KRYMINAŁKI

* Dobrze sytuowany młody człowiek, syn zamożnej rodziny, bywa zazwyczaj kulturalnym i układnym młodzieńcem - gdy jest trzeźwy. Gdy wypije, zachowanie „układnego, grzecznego chłopca”, staje się nieobliczalne i w tym stanie dokonuje... przestępstw pospolitych, takich jak kradzieże i włamania (ot, taki sposób bycia), z których w zasadzie nie czerpie korzyści materialnych, gdyż łupem są mało wartościowe przedmioty. Tymczasem dokonane przestępstwa mają poważny ciężar gatunkowy, za które grozi kara pozbawienia wolności w wysokim wymiarze. Został zatrzymany i w stanie trzeźwości wyraża skruchę, żałuje i obiecuje za każdym razem poprawę. Ponieważ za podobne czyny miał już wyrok w zawieszeniu, tym razem sąd może być mniej wyrozumiały. Może zarządzić wykonanie zawieszonej kary i „dołożyć” nową - w sumie może to być kilka lat w „pudle” - niestety na koszt nas wszystkich. Mamy więc apel - nie kradnij bo podniosą nad podatki.

* Na trasie Mostkowo-Dzikowo, doszło do tragicznego wypadku drogowego. W czasie mijania się dwóch samochodów, doszło do potrącenia idącego prawą stroną jezdni pieszego prowadzącego rower, w wyniku czego pieszy poniósł śmierć na miejscu. Przyczyną potrącenia było prawdopodobne chwilowe oślepienie kierowcy. Przyczyny określą biegli z zakresu ruchu drogowego, wykonujący czynności pod nadzorem prokuratury.

* Przykra przygoda spotkała kierującego samochodem osobowym, jadącego z trzema pasażerami do pracy z terenu wiejskiego do Barlinka. Z bliżej nieznanych przyczyn, pojazd stanął w płomieniach. Pojazd był wyposażony w instalację gazową. Całe szczęście, że zarówno kierowca jak i pasażerowie nie odnieśli obrażeń, Samochód jednak uległ spaleniu. Był to typowy przypadek losowy.

* Jednostka policji w Barlinku i w powiecie nie odnotowała zgłoszenia gwałtu ze szczególnym okrucieństwem na młodej dziewczynie - jak to głosi plotka. Nie ma takiego zgłoszenia.

* Uwaga oszuści. Na terenie woj. pomorskiego oraz także u nas notuje się działalność oszustów, którzy powołując się na rzekomą umowę z zakładem gazowniczym, proponują mieszkańcom instalację czujników gazu - za jedyne 200 zł. Pobierają zaliczkę 100 zł, lecz w umówionym terminie instalują to urządzenie. Przekręt polega na tym, że twierdzą iż normy europejskie wprowadzają obowiązek posiadania takich czujników. Tymczasem ani polskie ani europejskie przepisy nie wprowadzają takiego obowiązku.

* Odnotowano ciekawą interwencję. Po rodzinnej sprzeczce, pani żona zabrała mężowi (mienie wspólne) meble stołowe, zestaw komputerowy, meblościankę dziecięcą, tapczan 2-osobowy, lustra, żyrandole itp. o wartości prawie 10 tys.zł. Tymczasem małżonkowie, także po rozwodzie, mogą podzielić się mieniem wspólnym lub wystąpić do sądu o podział mienia wspólnego, ale nie mają prawa samowolnie go zabierać. Taka samowola może być przestępstwem, jeżeli druga -  poszkodowana strona  złoży wniosek o ściganie takiego czynu.

Zebrał SO
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka