PARA 2004

Doroczny przegląd środowiskowy Amatorskiego Ruchu Artystycznego, a konkretnie twórczości plastycznej, miał na celu nie tylko prezentację dorobku, ale również wytypowanie najciekawszych prac na przegląd wojewódzki.

Uroczystość otwarcia wystawy i ogłoszenia wyników odbyła się 7 lutego b.r. w Barlineckim Ośrodku Kultury. Ludzi zebrało się sporo. Twórcy zaprosili rodziny i znajomych; nie zabrakło też sympatyków, którzy od lat śledzą ich pracę i sukcesy.

Uroczystość z wdziękiem urozmaicił chórek dziewczęcy prowadzony przez Zbigniewa Bociana, śpiewając piosenki harcerskie (bez playbacku i wyszukanego repertuaru gwiazd).

W przeglądzie wzięło udział 17 autorów (choć jest ich w Barlinku o wiele więcej), prezentując 168 prac w różnych technikach i materiałach. Jury w składzie: Romana Kaszczyc – przewodnicząca, Halina Fijałkowska i Dariusz Przewięźlikowski wytypowało na przegląd wojewódzki 6 autorów, których prace uznano za najciekawsze. Są to:

- Władysława Augustynowicz – koronki oraz zestaw dekorowanych jajek (nawiązanie do tradycji),

- Bożena Kulesza-Mazurek – zestaw form ceramicznych,

- Henryk Marona – rzeźba w drewnie,

- Aldona Horoszewicz – malarstwo,

- Wojciech Adamiok – ilustracje,

- Brygida Liśkiewicz – ceramika.

Jury kierowało się oryginalnością pomysłów i indywidualnym podejściem do tworzenia.

W 2003 roku Brygida Liśkiewicz ustanowiła specjalną nagrodę dyrektora BOK za osobowość twórczą. W ub. roku otrzymała ją Bożena Kulesza-Mazurek. W tym roku tą nagrodą-statuetką uhonorowany został Henryk Marona – za rzeźbę w drewnie i indywidualność twórczą. Również w nagrodę Henryk Marona będzie miał zorganizowaną wystawę indywidualną.

Następne postanowienie jury to selekcja prac przed wystawą zbiorową, ponieważ wiele wystawianych prac brało już udział w poprzednich przeglądach, co uznaliśmy za nieprawidłowość. Ma to być doroczny przegląd nowej twórczości, co może zmobilizuje twórców do pracy. Być może uda się też zorganizować w BOK poradnictwo dla twórców nieprofesjonalnych, o czy poinformujemy zainteresowanych.

Te [postanowienia sprowokował nieco niższy poziom tegorocznej wystawy, mniejsza ilość biorących w niej udział i zauważalna potrzeba fachowego wsparcia. Nigdy nie jest za późno, pracujcie więc wszyscy, którzy czujecie w sobie wolę tworzenia, a Barlinecki Ośrodek Kultury postara się Was wesprzeć i usatysfakcjonować.

RK