Rozmaitości z miasta

Odliczenia za internet

Warto przypomnieć, że wydatki za korzystanie z internetu w ciągu 2005 roku, można odliczyć w zeznaniu podatkowym od dochodu, wypełniając załącznik PIT-O. Warunkiem jest jednak posiadanie faktury VAT na tę usługę. Odpisać można kwotę do 760 zł. Jeżeli dokonaliśmy już rozliczenia podatku za 2005 rok i zapomnieliśmy skorzystać z tej ulgi, możemy zrobić korektę zeznania. Ulga za internet obowiązuje także w 2006 roku. Warto więc już teraz gromadzić faktury VAT z widniejącymi na nich naszymi imionami i nazwiskami, które dokumentują korzystanie z tych usług.

 

Nowy chodnik

Już w kwietniu rozpoczną się prace przy ulicy Szpitalnej, które obejmować będą chodnik wiodący od skrzyżowania (ul. Leśna, Boczna, Szpitalna) do szpitala. Prace polegają na wymianie nawierzchni chodnika. Zostanie ona wykonana z kostki typu polbruk.

 

Rzecznik Praw Konsumenta

Pewna nasza czytelniczka będąc niezadowoloną z usługi wykonanej w jednym z warsztatów samochodowych udała się ze skargą do Rzecznika Praw Konsumenta. Ten poradził jej złożyć skargę w formie pisemnej i obiecał zająć się sprawą. Czas płynął a od Rzecznika nie było żadnej wiadomości. Kiedy po upływie kilku miesięcy zapytała, jak sprawa wygląda, przyznał się, że właściwie nic w tej sprawie nie zrobił. Czuł się winny, przepraszał. Czyżby korzystał z usług tego samego warsztatu i nie chciał się narażać właścicielowi? A może zapomniał, na czym polega jego praca i komu ma służyć? A poza były tez skargi innych mieszkańców, że Rzecznik Praw Konsumenta nie zawsze dyżuruje w drugą środę miesiąca w UMiG w Barlinku, tak jak przewiduje plan.

 

Drogie olejowe

W Mostkowie właściciele i lokatorzy mieszkań będących w zasobach SM Astra płacą wysokie rachunki za centralne ogrzewanie olejowe. Niektórzy zalegają z opłatami przez dłuższy okres i grozi im utrata mieszkania. Część mieszkańców na tzw. własną rękę zmienia ogrzewanie, ale nie jest to najlepsze wyjście. Chyba jest to już odpowiedni czas aby zarząd spółdzielni i mieszkańcy porozumieli się co do rodzaju i sposobu ogrzewania.

 

Higiena a bezpieczeństwo

Z uwagi na fakt zaistnienia zagrożenia ptasią grypą przypominamy o ostrożności i zachowaniu zasad higieny. Rodzice - spacerując z dziećmi nie pozwalajmy im biegać beztrosko po terenie gdzie znajduje się ptactwo, szczególnie w okolicach jeziora Barlineckiego, na promenadzie. Rodzice - zwracajcie uwagę swym pociechom, aby wszelkie zabawy na świeżym powietrzu po przybyciu do domu zakończyć myciem rąk i wytarciem obuwia. Jest to bardzo ważne działanie profilaktyczne. Jednocześnie wywołujemy i utrwalamy u dzieci nawyk utrzymania czystości u siebie i w swoim otoczeniu.

 

Dzień Ziemi

Wiosna – mam nadzieję, że w czasie gdy ten tekst trafi do czytelników będzie ona zauważalna, bo kiedy go pisałem to od kilku godzin była wiosna tylko ta kalendarzowa, a za oknem temperatury minusowe. Wiosna to jak wiadomo czas porządków. 22 kwietnia to jak wiadomo Międzynarodowy Dzień Ziemi. A połączenie tych dwóch faktów to jeden ze sposobów aby zadbać o naszą planetę. Zadbać o kawałek Ziemi, ziemi który znajduje się obok nas. Sposób jest banalnie prosty. Wystarczy tylko znaleźć takie miejsce, uprzątnąć je i następnie zwyczajnie tam nie śmiecić. Jeśli każdy z nas odnajdzie taki kawałek terenu, posprząta go, ale jednocześnie ot tak „przypadkowo” nie będzie też zaśmiecał tych innych, to już w zupełności wystarczy. Odnajdźmy takie miejsce i opiekujmy się nim. „A efekty będą zdumiewające” NAPRAWDĘ. Zatem spróbujmy od dziś. Ja już działam.
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka