60 lat minęło...

Jubileusz SP nr1 im. Tadeusza Kościuszki na celujący!

W sobotę 10. grudnia o godz.14.00 w SP nr1 rozpoczęły się uroczystości z okazji obchodów jubileuszu szkoły. Już od wejścia na szkolny dziedziniec można było dostrzec, ze to dzień niezwykły dla tej szkolnej społeczności: wykończone podwórko szkolne, nowa brama, odnowiona elewacja, nowe drzwi wejściowe, narodowe flagi.

Przy wejściu dzieci w krakowskich i harcerskich strojach kierowały gości najpierw do szatni, a później do szkolnej, częściowo wykończonej, auli.

Wprowadzono dwa poczty sztandarowe: jeden nauczycieli emerytów / sztandar wprowadzili byli wicedyrektorzy tej szkoły: Józefa Koroluk, Tadeusz Meisinger oraz Janina Zając/, drugi –obecnie pracujący nauczyciele /Sławomira Bojanowska, Adam Dobaczewski i Teresa Zielińska/. Odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego” i kasia Stanisławska powitała zaproszonych gości. Wśród nich byli między innymi: Mariusz Halicki – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Mirosław Barcikowski – Przewodniczący Sejmiku Województwa zachodniopomorskiego, Ks. Biskup Jan Gałecki –Biskup Diecezji Szczecińsko – Kamienskiej, Grażyna Bychowska – wicekurator oświaty, Ryszard Lejman –Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Chojnie, Janusz Winiarczyk – starosta powiatu myśliborskiego, Marian Polański – Przewodniczacy Rady Powiatu Myśliborskiego, Zygmunt Siarkiewicz – burmistrz MiG Barlinek, Amelia Pakosz – wiceburmistrz MiG Barlinek, Mieczyslaw Adryjanowski – Przewodniczący RM w Barlinku, Ks. Dziekan Bronisław Lose, delegacja z Berlina, Józef Jerzy Faliński – były wicedyrektor szkoły i jej gorący sympatyk.

Minutą ciszy oddano hołd tym pracownikom, którzy w SP nr1 pracowali, ale już odeszli na drugą stronę życia.

Na początku głos zabrała dyrektor Danuta Tomiałojć, która powiedział miedzy innymi, że ta szkoła na stałe wrosła w barlinecki krajobraz. Od 60 lat przygląda się dziesiątkom pokoleń, które opuściły jej czerwone, ceglane mury. Patrzy, jak z małych dzieci wyrastają ludzie, którzy wpływają na rozwój naszej „małej ojczyzny”. Z radością otwiera swe podwoje rzeszom przyszłych małych – wielkich ludzi. Podkreśliła także, że szkoła ta tkwi mocno w tradycji, ale jednocześnie jest otwarta na wszelkiego rodzaju innowacje pedagogiczne.

Następnie wicemarszałek zwrócił uwagę na to, że szkoła to nie tylko nauczyciele, ale i dzieci, które zostały im przydzielone, by mogły pogłębiać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania. Podziękował wszystkim, którzy przez te lata pracowali na rzecz rozwoju tej placówki.

Po tym wystąpieniu nastąpiła szczególna chwila – dekoracja sztandaru szkoły Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego oraz udekorowanie nauczycieli Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Otrzymali ją: Danuta Tomiałojć /dyrektor szkoły/, Elżbieta Ogarewicz /wicedyrektor/ i Bożena Rudnicka.


od lewej Bozena Rudnicka Danuta Tomiałojć Elzbieta Ogarewicz

Następnie wręczono medale „Zasłużony dla Barlinka”. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Mariusz Sieniawski /wicedyrektor/, Andrzej Łapiński / były wicedyrektor/ i Teresa Kalicińska.

W ciągu 60 lat mury dostojnej jubilatki opuściło 4698 uczniów. Symbolicznym kwiatkiem uhonorowano jej pierwszych absolwentów. Do nich należą: Natalia Blaż, Danuta Domańska, Danuta Gajewska, Maria Gorwa, Mieczysław Marciniak, Franciszek Milewski, Franciszek Owczarz, Henryka Popek, Irena Szczyglewska i Anna Tumasz. Absolwenci otrzymali gromkie brawa na stojąco.

Uchwałą Rady Pedagogicznej uhonorowano listami gratulacyjnymi 21 nauczycieli, którzy przepracowali w tej szkole 25 lat i więcej oraz tych, którzy przepracowali co najmniej 20 lat /20 osób/.

Gorąco podziękowano sponsorom, którzy od lat wspierają tę placówkę. Do nich należą: Ryszard Pyrek – dyr. Zarządzający „Barlinek S.A.”, Zygmunt Siarkiewicz – burmistrz MiG Barlinek, Mirosław Bartosiewicz, Wiesław Lisowski, Bogdan Mańkowski, Bogdan Łuczak, Piotr Stanisławski, Dariusz Zieliński.

Prowadząca, Kasia Stanisławska, zaprosiła do wędrówki w czasie. Rys historyczny szkoły został zaprezentowany w formie słowno – muzycznej i tańcu pokoleń. Wspomnienia sięgały do 1945 roku. Wspominano kierownika Bolesława Grynię oraz pierwsze nauczycielki: Marię Bogusławską i Jozefę Deruszewską. Obie panie przyjechały z województwa bydgoskiego, natomiast z Choszczna do Barlinka szły pieszo.


nauczyciele podczas występu

Wspomnieniom towarzyszył szkolny kabaret nauczycieli. Przypomniano poszczególne lata, mówiono o tym, co w tym czasie działo się w kraju i u nas w szkole, a temu towarzyszył szkolny kabaret śpiewając i tańcząc w rytm hitów, które wówczas śpiewała Cała Polska. Np.1953r.- na ekrany wszedł pierwszy polski film kolorowy „ Przygoda na Mariensztacie”, Komitet Rodzicielski ufundował sztandar drużynie harcerskiej i na scenie pojawia się kabaret  z piosenką „ Pójdę na Stare Miasto”. W ten sposób, tańcząc i śpiewając przedstawiono historię szkoły aż do czasów obecnych. Był więc na scenie Hans Kloss ( w tej roli ks. Mariusz), Marusia i Janek, „ Abba”, Beathlesi i inni. Kazało się, że nauczyciele potrafią ucząc, doskonale się bawić.

Na scenie pojawił się niesamowity zespół złożony z tancerzy i tancerek, którzy 21 lat temu tańczyli w „Formacji Słońce” oraz z dzieci tańczących obecnie w zespole „ Uśmiechy”.


Stara Słoneczna ostro wywijała.

„Starą Słoneczną” reprezentowali: Wojciech Światłowski, Paweł Szol, Lidia Kulczycka – Perske, Mariola Szkudlarek, Patrycja Gruszecka, Joanna Zagata – Solińska, Sylwia Gromada – Stanisz, Magda Pawełoszek – Zynda, Katarzyna Kłujsza – Stanisławska. Po 21 latach zaprezentowali oni wspaniałą formę i sprawili Leokadii Malanowskiej niespdziankę.

Rozbrzmiały dźwięki pianina. To nasza uczennica Martyna Bartosiewicz wykonała utwory: „ Dla Elizy” Bethovena i walc Straussa.

Nastąpił czas przeznaczony na krótkie wspomnienia i życzenia.

Jako pierwszy zabrał głos ks. Biskup Jan Gałecki. W sobie charakterystyczny humorystyczny sposób podziękował za zaproszenie. Podziwiał pomysłowy scenariusz uroczystości i nauczycieli pracujących w tej szkole. Obiecał, że 12. grudnia za wszystkich pracowników szkoły i uczniów odprawi mszę świętą.

Trudno wymienić wszystkich, którzy życzyli szkole dalszego rozwoju. Wśród nich byli m.in.: Prezes GBS Zbigniew Wielgosz i dyrektor PKO BP Marian Ludwikowski. Obaj są związani z tą szkołą. Prezes Wielgosz tu rozpoczynał swoją naukę, tu szkołę ukończyła jego córka. Rozwój szkoły porównał  do zmian, jakie można dostrzec zestawiając telefon na korbkę z telefonem komórkowym. Życzył szkole, by była drzewem, które rodzi wspaniałe owoce.

Dyrektor Marian Ludwikowski składając życzenia wspomniał, że kiedyś kierowniczą funkcję w ówczesnym BPPD i niejednokrotnie pomagał szkole, którą ukończyły jego dwie córki, a żona pracowała tu jako nauczycielka.

Życzenia złożyli przedstawiciele wszystkich placówek oświatowych Barlinka, płynęły one od władz samorządowych powiatu myśliborskiego, Urzędu MiG, kuratora oświaty, sejmiku zachodniopomorskiego i innych gości.

Dyrektor Danuta Tomiałojć poprosiła na scenę byłych dyrektorów szkoły: Jana Nogalskiego, Ryszarda Plucińskiego i Józefa Prystupę. Otrzymali oni od obecnej dyrektor wiązanki kwiatów i podziękowania za lata ciężkiej pracy.


Byli dyrektorzy SP1 - od lewej J Prystupa R Pluciński J Nogalski

Ciekawym i pouczającym świadectwem była wypowiedź dyr. J. Nogalskiego, który zauważył, że pracownicy szkoły kontynuują to, co on rozpoczął w 1957r. Wyraził zadowolenie z tego, że w 1948r. patronem szkoły został Tadeusz Kościuszko Podkreślił, że szkoła wciela w życie ideały Naczelnika. Do władz miasta zwrócił się z prośbą, by finansowo wspierali szkołę. Po tej wypowiedzi wystąpił zespół od niedawna założony i prowadzony przez Dorotę Kowalską.

Wyprowadzono sztandary. Rozpoczęła się druga część uroczystości.

Goście zostali zaproszeni do zwiedzania budynku szkoły. Wielu z nich oglądało izby lekcyjne, niejeden uronił łezkę.

Następnie udano się do hali sportowej. I tu kolejna niespodzianka – to już nie ta hala, co na co dzień. Stała się jakoś cieplejsza, jaśniejsza i radośniejsza. A to za sprawą dekoracji, przygotowanych wystaw i okolicznościowych tablic.

Wystawa była przygotowana przejrzyście i estetycznie. Prace plastyczno – techniczne wyraźnie wyeksponowane (duża w tym zasługa Marii Kopyckiej).

Tablice były ustawione tematycznie. Zawierały zdjęcia i informacje. Oto niektóre ich tytuły:

 „Historia  sportu”, „ Działalność szkoły w Klubie Przodujących Szkół”, „ Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia”, „ Laureaci i finaliści konkursów”, „Prymusi szkoły”, „Osiągnięcia emerytowanych nauczycieli”, „ Współpraca z zagranicą” „ Primus Inter Pares”, „Szkoła Filialna w Moczkowie”, Obecna kadra( zdjęcia plus żartobliwy wierszyk o każdym nauczycielu), „ Osiągnięcia obecnie pracujących nauczycieli” i inne.

Wyłożona została kronika szkoły obejmująca lata 1945-1962 oraz wyeksponowano odznaki jakie szkoła otrzymała m.in. „ Złota Odznaka za Zasługi dla Województwa gorzowskiego”, „ Medal Komisji Edukacji Narodowej”, „ Medal Pamiątkowy z Okazji 50. rocznicy Założenia Szkoły”, „ Złota Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego” i inne.

Wygospodarowano też kącik poświęcony „dawnej szkole”. Znalazła się stara ławka, pióro ze stalówką i obsadką, elementarz Falskiego, szkolny fartuszek z wykrochmalonym białym kołnierzykiem.

Po przeżyciu wzruszających chwil nastąpił czas na poczęstunek. Piękna dekoracja, wspaniałe potrawy( to zasługa Danusi krupy i naszych pań kucharek). Podczas poczęstunku długo wspominano dawne lata w SP nr1 oraz wspaniałą oprawę jubileuszu.

Warto dodać, że każdy gość i pracownik szkoły otrzymali folder o szkole, który zawiera kalendarium wydarzeń 1945-2005, spis emerytów i rencistów, skład pierwszego grona pedagogicznego w 1945r., listę prymusów i inne informacje. Folder przygotowała i opracowała Teresa Zielińska przy współpracy Teresy Kolicińskiej, Bożeny Kuroch, Małgorzaty Ligas i Lucyny Szkwarek. Oprócz tego goście otrzymali pamiątkowy znaczek, własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną ( ukłon w stronę Marii Kopyckiej) oraz tekst piosenki „ 60 lat minęło”, którą wspólnie zaśpiewaliśmy.

Kończąc te relację mam świadomość, że nie wspomniałam wszystkich, którzy ciężko pracowali, by jubileusz szkoły perfekcyjnie przygotować. Podziękowania należą się wszystkim pracownikom szkoły: panom konserwatorom, paniom dbającym o czystość szkoły, kucharkom,  nauczycielom. Wszyscy bowiem włożyli dosłownie tytaniczne prace w to, by tak właśnie, czyli doskonale wypadł jubileusz szkoły.

Uwieńczeniem obchodów jubileuszu szkoły była msza św. odprawiona następnego dnia w kościele pr. NSNMP w intencji wszystkich byłych i obecnych pracowników.

Zachęcam do obejrzenia wystawy jubileuszowej, która została przeniesiona z hali sportowej do auli szkoły.

Halina Kasprzak
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka