Z notatnika muzealnika
 

Nowa wystawa w Muzeum

Tym razem „WITRAŻE” autorstwa Heleny Nowak z Choszczna. Kolorowe, szklane obrazy oraz przedmioty użytkowe wykonane w trudnej, ale interesującej technice dostarczą zwiedzającym niepowtarzalnych wrażeń. Otwarcie wystawy – 8 października 2004 roku.
 

***

Wakacyjny sezon w Muzeum należał do wyjątkowo udanych. Odwiedziło nas wielu gości z różnych stron świata, m.in. z Australii, Anglii, Francji, Belgii, Niemiec a także turyści z wielu zakątków Polski. Oto kilka z pamiątkowych wpisów:

„Odwiedzając moją rodzinę w Barlinku przypadkowo odkryłem Muzeum Regionalne. Bardzo mnie zaskoczyła ilość i gatunek eksponatów z tutejszej okolicy. Dowiedziałem się dużo ciekawych rzeczy. Bardzo dziękuję za za miłe oprowadzenie po Muzeum.”

M.Kulczewski z Anglii –

pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie – Dywizjon 304
 


„Z ogromnym wzruszeniem obejrzeliśmy piękny Barlinek – jego zabytki, lasy, lasy, lasy! Byliśmy tu w lesie 47 lat temu i mamy wspaniałe wspomnienia. Byliśmy młodzi i pełni zapału do zmieniania świata na lepsze. (...) Spotkaliśmy na Ziemi Barlineckiej Serdecznych, Życzliwych i Dobrych Ludzi – dziękujemy za gościnę 400 harcerzy z Warszawy w 1957 r. i 13 dawnych instruktorów”

***

Muzeum Regionalne proponuje kolekcjonerom, hobbystom, miłośnikom starych przedmiotów spotkania w formie „pchlego targu”, gdzie będzie można coś sprzedać, kupić lub wymienić. Spotkania będą się odbywać w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w godz. 14-18 przed Muzeum. W razie niepogody zapraszamy do hollu Muzeum. Pierwsze tego typu spotkanie planujemy już 31 października.

Informujemy, że w Dziedzicach powstaje filia Muzeum Regionalnego. W miejscu zlikwidowanej szkoły podstawowej mieścić się będzie Muzeum Woldenberczykow oraz Izba Historyczna poświęcona szkolnictwu.

Zwracamy się do mieszkańców, aby przekazywali swoje pamiątki do Muzeum Regionalnego lub bezpośrednio w Dziedzicach, to jest: fotografie, tarcze szkolne, odznaki wzorowego ucznia, legitymacje szkolne, dyplomy, świadectwa, kroniki;

- akcesoria szkolne: elementarze, piórniki, kałamarze, przybory kreślarskie, globusy, mapy, ławki, fartuszki szkolne, prace dziecięce itp. z okresu do lat 70-tych.

Pragniemy ocalić od zniszczenia pamiątki byłej epoki i liczymy na Państwa duże wsparcie.

Halina Fijałkowska

Kustosz Muzeum
 

Składam serdeczne podziękowanie pani Zofii Świryd i jej rodzinie za przekazanie do zbiorów Muzeum cennych pamiątek po ojcu Michale Świrydzie z zakresu szewstwa. Darowane sprzęty i narzędzia są podstawą do tworzenia ekspozycji „warsztatu szewca”.
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka