XII Międzynarodowy Festiwal Szachowy

pamięci Emanuela Laskera

Barlinek 3-9.10.2004

Niewątpliwą atrakcją tegorocznego XII Międzynarodowego Festiwalu Szachowego pamięci Emanuela Laskera był rozgrywany po raz pierwszy turniej zamknięty, w którym wystartowało 10 zaproszonych przez organizatora szachistów.

Po wielomiesięcznych rozmowach ze związkami szachowymi Polski i Niemiec udało się ustalić skład turnieju głównego tegorocznego festiwalu. Ustalono, że związki te wytypują do turnieju po czterech szachistów z odpowiednio wysokimi rankingami, natomiast Barlinek zaprosi dwóch dowolnie wybranych arcymistrzów. Założeniem było to, aby w turnieju głównym wystartowało co najmniej trzech szachistów z tytułem arcymistrza, po to, aby mógłby on być zaliczony do turnieju arcymistrzowskiego.

Polski Związek wytypował czworo młodych, obiecujących juniorów, mających na swoim koncie wielokrotne mistrzostwo Polski juniorów i mogących pokusić się o walkę w Barlinku o normy na tytuły międzynarodowe. Związek Niemiecki wyszedł z podobnego założenia, lecz oprócz juniorów, a wśród nich najmłodszego, 13-letniego uczestnika memoriału Falko Bindricha, wyasygnował do boju ubiegłorocznego zwycięzcę turnieju głównego arcymistrza Rabiegę.

My z kolei zaprosiliśmy arcymistrzów Andrieja Maksimienkę z Ukrainy, który grał już w Barlinku w 1997 roku, oraz Polaka Aleksandra Miśtę.

Obsada tego turnieju okazała się absolutnym strzałem w dziesiątkę. Walka przy szachownicach trwała po wiele godzin, była niezwykle zażarta, nie odnotowano szybkich remisowych partii, które byłyby oznaką przede wszystkim braku szacunku dla kibiców i organizatorów.

Ten wydawałoby się polsko-niemiecki pojedynek wygrał jedyny szachista z... Ukrainy, który grał bardzo pewnie, nie ryzykował niepotrzebnie, świetnie rozegrał cały turniej pod względem taktycznym i zwyciężył z 6 pkt z 9 partii. 2 i 3 miejsce ex-equo zajęli Robert Rabiega i młody mistrz międzynarodowy z Polski Bartłomiej Heberla po 5,5 pkt.

Oprócz turnieju zamkniętego rozgrywany był również turniej otwarty, w którym wystartowało 20 szachistów, w tym siedmiu z rankingiem międzynarodowym. Może ta mała ilość nie zadowalać wszystkich, jednak złożyło się na to kilka przyczyn, z których najważniejszą był termin rozgrywania festiwalu. Niestety październik nie jest najlepszym okresem do rozgrywania takich turniejów. Po za tym perturbacje związane z organizacją, tj. ustaleniem składu osobowego i odpowiedniego terminu turnieju głównego spowodowało zbyt późne ogłoszenie i opublikowanie komunikatu organizacyjnego.

W turnieju otwarty zwyciężył Jerzy Kot z Wrocławia. Jednak największą niespodziankę sprawił 17-letni Piotrek Niciński z Barlinka, który walczył z utytułowanymi zawodnikami jak równy z równym i zajął wysokie czwarte miejsce, odbierając przy okazji nagrodę finansową dla najlepszego zawodnika z Barlinka ufundowaną przez Towarzystwo Miłośników Barlinka. Przy okazji Piotrek zdobył bardzo wysoki ranking międzynarodowy (ponad 2150 pkt), co pozwoli mu najprawdopodobniej znaleźć się 1 stycznia przyszłego roku na liście rankingowej Międzynarodowej Federacji Szachowej. Nasze gratulacje.

Oprócz tych turniejów rozegrany był także turniej dla młodzieży, w którym zwyciężył nie kto inny tylko P. Niciński, a także zorganizowano na Rynku festyn szachowy dla dzieci, z wieloma zabawami, gdzie zwycięzcy otrzymywali upominki.

Memoriał Emanuela Laskera

Barlinek 3 – 9.10.2004

Turniej główny
(format .doc)

Open - Tabela turniejowa

Barlinek 5-9.10 2004 
(format .doc)

KK
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka