Koncert Bożonarodzeniowy

9 grudnia 2005r odbył się w „Panoramie” koncert tematycznie związany z Bożym Narodzeniem

W jego programie pokazane zostały „Jasełka” z elementami miejscowego folkloru – z udziałem królowej puszczy Barlinka, składającej hołd dzieciątku Jezus.

Jasełka oczywiście wystawił teatr Eli Chudzik „Wiatrak”.

Z całym uznaniem obserwuję rozwój pomysłowości tej artystycznej duszy, która tym razem w role postaci jasełkowych wprowadziła przedstawicieli różnych profesji mieszkańców Barlinka.

W przedstawieniu wystąpili:

Lidia Perske i Jan Janas – Maryja i Józef, Sławomir Koruc z córką Darią, Dariusz Zieliński z córką Agatą, Andrzej Pakosz – ułan, Wiatraki i Wiatraczki: Trzej Królowie – Adaś Ogarewicz, Dawid Swat i Artur Chmura, Pastuszkowie – Tomek Dłużak, Hubert Klimczak i Michał Ligus, Pierrociki – Ala Szafkowska i Magda Wasilewska oraz Śnieżynki.

Wspaniałych dzwonków do oprawy spektaklu użyczyła ze swojej ogromnej kolekcji pani Romana Kaszczyc.

W drugiej części koncertu wystąpił chór „Halka” w okrojonym nieco repertuarze, gdyż dyrygent Ireneusz Zagota uległ wypadkowi i zadania poprowadzenia zespołu z kolędami podjął się w zastępstwie Jerzy Kalista. Panu Irkowi życzyć trzeba powrotu do zdrowia.

Bogatą oprawą uroczystości był kiermasz świąteczny z różnymi akcesoriami, ozdobami i kartkami świątecznymi. Także z potrawami i ciastami serwowanymi na polskim stole w czasie Bożego Narodzenia. To wszystko wystawiały i sprzedawały wiejskie kobiety i uczniowie szkół. Miała też swoje stoisko Tusia Kolasa i Krzysztof Bogacki. Uczestnicy kiermaszu: Publiczne gimnazjum nr 1 i nr 2, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 i nr 2, SP 4, Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w: Żydowie, Nowogródku, Karsku, Trzcinnej, BOK, Władysława Augustynowicz.

Uroczystość zgromadziła tak dużo przybyłych, że nie dla wszystkich nie starczyło miejsca; relację z koncertu (relacjonowała) kręciła lokalna TV z Myśliborza; były też miejscowe gazety. Życzenia Wesołych Świąt mieszkańcom składał sam Zygmunt Siarkiewicz – burmistrz MiG. Myślę, że takie wieczory pozwalają widzom przeżyć trochę wzruszeń, są okazją do spotkań, rozmów i w ogóle integrują wszystkich.

W następnym koncercie pokazały się dzieci i tancerze „Uśmiechów”.

Uroczystości Bożego Narodzenia zamknęły stary rok, a nowy zapewne zaproponuje następne imprezy naszemu barlineckiemu społeczeństwu. Wszystkiego udanego

Urszula Berlińska

Ps. Nie wiem, jak to jest, ale według tradycji koncerty bożonarodzeniowe zawsze odbywają się w czasie świąt lub zaraz po nich. Przed Bożym Narodzeniem – koncerty pieśni adwentowych – głównie w kościołach. Potraktowałam powyższą uroczystość jako środowiskową.

Red.
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka