Walczą o A-3

Samorządy województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego oraz regiony w Szwecji, Czechach i Słowacji w dniu 6 kwietnia w Szczecinie podpisały porozumienie o zamiarze utworzenia Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego, łączącego północną Europę od Norwegii przez Szwecję, Polskę i dalej na południe Europy do Włoch i Grecję. Nadodrzański „korytarz” skróciłby drogę na trasie Północ-Południe aż o 380 km. Budowa korytarza oznacza, że planowana droga ekspresowa S-3, ma być dofinansowane z programów UE.

 

Sukces Zuzanny

W finale wojewódzkiego Konkursu Kultury Humanistyczno-Fizjologicznej dla uczniów gimnazjów, Zuzanna Zuj z Gimnazjum nr 2 zajęła czwarte miejsce, za trzema uczniami ze Szczecina.

 

Ratujemy kasztanowce

Akcja ratowania 444 kasztanowców zakończono 5 kwietnia na terenie gminy, która kosztowała około 21 tys. zł 10 tys. zł na ten cel pochodzi z dotacji WFOŚ, pozostała kwota ze zbiórek m.in. z firmy Barlinek S.A.

 

Hojny fundator

Nasz Duńczyk – Jens Siig, ufundował jednostce OSP w Dziedzicach, Specjalistyczny samochód strażacki MAN o przebiegu 20 tys. km, a nowoczesną pompę ufunduje gmina. 8 maja w Dziedzicach odbędą się zawody strażackie i wielka strażacka feta.

 

Scalenie GT

Do UMiG wpłynął wniosek właściciela długiej lecz wąskiej działki o zamianę gruntu z UMiG. W efekcie obaj właściciele będą mogli wyznaczyć swoje grunty pod budowę, a Gmina dodatkowo uzyska grunt pod ulicę. Podobnie mogą postępować inni właściciele „cienkich” lub rozproszonych działek.

 

Przygoda z przyrodą

W wojewódzkim konkursie pod tym hasłem Gimnazjum nr 2 zajęło 2 miejsce. Pierwsze miejsce zdobyła ekipa ZSO nr 4 z Wałcza, a trzecie Gimnazjum z Kalisza. Zadaniem konkursu była prezentacja walorów przyrodniczych woj. zachodniopomorskiego.

 

Zasiłkowy falstart

Na urządzenie biura wypłat zasiłków rodzinnych w OPS Gmina otrzymała 4 tys. zł, a ich urządzenie i utrzymanie będzie kosztowało 57 tys. zł. Szacuje się, że zasiłki będzie pobierało 1.200 osób.

 

Słoneczna w Koninie

Formacja Słońce – Słoneczna Gromada została zakwalifikowana do udziału w jubileuszowych XXV Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Chętnych do udziału w Festiwalu było ponad 90 zespołów, a przez gęste sito kwalifikacyjne przeszło tylko 12 formacji. Festiwal odbędzie się od 1 do 6 czerwca br. Życzymy powodzenia.

 

Można płacić w EURO

Po 1 maja w sklepach i urzędach będzie można płacić także w euro. Warunkiem takiej transakcji będzie zgoda obydwu stron oraz wymóg, żeby chociaż jedna z nich była osobą fizyczną. Właściciele małych sklepów już się martwią, bowiem aby nie stracić klientów, codziennie rano będą musieli sprawdzać bankowy kurs złotówki.

 

Jest nas coraz mniej

Od 31 grudnia ub. roku z Barlinka wymeldowało się 90 osób, w tym w tzw. wieku produkcyjnym 59. Także urodziło się mniej niż zmarło. Nie ma szans na razie, aby przekroczyć zaczarowaną od 2 lat liczbę 20 tys. mieszkańców w gminie.