„Młodzi kreują Europę”

Czyli PG nr1 kolejny raz z wizytą w Schneverdingen.

Nasza szkoła już od 10 lat współpracuje z KGS Schneverdingen. Także w tym roku uczniowie z partnerskiego miasta zaprosili nas do siebie. Przygotowania do wyjazdu trwały bardzo długo. Wreszcie 9 października nadszedł oczekiwany z niecierpliwością dzień wyjazdu.

Podróż minęła nam szybko. Gdy dotarliśmy na miejsce, wyszliśmy przerażeni z autobusu, naszym oczom ukazały się przyjazne twarze Niemców oraz wielka, zadbana szkoła, całkiem inna niż sobie wyobrażaliśmy. Przyjaciele ze Schneverdingen przyjęli nas bardzo serdecznie, choć było widać, że oni też są zestresowani, tak jak my.

Następnego dnia z samego ranka udaliśmy się do szkoły, gdzie uroczyście przywitał nas pan dyrektor i grono pedagogiczne. Później przydzielono nas do grup, w których pracowaliśmy przez cały tydzień.

Tematem przewodnim było kreowanie Europy przez młodych ludzi. Jedna z grup plastycznych przygotowała „Europejskie drzewo”, a druga papierowe sylwetki ludzi przedstawiające poszczególne kraje. Po za  tym przygotowaliśmy degustacje polskich potraw. Na deser podaliśmy Ptasie Mleczko polskiej produkcji, któremu nikt się nie mógł oprzeć. Prace zostały wystawione w ratuszu, gdzie Burmistrz Schneverdingen przybliżył nam dzieje miasta. Grupa teatralna wyreżyserowała pantomimę wystawioną na pożegnalnej dyskotece. Występ bardzo się podobał publiczności, która nagrodziła aktorów gromkimi brawami.

Oprócz długich godzin poświęconych pracy znalazł się też czas na zabawę. Odbyły się zawody sportowe, nie zabrakło też wizyty Haide Parku, gdzie szaleństwom nie było końca. W ostatni dzień mieliśmy całodniową wycieczkę do Hamburga, w tym rejs statkiem po Łebie. Podczas wizyty u naszych zachodnich sąsiadów czas płynął bardzo szybko. 15 października musieliśmy pożegnać się z rodzinami, które wspaniale i troskliwie się nami opiekowały. Około godziny 8.00 po raz ostatni spojrzeliśmy na szkołę, w której spędziliśmy niezapomniany tydzień i ruszyliśmy do Barlinka. Ciężko było pożegnać się ze swoimi niemieckimi przyjaciółmi, ale trudno. Specjalne podziękowania należą się pani Agacie Piskorowskiej nauczycielce języka niemieckiego, która nieustannie się nami opiekowała. Warto dodać, że wyjazd był współfinansowany ze środków Polsko – Niemieckiej Wymiany Młodzieży (PNWM) pozyskanych od Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

                                                          Uczennice PG nr1

                                             Magda Wasilewska, Ala Szafkowska,

                                             Agata Anczykowska i Kaja Kulczycka.
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka