Szkolnictwo ponadgimnazjalne w Barlinku

Rok szkolny 2004/2005

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1

Bez „zgrzytów” przebiega proces integracji młodzieży i grona pedagogicznego dotychczasowej „Górki” i „Leśnej” (tak w slangu uczniowskim mówi się o młodzieży obu szkół). Odnotowano dobry nabór do klas pierwszych.

W bieżącym roku szkolnym w 33 oddziałach, uczy się 909 uczniów. W 2 oddziałach 3-letniego Technikum Mechanicznego uczy się 48 uczniów - nie było naboru do klasy pierwszej. W 17 oddziałach Liceum Ogólnokształcącego będzie się uczyło 485 uczniów - utworzono 5 klas pierwszych 142 uczniów - mniej o 2 oddziały niż w ubiegłym roku szkolnym (LO przy ul.Leśnej i LO w ZSP nr 1). Dyrekcja tłumaczy ten fakt niżem demograficznym (?). Poza tym w strukturach Zespołu funkcjonuje 3-letnie Liceum Profilowane (zarządzanie informacją) i 3-letnie Technikum (technik mechanik) oraz 3-letnie Zasadnicze Szkoły Zawodowe o kierunkach: ślusarz, stolarz i mechanik pojazdów samochodowych.

Z informacji zastępców dyrektora Krzysztofa Komorowskiego i Kazimierza Siarkiewicza wynika, że w sposób właściwy przebiega integracja społeczności obu zespolonych szkół. Zgodnie współpracują ze sobą Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Trwają przygotowania do wyborów wspólnego samorządu i rady rodziców. Młodzież planuje organizację wspólnych połowinek i 100-dniówek oraz wspólną organizację imprezy „Dzień bez samochodu” w dniu 22 września na Rynku. Podobna integracja odbywa się wśród grona pedagogicznego. Młodzież z Leśnej przeszła do Zespołu ze swoimi 10 nauczycielami, chociaż zdarzyły się życiowe odstępstwa od tej zasady. Dyrekcja realizuje prośby o nauczanie przez nauczycieli z ul.Leśnej. W dwóch oddziałach występują czasowe kłopoty z kończeniem zajęć o godzinie 17,30 ze względu na specyfikę kształcenia (kierunki techniczne i przedmioty zawodowe). Są też drobne kłopoty lokalowe, związane z opóźnieniem prac adaptacyjnych w obiekcie internatu na pracownie językowe. Po prostu do pierwszego przetargu zgłosiła się tylko jedna firma, która przedstawiła niewłaściwą ofertę. W drugim terminie przetargu, firma, która ten przetarg wygrała, wykona prace w terminie do 1 listopada. Początkowo planowano wykonanie 4 sal językowych, lecz będzie 5 sal nowocześnie wyposażonych z sanitariatami i pokojem nauczycielskim. Ich uruchomienie poprawi tzw. zmianowość i rozładuje tłok w zasadniczym obiekcie oświatowym.

Ostatecznie zakończono termomodernizację obiektu dydaktycznego szkoły, co powinno przynieść oszczędności w kosztach ogrzewania rzędu 50 %. W drugim etapie ma być wykonana termoizolacja sieci przesyłowej z opomiarowaniem do obiektu internatu i termoizolacja tego obiektu, a w trzecim etapie warsztatów. Wydzierżawiono pomieszczenia stołówki z bezpłatnym dostępem na imprezy dla młodzieży.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2

W 14 oddziałach szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w trybie dziennym, naukę pobiera 382 uczniów, a w 2 oddziałach ponadgimnazjalnych w trybie zaocznym, uczy się 62 słuchaczy - łącznie 444 uczniów. W szkole funkcjonuje Liceum Profilowane o kierunkach: ekonomiczno-administracyjnym, usługowo-gospodarczym i zarządzania informacją, Liceum Ekonomiczne (technik ekonomista-specjalizacja podatki), Liceum Handlowe (technik handlowiec), Technikum Hotelarskie i Zasadnicza Szkoła Zawodowa w zawodzie sprzedawca oraz 2 szkoły ponadpodstawowe (ostatnie klasy kształcenia w starych typach szkół) dla dorosłych w trybie zaocznym: Liceum Ekonomiczne o specjalizacji ubezpieczenia i Technikum Handlowe na podbudowie ZSZ.

 Dokonano naboru do 4 klas - łącznie 127 uczniów- w następujących kierunkach kształcenia: Technikum Hotelarskie, Liceum Profilowane o kierunku ekonomiczno-administracyjnym i usługowo-gospodarczym i jednej klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Niestety nie dokonano naboru do klasy pierwszej Policealnego Studium Policealnego Turystyki, ponieważ zgłosiło się tylko 22 chętnych (MEN rygorystycznie wymaga, aby klasy liczyły co najmniej 28 uczniów). W efekcie uczniowie ci podjęli naukę w Konsulu, który oferował podobny profil kształcenia - subwencja w efekcie trafiła do prywatnej szkoły a nie do Starostwa (?)

Dyrektor ZSP nr 2 Mieczysław Adryjanowski, z satysfakcją podkreśla, że szkoła odnotowała bardzo dobre wyniki egzaminów maturalnych w poprzednim roku szkolnym - do egzaminów przystąpiło 119 osób, zdało 107, tj. 90,1%, co jest jednym z najlepszych wyników w powiecie i w województwie (górna część wojewódzkiej tabeli klasyfikacyjnej).Dyrektor uważa, że Konsul i Dydaktyk nie stanowią zagrożenia dla popularnego Ekonomika, ale Kuratorium Oświaty nie powinno wydawać zezwoleń na prowadzenie podobnych profilów kształcenia dla szkół prywatnych, jeżeli mają je szkoły publiczne - ten problem Kuratorium powinno konsultować ze starostwami. W opinii dyrektora, bardzo przydatna okazała się nowoczesna sala multimedialna oraz kawiarenka internetowa, z której w ubiegłym roku szkolnym skorzystało 1.011 uczniów, a w okresie od 1 do 15 września br. szkolnego - już 230 uczniów.

Znacząco poprawił się wygląd terenów przyszkolnych, zarówno przy ul.Jeziornej jak i ul.Gorzowskiej - ustawiono tam funkcjonalne ławki i stoły. Dyrekcja szkoły zamierza w przyszłym roku szkolnym uruchomić szkoły policealne dla absolwentów barlineckich liceów profilowanych i LO, w celu umożliwienia młodzieży zdobycia atrakcyjnego zawodu, tutaj na miejscu w Barlinku, bez ponoszenia dodatkowych kosztów na dojazd lub zakwaterowanie w innych miejscowościach. Szkoła jest też przygotowana do rozpoczęcia kształcenia zawodowego, podobnego do poprzedniego w technikach, jeżeli taka będzie decyzja MEN - było by to 4-letnie technikum. Szkoła nie ma problemów z kadrą dydaktyczną. Chwilowy brak nauczyciela języka angielskiego, został rozwiązany przez zatrudnienie nauczyciela z Choszczna, poprzez tamtejsze biuro pracy. Tym samym szkoła zaoszczędziła poważne kwoty na ewentualne wynajęcie nauczyciela ze szkoły językowej. Trwają też intensywne zabiegi o pozyskanie środków z MEN i UE na modernizację boisk sportowych, których stan jest dość prymitywny i odbiegający od współczesnych standardów.

Centrum Edukacyjne KONSUL

Centrum Edukacyjne KONSUL od 10 września działa w obiektach Gimnazjum nr 2 na Górnym Tarasie. Jest szkołą prywatną, posiadającą uprawnienia szkół publicznych. Uczą się w niej osoby dorosłe w trybie zaocznym za odpłatnością. Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych w piątki, a soboty i sporadycznie w niedziele. Aktualnie uczy się tam 119 osób, z czego: na drugim roku Policealnego Studium (zarządzanie informacją) - 12 osób, na drugim roku LO (po podstawówce i gimnazjum) - 26 osób, na pierwszym roku 2-letniego uzupełniającego LO - 40 osób, na pierwszym roku Policealnego Studium Zawodowego specjalizacja spedycja i transport) - 18 osób i na pierwszym roku policealnego Studium Zawodowego (turystyka i hotelarstwo) - 23 osoby. W sumie w szkołach ponadgimnazjalnych CE Konsul, uczy się 66 osób, a w kierunkach ponadlicealnych 53 osoby. Szkołą kieruje Barbara Jarosz.

Centrum Edukacyjne DYDAKTYK

Dydaktyk działa w strukturach ZSP nr 1 dopiero od września br. Aktualnie prowadzone są zajęcia w 2-letnim LO (po ZSZ) - 14 osób oraz w 3-letnim LO dla dorosłych - 12 osób. Łącznie uczy się tam 26 osób. Natomiast bardzo interesujące są inne aspekty działalności Dydaktyka w strukturach ZSP na 1, jako przedstawiciela Szczecińskiej Fundacji Talent-Promocja-Postęp. Już obecnie szkoła otrzymała pomoc w postaci wyposażenia jednej pracowni multimedialnej, wyposażenie w meble uczniowskie i biurowe oraz sprzęt biurowy o wartości około 220 tys. zł. Rozpoczęto realizację programu „Wolantariat Europy” w ramach, którego do Neubrandenburga w Niemczech wyjechał pierwszy absolwent szkoły na roczny staż językowy i pracę z młodzieżą. Takie wyjazdy będą kontynuowane.

Realizowane też będą kolejne programy edukacyjne i zawodowe. Będą to 1-2 tygodniowe praktyki zawodowe (poprzedzone kursami zawodowymi) - zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Rozpoczęto wymianę kulturalną (projekt prowadzi Alicja Sawicka) z podobnym ośrodkiem w Wrangelsburg w Niemczech. Trwają przygotowania do uruchomienia projektu Europejskiego Funduszu Społecznego „Moja wieś, moją szansą”, dla absolwentów, którzy powracają do swoich wsi. W tym projekcie będą uczestniczyły gminy Barlinek, Stargard i Myślibórz, a koordynatorem będzie starostwo myśliborskie. Z tej przyczyny w internacie ZSP nr 1 będzie funkcjonowało Centrum Zarządzające, a więc jest to szansa na modernizację obiektu. Centrum ma rozpocząć działalność w końcu października br. Co ciekawe jest to program pilotażowy w Polsce. Absolwenci, którzy podejmą decyzję o powrocie do swojej wsi i podejmą tam działalność gospodarczą, będą korzystali z ulg, ale też będą zobowiązani do włączenia do tego przedsięwzięcia członków swojej rodziny.

Kolejnym dużym przedsięwzięciem będzie realizacja programu „Młodzieżowe mini-przedsiębiorstwo” - powołanie mini firmy z pełnymi funkcjami, pełnym finansowym prowadzeniem i rozliczeniem skarbowym - przez uczniów pod nadzorem Rady Rodziców. Może to być np. produkcja artykułów biurowych, metaloplastyki itp., prowadzona w warsztatach szkolnych, czyli praktyczne przygotowanie do prowadzenia przez młodzież działalności gospodarczej. Produkty takiej mini-firmy mogą być wystawiane na ogólnopolskich konkursach, o ile będą interesujące. Kooperacją z mini-firmami zainteresowane są duże firmy.

Te zamierzenia szkoły wspólnie z Centrum Edukacyjnym Dydaktyk, które koordynuje dyrektor ZSP nr 1 Ryszard Syroka, otwierają przed szkołą i młodzieżą duże szanse, czego serdecznie życzymy. Postaramy się na bieżąco informować o postępach w tym procesie.

Podsumowanie:

Reasumując liczbę uczniów we wszystkich wymienionych szkołach, podajemy, że w szkołach ponadgimnazjalnych dziennych i zaocznych, uczy się 1.440 osób. W ub. roku w tego typu szkołach uczyło się 1.502 uczniów - spadek o 62 osoby. Natomiast w szkołach o profilu ponadlicealnym uczą się 53 osoby - razem 1.493. Jest to bardzo wysoki wskaźnik uczących się w szkołach ponadgimnazjalnych, który potwierdza tezę, że Barlinek jest prawdziwym zagłębiem oświatowym. Młodzi doceniają walory wysokiego poziomu wykształcenia, co jest optymistyczną prognozą dla naszej gminy.

SO

Uwaga potencjalni maturzyści!

W księgarniach pojawiła się, licząca 10 pozycji, seria dla maturzystów „Maturalnie, że zdasz”. Książki zawierają zestawy pytań i zadań, testy opracowane na wzór maturalnych i przykładowe arkusze egzaminacyjne. Są też tablice WSiP z historii, biologii, chemii, matematyki, fizyki i astronomii - definicje i wzory. Jest też seria podręczników do nauki języków obcych.

Stanisław Opatowicz

Kalendarz szkolny 2004/2005

Przerwy świąteczne:

- zimowa (na Boże Narodzenie) - od 23 grudnia do 2 stycznia,

- wiosenna (na Wielkanoc) - od 24 do 29 marca.

- Ferie zimowe dla woj. zachodniopomorskiego - od 12 do 27 lutego.

- Ferie letnie - od 25 czerwca do 31 sierpnia.

- Dodatkowe dni wolne: 12 listopad i 2 maja.

- Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, odbędą się w sesji zimowej 18 i 19 stycznia, a w sesji letniej 21 czerwca.

- Egzaminy poprawkowe maturalne: dla „starej matury” z 2004 roku - 10 i 11 styczeń, dla „nowej matury” z 2004 roku - od 10 do 14 stycznia.

- „Nowa matura” w r.szk.2004/2005 - część ustna od 18 kwietnia, część pisemna od 4 maja.

- „Stara matura” w r. szk. 2004/2005 - 10 i 11 maja (tylko 2 przedmioty).

SO
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka