się szybko rozwijać pod różnymi nazwami i zarządami

-  1946 powstaje Publiczne Gimnazjum Handlowe

-  1947 powstaje Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa

-  1948 szkoła przyjmuje nazwę Państwowe Liceum Administracyjno-
   Handlowe stopnia I

-  1951-52 szkoła otrzymuje nazwę Technikum Handlowe MHW

-  1958 ponowna zmiana na Liceum Ekonomiczne

-  1990 szkoła przyjmuje nazwę Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2


Następuje powiększenie bazy lokalowej o nowy budynek mieszczący się przy ul. Gorzowskiej. Wprowadzane są nowe kierunki kształcenia, zmieniają się dyrektorzy i kadra pedagogiczna. Młodzież odnosi znaczące sukcesy zarówno w nauce,  w sporcie oraz działalności pozaszkolnej . Kształtuje swoje charaktery, zdobywa pierwsze doświadczenia zawodowe, uczy się rzetelności i wytrwałości. W roku 2002 szkoła znów zmienia nazwę na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 i pod ta nazwą funkcjonuje do dnia dzisiejszego. A jak jest obecnie?
 

Dzisiaj w dwóch budynkach przy ul. Jeziornej 8 i Gorzowskiej 63 uczy się 317 uczniów w 14 oddziałach. Szkoła proponuje obecnie szerokie możliwości kontynuowania nauki w wielu kierunkach, które zapewnią młodzieży wszechstronny rozwój,  satysfakcję, przygotują do przyszłego zawodu oraz pozwolą osiągnąć sukces w życiu zawodowym. Dobrze wyszkolona i przygotowana kadra nauczycielska w liczbie 31 pedagogów, przygotowuje młodzież do takich zawodów jak: technik ekonomista, technik hotelarstwa, administracji , technik obsługi turystycznej,  czy sprzedawca. W Liceum Profilowanym można zdobyć kwalifikacje w zakresie ekonomiczno-administracyjnym, usługowo- gospodarczym i zarządzaniu informacją. Uczniowie naszej szkoły odbywają praktyki w barlineckich placówkach Administracji Samorządowej, w Spółdzielniach Mieszkaniowych, Urzędach Miasta, zakładach państwowych i przedsiębiorstwach prywatnych, czy też handlowo - produkcyjnych. Jesteśmy obecnie szkołą przyszłości.

Wychowujemy obywateli świata, którzy umieją sprostać wymaganiom XXI wieku. Unowocześniliśmy i skomputeryzowaliśmy bibliotekę szkolną, utworzyliśmy nowoczesne  stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu dla wszystkich uczniów, dysponujemy  programami internetowymi z których młodzież na co dzień korzysta. Nowoczesna pracownia komputerowa podnosi obecnie naszą jakość edukacji oraz zwiększa szansę możliwości wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Promujemy różne formy kształcenia pernamentnego,  inwestujemy w młodzież, ustawicznie podnosimy jakość edukacji  i wiedzy, przygotowując przyszłe pokolenia do życia w globalnym społeczeństwie informatyzacji. Spoglądając wstecz możemy stwierdzić, że minione lata to ogromna i potężna praca  dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników administracji i obsługi, a przede wszystkim uczniów. Ekonomik chlubnie kontynuuje już 60 letnią  tradycję.

Na przestrzeni tych minionych lat przez mury szkoły przewinęło się wielu nauczycieli, z których każdy dzięki swemu doświadczeniu w pewnym stopniu wzbogacił i unowocześnił metody pracy całego grona, inspirował młodzież oraz pozostawiał cząstkę swojego „ja”; a było komu służyć...   Przez te lata mury szkoły opuściło już 5500 absolwentów.  Żywimy nadzieję, że w latach następnych szkoła będzie dalej się rozwijać i gruntować dobrą opinię w środowisku. Zamierzamy kontynuować realizację zaplanowanych działań, a o najciekawszych będziemy informować na łamach „Echa Barlinka”.  Korzystając z okazji dziękujemy  wszystkim sympatykom Ekonomika, sponsorom, ludziom dobrej woli za okazaną pomoc i wsparcie, nie tylko finansowe, za możliwość sprawnego funkcjonowania tej placówki. Spotkamy się 28 października i wspólnie powspominamy dawne dzieje, a  na pewno będzie  o czym rozmawiać....

                                                    pedagog szkolny B. Tomaszewska
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka