Formacja Słońce – Słoneczna Gromada odniosła kolejny sukces. Tym razem w Mikołajkach na III Międzynarodowym Festiwalu Tańca Nowoczesnego.

Co prawda Festiwal odbywał się w połowie grudnia ubiegłego roku, jednak wrażenia ponad 50-osobowej grupy z Barlinka, która tam była są tak ogromne, że szefowa zespołu Katarzyna Czerwińska pragnęła się nimi podzielić.

Przede wszystkim zaproszenie przyszło od Polskiej Federacji Tańca. Zaproszenie połączone niemalże z ponagleniem: Wszyscy w Mikołajkach będą, a was nie będzie? Cóż było robić. Szybko, bo w trzy dni 50 rodziców wpłaciło po 300 zł na wyjazd. Niezaplanowany wyjazd.

Ogrom samego Festiwalu może przytłoczyć każdego. 3 tysiące uczestników zakwaterowanych w jednym miejscu – w Hotelu Gołębiewski, 76 zespołów biorących udział w Festiwalu, w tym cała czołówka Polski, która odnosiła sukcesy nie tylko w Europie ale i na świecie, sprawiło że Słoneczna jechała tam z nastawieniem przeżycia kolejnej przygody, dobrej zabawy, aby odpocząć po całym trudnym roku w doskonałych warunkach. Tak miało być, a jak było?

W trakcie prezentacji zespołów już się w naszej grupie zaczęło zmieniać nastawienie do całej zabawy. Wszyscy słyszeli głos komentatora prezentującego zespoły: Warszawa – Poland, Wrocław – Poland, Opole, Toruń – wszystko Poland i w tym towarzystwie Barlinek – Poland. Nie, nie mogą przecież przynieść wstydu. Nastąpiła pełna mobilizacja przed występami.

A występy miały niesamowite tempo. Odbywały się one w trzech różnych salach na różnych piętrach. Trzeba było przebiegać po schodach, tak że wszyscy cierpieli na zakwasy. Nie skończyło się przecież na jednym występie. Bo był cykl eliminacji, później kolejne szczeble a do ścisłych finałów awansowało tylko po 6 zespołów. Plan był, jak się miało okazać, skromny – chociaż jeden awans do finału.

Było wiele kategorii, w których Słoneczna startowała. Najlepsze miejsce zajęła w tak zwanych “Innych propozycjach tanecznych”. Znana w Barlinku “Zaczarowana skrzynia” zupełnie niespodziewanie oceniona została na II miejscu. To wielki sukces i zaskoczenie. Ale to nie wszystko. “Kelnerzy” w kategorii dance show – IV miejsce. Duet Kasia Mieczkowska i Kamil Fabich w disco show – III miejsce, Emil Noga w hip-hopie i Kasia Mieczkowska solo w disco show – VI miejsca. Było jeszcze kilka awansów do półfinałów. Ogólnie naszych było widać wszędzie w czołówce.

Jeszcze kilka słów o sędziach. To międzynarodowe grono z Dunką na czele było niezwykle rygorystyczne. Ściśle przestrzegało regulamin Światowej Federacji Tańca, czego dowodem były dyskwalifikacje doskonałych formacji zza wschodniej granicy, które tego regulaminu po prostu nie znały. Za rok te grupy będą już z pewnością w czołówce europejskiej.

Jakie plany na ten rok? Grupa już ma dużo zaproszeń: do Konina – 25-lecie Festiwalu, Kielc, Malborka, Gdańska. Te wyjazdy chcą zrealizować. Mogłoby być ich dużo więcej, lecz jak wszystkim brakuje pieniędzy. Budżet ze Starostwa Powiatowego wystarcza na płace i na resztę zostaje 1 tysiąc złotych!!! Każdy wyjazd, to składka rodziców, a przecież potrzebne są jeszcze na przykład stroje.

Być może przyjdą lepsze czasy. W to trzeba wierzyć. A sukcesów, których nigdy nie za wiele i tak Wam Słoneczni życzymy.

KK