Kryminałki

* Na terenie jednego z ośrodków naszego miasta doszło do usiłowania gwałtu na młodej dziewczynie, co zostało potwierdzone w toku czynności procesowych. Sprawca pochodzący z północnych rejonów województwa został zatrzymany (sprawa rozwojowa) i izolowany w... pudle. Istnieje podejrzenie, że mógł dokonać wcześniej podobnych przestępstw.

* Kolejna męsko-damska impreza towarzyska z alkoholem zakończyła się gwałtem na pani w średnim wieku! Wyczyn “przyjemnościowy” agresywnego pana także zakończył się aresztem.

* Pomysłowy siostrzeniec. Mieszkanka naszego miasteczka otrzymała telefon od rzekomego siostrzeńca o finansowe wsparcie, gdyż jest w trudnej sytuacji finansowej – pomóż ciociu. Dobroduszna ciocia dała się przekonać i przekazała rzekomemu koledze siostrzeńca znaczną sumę pieniędzy. Kiedy się zreflektowała było już za późno. Policja w takich przypadkach ma znaczne kłopoty z ustaleniem sprawców. Wszystkie ciocie i babcie uprzedzamy, aby nie dały się oszukać. Jeżeli taki telefon ktoś odbiera, powinien uzgodnić godzinę przekazania pieniędzy oraz powiadomić jednostkę Policji o zorganizowaniu zasadzki.

* Sława bogatego Barlinka sprawiła, że mieszkaniec Myśliborza wybrał się do nas z zamiarem zarobienia szybkich pieniędzy. Wybór padł na “dojrzały”, lecz dobrze utrzymany samochód marki peugeot. Sforsowanie drzwi nie sprawiło kłopotów, lecz trudne okazało się wyjęcie mocno zamocowanego radia samochodowego. Rozwścieczony sprawca wyrwał połowę pulpitu deski rozdzielczej wraz z radiem i odjechał z łupem, który okazał się prawdziwym antykiem. Wyrzucił do więc po przejechaniu kilkudziesięciu metrów. Policja okazała się bezwzględna, gdyż i tym razem pomogli obywatele. Po 7 godzinach zatrzymano “biznesmena”. Sąd też był mało wyrozumiały i go aresztował. Okazało się, że myśliborzanin miesiąc wcześniej opuścił zakład karny za podobne przestępstwo. A właściciel samochodu z bardzo niskiej pensji będzie musiał samochód odremontować.

* Wzorcowa praca służb leśnych sprawiła, że Policja uzyskała sporą ilość materiałów w sprawie kłusownictwa leśnego. Wykonano ją profesjonalnie ze wskazaniem sprawców. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie o kłusownictwo zwierzyny leśnej i ostrzega, że wraz ze strażą leśną, będzie prowadziła intensywne działania wobec sprawców. Przy okazji apelujemy o pomoc ze strony obywateli.

* Konflikty na linii pracodawca – pracownik na temat uregulowania zapłaty za pracę mogą mieć nietypowe zakończenie. Zdesperowany pracownik, znajdujący się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, poprosił o pomoc kolegów. Działanie przyjacielskiego duetu okazało się jednak zbyt radykalne, agresywne i brutalne wobec pracodawcy i osób towarzyszących. Duet aresztowano. Uwaga! Taka metoda i ten sposób egzekwowania swoich świadczeń wobec pracodawcy zazwyczaj kończy się sprawą karną i dodatkowymi kosztami oraz rejestracją w rejestrze skazanych.

* Jednostka Policji odnotowuje sporo interwencji wobec wałęsających się psów. Przypominamy więc właścicielom sympatycznych psiaków, iż nie należy ich wypuszczać bez nadzoru właścicieli, trzeba zakładać kagańce sprzątać psie kupki oraz koniecznie zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Nie dopełnienie obowiązku szczepienia sprawia, że możemy mieć sprawę karną, naprawienia szkód lub odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, pokrycia kosztów leczenia itp. Nawet zgłoszenie, że ktoś nam ukradł wypuszczonego pieska bez nadzoru, nie będzie bezkarne. Swoją drogą wracamy do starej propozycji wszczepiania chipów naszym ulubieńcom.

Zebrał Stanisław Opatowicz