PRZEBOJOWE POŻEGNANIE LATA
 

Liczne konkursy rodzinne i wspólna zabawa towarzyszyły tegorocznym obchodom pożegnania lata. Na imprezę zorganizowaną przez Barlinecki Ośrodek Kultury Panorama tym razem przybyły Stowarzyszenia Kobiet prezentując smaczne wyroby domowe w postaci dżemów, powideł, ciast i sałatek. Wokół suto nakrytych stołów unosił się jeszcze zapach świeżo smażonych owoców i pieczonych ciast, a oko widzów cieszył urodzaj tegorocznych zbiorów w postaci cudacznych kabaczków, okazałych dyń i cukini. Nie zabrakło też pełnych koszy słodkich i soczystych śliw i przeróżnych owoców z okolicznych sadów, których kosztować mogli wszyscy przybyli na imprezę.

Do konkursu o tytuły „Ochmistrzyni” i „Królowej Spiżarni Barlineckiej 2004” przystąpiły stowarzyszenia z Barlinka, Nowogródka, Osiny, Płonna i Żydowa. Zadaniem jury było przyznanie nagród indywidualnych i zespołowych. Bogactwo i różnorodność wyrobów stawiała komisję konkursową w niecodziennej sytuacji, bo wszystko było smaczne i wyszukane. Prezentowane dżemy z dyni i powidła z pomidorów przez panie z Osiny, o niecodziennym smaku, w słojach przewiązanych własnoręcznie dzierganymi serwetami wzbudzały wielkie zainteresowanie wśród przechodniów. Pomysłowość i współpracę kobiet widać było na każdym stole i jak wieści niosą można było nawet popróbować przepysznych nalewek.

„Królową Spiżarni Barlineckiej 2004” ogłoszono Romualdę Mironiuk Makowską z Barlinka, członkinię Klubu Seniora „Złota Strzecha”. Tytuły „Ochmistrzyni” zdobyły Zofia Jakubiszyn i Barbara Romanik z Nowogródka Pom.

W ocenie zespołowej kolejno miejsca zajęły:

I - miejsce Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich z Nowogródka,

II - miejsce Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich z Żydowa,

III - miejsce Wiejskie Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych z Osiny,

IV - miejsce Klub Seniora z Barlinka

V - miejsce Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich z Płonna.

 

Dla wszystkich uczestniczek organizatorzy przewidzieli nagrody i wyróżnienia. Przyznano również nagrodę indywidualną dla Marioli Nowak, członkini Wiejskiego Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych z Osiny za prezentację kabaczka w kształcie barlineckiego łabędzia.

Za symboliczną kwotę można było smakować wspaniałego chleba z wiejskim smalcem i kiszonym ogórkiem z dodatkiem sałatek warzywnych z ogrodów w Osinie. Serwowane one były przez członkinie stowarzyszenia, które do końca nie zdradziły tajników jego przyrządzania.

Słoneczna pogoda i wspaniały klimat, jaki wytworzyły panie ze stowarzyszeń wspólnie z organizatorami i przybyłymi mieszkańcami dał możliwość spędzenia ciekawego, sobotniego popołudnia. W części wieczornej bawiono się przy muzyce legendarnego Zespołu The Beatles w wykonaniu kwartetu The Liverpool z Lubina, oraz występach kabaretu The Bigos.

Elżbieta Ligenza
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka