Rozmaitość z miasta

Sprzedają działki gruntu

Starostwo, być może w trosce o poprawę sytuacji finansowej naszego szpitala, podjęło decyzję o sprzedaży 4 działek pod budownictwo jednorodzinne przy ul. Sienkiewicza, po obu stronach wjazdu do prosektorium - podoba nam się lokalizacja. Szczegóły na tablicy ogłoszeń UMiG.

Nagrodzona królowa

Na Wojewódzkich Targach Turystycznych, projekt na najlepszy produkt turystyczny uzyskała nasza Królowa Puszczy Barlineckiej. Nowa Królowa zaprezentowała się bardzo korzystnie na Święcie Wrzosów w Schneverdingen.

Przyrodzie się „pokićkało”

Nietypowy przebieg tegorocznego lata sprawił, że obok owoców jarzębiny i jabłek, pojawiły się kwiaty tych drzew, a wiosenne kwiaty zaczęły wypuszczać nowe pędy. Jak dobrze pójdzie, będą zbiory 2 razy w roku. Klimatolodzy zaś prognozują, że nasz Bałtyk może przekształcić się w morze śródziemne - tyle, że nas już wtedy nie będzie.

Polski kawior

Takim kulinarnym epitetem określił zaproszony do Barlinka Szwed, którego poczęstowano popularną kaszankę, którą podano z wielkim ceremoniałem. Kiedy wytłumaczono z czego została sporządzona, polskiego kawioru już nie chciał jeść. Podobny kulinarny żart zastosowano 3 lata temu w Limbie wobec delegacji z Eksjo. Szwedzi wydelegowali do tej czynności najbardziej odważnego - Ingemar Frejdh dyplomatycznie się wówczas uśmiechał.

Pomogły dotacje UE

Według informacji komendanta M-G Ochotniczej Straży Pożarnej, o 50 % zmalała liczba przypadków wypalania traw i ściernisk. W 2003 roku było ich aż 250, w br. 120. Przyłapanie delikwenta na tej niecnej i szkodliwej czynności oznacza ograniczenie o 50% wielkości dopłaty z UE.

Skuteczna interwencja

Bardzo skuteczna była interwencja naszej posłanki i burmistrza w sprawie przywrócenia kursowania autobusu PKS przez Dziedzice, Strąpie i Dzikowo, w wyniku której około 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych może dojeżdżać do barlineckich szkół. Bożena Kozłowska, przekazała także kserokopiarkę na potrzeby naszego Komisariatu.

Żwirownia dalej eksploatowana

Żwirownia przy nieczynnej już cegielni na ul. Ogrodowej jest w dalszym ciągu eksploatowana – tyle, że nie wiadomo przez kogo. Mieszkańcy okolicznych domów skarżą się na uciążliwe dla nich przejazdy ciężkimi zestawami samochodowymi, a burmistrz interweniuje w urzędzie górnictwa z pytaniem, czy eksploatacja jest legalna.

Wydział komunikacji zostaje

Barlinecka filia Powiatowego Urzędu Komunikacji, decyzją Rady Miejskiej pozostanie. Chociaż jeszcze nie wskazano, skąd się wezmą środki na działalność filii, radni zdecydowali, że ma być. Starosta myśliborski proponował przekształcenie tego biura w tak zwany punkt podawczy, który kosztowałby dużo mniej, a uciążliwości petenci prawie by nie odczuli, jednak będzie, tak jak Rada chce.
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka