Festiwal Piosenki Dziecięcej i Estradowej

Barlinek już po raz kolejny był gospodarzem Powiatowego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Estradowej. Organizatorem Przeglądu, który odbył się w sali widowiskowej BOK Panorama była tym razem klasa II e z Publicznego Gimnazjum z ul. Leśnej i wychowawczyni Mariola Milcarz. I należy podkreślić, że z tego zadania wywiązała się bez zarzutu.

Przegląd w Barlinku od lat ma formułę festiwalu. Tego typu imprezy podejmują się organizować tylko trzy miasta w województwie zachodniopomorskim. Ale ta w Barlinku, co podkreślał już nie raz Andrzej Grochowski ze Szczecina – przewodniczący jury, jest najlepiej przygotowana i zorganizowana. Każdy uczestnik dostaje upominek, pełna sala żywiołowo reagującej publiczności, która stworzyła miłą i sympatyczną atmosferę, duże tempo występów, a także bogaty artystyczny blok pozakonkursowy – to wszystko stawia Barlinek w czołówce organizatorów województwa.

Szkoda tylko, że zapowiadając kolejnych artystów, nie wymieniano miejscowości, jakie reprezentują. Taka uwaga przed laty padła z ust jednego z zamiejscowych jurorów, aby nie sugerowano publiczności werdyktu. Mimo wszystko brak takiej informacji – to nie najlepszy pomysł.

 

Jury w składzie Andrzej Grochowski, Brygida Liśkiewicz i Arkadiusz Malinowski przesłuchało 12 wykonawców indywidualnych i 3 zespoły. Młodzi artyści reprezentowali Myślibórz, Nowogródek, Karsko oraz gminę Barlinek. O tym można było się dowiedzieć z listy uczestników, którą otrzymałem od Piotra Stanisławskiego – reżysera Festiwalu. (Dzięki za tę informację). Do Przeglądu Wojewódzkiego zakwalifikowano:

  •  w kategorii Piosenki Dziecięcej: najmłodszą uczestniczkę Agatkę Wasilewską z Barlinka, która zakwalifikowała się do Festiwalu w Barlinku  dzięki zwycięstwu w Festiwalu Piosenki Przedszkolnej oraz Aleksandrę Podemską z Myśliborza.

  • w kategorii Piosenki Estradowej zespół wokalny z Barlinka pod kierownictwem Zbigniewa Bociana.

I tyle. Ogólnie rzecz oceniając, poziom wykonawców nie był w tym roku najwyższy. Z pewnością wpływ miała na to trema, której trudno się pozbyć występując przed 300-osobową publicznością. Jednak ci artyści, którzy doznali zaszczytu zakwalifikowania się do przeglądu wojewódzkiego prezentowali niewątpliwie najwyższe umiejętności.

W pozakonkursowym bloku artystycznym występowali m.in. grupa taneczna z Przedszkola Pod Topolą z rewelacyjnym wykonaniem tańca Zorba, Cezary Wiśniewski, grupy taneczne, duet Kasia Mieczkowska i Kamil Fabich z Formacji Słońce, Beata Andrzejewska i bezkonkurencyjny BHP Squad w pokazie break dance.

A nagrodę publiczności – rower ufundowany przez firmę Eltel – otrzymała Marta Dzwonnik. Do zobaczenia za rok.


Krzysztof Kędzior