Nowy Pałac

 

Przelewicki ogród jest znaną placówką dendrologiczną. Teraz dzięki zakończonym inwestycjom może stać się również uznaną i większą atrakcją turystyczną regionu. Został bowiem ukończony remont pałacu i jednej ze stodół, by w ich murach znalazło siedzibę Botaniczne Centrum Badawczo-Wdrożeniowe. Uroczystość otwarcia pałacu miała miejsce   21 kwietnia, a 22 kwietnia był to dzień otwarty pałacu. Kto przyjeżdżał do Przelewic pamięta, że przy wejściu do ogrodu straszyła ogromna bryła tego niszczejącego budynku.

 


 

Początki pałacu jak i ogrodu sięgają 1814 r. Wtedy to August Heinrich Borgstete ówczesny właściciel rozpoczął budowę. Następnie w 1821 r. dobra przelewickie kupił książę August Pruski i podarował je Auguście Arend. Augusta w 1825 r. otrzymała tytuł szlachecki i nazwisko von Prillwitz, którym następnie posługiwali się potomkowie tej pary i stąd nazwa miejscowości – Przelewice. Ostatnim właścicielem Przelewic był Conrad von Borsig członek Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego i on przekształcił istniejący park w ogród.

Po II wojnie światowej zajęto się ogrodem natomiast pałac i przyległe budynki gospodarcze folwarku podlegały pod PGR Kłodzino. Dopóki w pałacu mieszkali jego pracownicy to w miarę o niego dbali. Dewastacja zaczęła się po ich wykwaterowaniu. Również po likwidacji PGR-u podobnie zaczęło się dziać z folwarkiem. Jego część z pałacem w wyniku komunalizacji w 1994 r. stała się własnością gminy Przelewice. Od tego czasu podejmowane były próby odbudowy obiektów. Wytrwałość została doceniona i gmina dostała dotację z programu PHARE CBC Polska Niemcy na prowadzenie Botanicznego Centrum Badawczo-Wdrożeniowego i remont. Do wsparcia włączyły się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny koszt realizowanego przedsięwzięcia wyniósł ponad 4,5 mln Euro (18,9 mln PLN). Do prac renowacyjnych ekipy budowlane przystąpiły w październiku 2005 r. Odbywały się one pod pieczą specjalistów od zabytków i architektów. Do rekonstrukcji wykorzystano zachowaną dokumentację, zdjęcia. Wejścia do pałacu „bronią” dwa psy repliki tych, które dawniej czuwały nad bezpieczeństwem mieszkańców. Obecne wnętrza, to sale naukowe przeznaczone do prowadzenia badań – laboratoria, sale konferencyjne, pomieszczenia noclegowe, w piwnicach stylowa kawiarnia i zaplecze.
 

Wielkim przeżyciem dla przelewiczan był dzień otwarty. Mogli oni zobaczyć na nowo ten obiekt, który pamiętają sprzed lat. Część z nich przecież tam mieszkała. Na ich twarzach malowało się zadowolenie. Cieszyli się że pałac został uratowany, choć wiele pomieszczeń wygląda teraz inaczej, raczej nowocześnie, a nie jak myśleli tradycyjnie.
 

W uroczystości otwarcia, która odbyła się w przeddzień Dnia Ziemi uczestniczyło wiele osób dzięki którym możliwe było to przedsięwzięcie. Byli również między innymi przedstawiciele władz gmin, powiatów, województwa, konserwator zabytków, marszałek województwa, przedstawiciele wyższych uczelni szczecińskich, oraz z Włoch z Uniwersytetu w Bari i z Niemiec dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Ueckermünde. Młodzież szkolna z Przelewic zaprezentowała program artystyczny – ekologiczny, a zakończenie uwieńczył koncert solistów z Opery na Zamku ze Szczecina.
 

Jest wyremontowany pałac, jedna ze stodół, ich otoczenie. To na początek. Powstało Centrum Wdrożeniowe. Przelewice to przykład, że można wiele, ale to dopiero osiągniecie pewnego etapu. Teraz wysiłek jest równie wielki, jak nie większy, aby  tę inicjatywę i budynki utrzymać i rozwijać.

 

GP
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka